Több vállalkozás kínál menekülést az adósság elől a hiteleseknek. A legcsábítóbb ajánlatot tevő cégnél már pár tízezer forinttal is be lehet kerülni. A hatóság szerint az ilyen hirdetés általában túl szép ahhoz, hogy igaz legyen.
Hitelcsapdából az álomházadba – ezzel az ajánlattal hirdeti magát egy angliai székhelyű cég, amely szerint akár pár tízezer forint befizetése után lakáshoz juthat az ember. A Future Real Estate Network Ltd. ígérete szerint könnyen lakáshoz juttatja az embert, aki akár már fél százalék önerő befizetése után is részt vehet a programban. Az összeg valóban csekély, hiszen egy tízmillió forintos lakás után mindössze ötvenezer forintot kell leszurkolni. Az ígéret szerint ugyanis lehetőség van újabb emberek beszervezésére, ezzel növelve az „önerőnket”. Húsz százalék önerőt elérve aztán akár birtokba is vehetjük a lakást, amely után harmincöt évig havonta a vételár 420-ad részét kell fizetni. A lehetőséggel akár a már meglévő hitelt is ki lehet váltani. Az ajánlat rendkívül csábító, nem is csoda, hogy a honlap szerint már legalább negyvenezren éltek vele.
A céget egy bizonyos Gaál Róbert alapította, aki a Facebookon közölt bejegyzése szerint egészen Angliáig menekült a devizahitel elől. Szerettük volna megkérdezni Gaált is, de a honlapokon egyetlen telefonszámot sem találtunk, levelünkre pedig lapzártáig nem reagált. Érdekes, hogy az internetes kereső szerint egy szintén Gaál Róbert nevű férfi már több hasonló „segítő” honlapot is indított régebben.
Bár Gaált nem tudtuk elérni, az egyik tagot, a mocsai Kiss Zoltánt viszont igen. – Elolvastam és jónak találtam. Befizettem huszonhétezer forintot, most arra várok, hogy Gaál úr visszatérjen Angliából és megalapítsa a magyar céget. Szerintem nem átverés, már sok MLM-csoportban vettem részt, így ki tudom szűrni a problémás dolgokat. Persze biztosak csak akkor lehetünk, ha már megvan a lakás - mondta Kiss, aki hitelt már nem venne fel, inkább ebben a módszerben bízik és reméli, hogy idén házhoz jut.
Arra a kérdésre viszont Kiss nem tudott válaszolni, hogy a cég vajon miből vásárol lakásokat. A vállalkozásnak ugyanis mindössze ezer font (365 ezer forint) tőkéje van. Sok hozzászóló úgy véli, átverésről, piramisjátékról van szó.
– Ami túl szép, hogy igaz legyen, az általában hamis – véli Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője. – Azt tanácsoljuk, hogy semmit ne írjanak alá, csak ha elolvassák a részleteket. Binder István, a PSZÁF szóvivője szerint hasonló ügyekben már fordultak a rendőrséghez, de abból nem lett semmi, ezért panaszt is tettek. Binder nem tartja kizártnak, hogy ezt az ügyet is vizsgálják majd. Megkerestük a GVH-t és az Országos Rendőr-főkapitányságot is, de egyelőre nem kaptunk választ a kérdéseinkre.