Kedd óta nemcsak azt tüntethetik fel profiljukban a Facebook felhasználói, hogy éppen facérok-e, hanem azt is, hogy akarnak-e donorok lenni.
A Magyarországon is rengeteg felhasználóval rendelkező amerikai közösségi oldal célja az, hogy minél többen ajánlják fel szerveiket átültetésre. Azt is szeretnék elérni, hogy minél többen írják meg a szervátültetésről szóló történeteiket. A kezdeményezés kritikusai attól tartanak: illegális szervkereskedők csaphatnak le az önkéntes jelentkezőkre. Mások szerint viszont életeket menthet, ha sok millió ember jelentkezik a Facebookon keresztül donornak.
Hazánkban szívre hozzávetőleg húszan, májra százharmincan, vesére nyolcszázan, hasnyálmirigyre tizenöten várnak. Ha az interneten is jelentkezhetnének donorok, lehet, hogy rövid idő alatt megoldódhatna a problémájuk. A világon egymilliárdan gondolhatnák át, akarnak-e embertársaiknak így segíteni. Az elképzelés szerint a felajánlót annak az országnak a hatóságaihoz irányítanák, ahol az illető él. – Nincs lehetőség ilyen megoldásra – hűti le azonban a kedélyeket dr. Fehérvári Imre, a Magyar Transzplantációs Társaság főtitkára, főorvos. – A törvény tiltja, hogy valaki baráti szeretetből ajánlja fel valamelyik szervét akár ismeretlennek, akár barátjának. Élő szervezetből ilyen átültetés csak rokonság esetében lehetséges. Arra sincs lehetőség, hogy a transzplantált az elhunyt donor személyazonosságát megismerje.
Bár a megoldás a szervkereskedelemnek gátat szabhatna, más aggályok is felmerülnek. Nem tudni ugyanis, ki kezelné a felajánlók személyes adatait.