Az erdőket kirándulók, a parkokat piknikező, sportoló emberek lepték el. Ők fokozottan ki vannak téve a kullancscsípés veszélyének, de nem érezhetjük magunkat biztonságban az utcán sem.
A kullancs többi közt annak köszönheti sikerét, hogy egyetlen nőstény állat néhány hét alatt több ezer petét rak, s ez elég ahhoz, hogy egy közepes park hemzsegjen az utódaitól. A kis vérszívók pedig azonnal támadásba lendülnek. Mint arra a Magyar Kullancsszövetség felhívja a figyelmet: az ízeltlábúaknak nemcsak a csípésük fertőző, a székletük is tucatnyi kórokozót tartalmaz. A megszáradt ürülék felporzik, s ez belélegezve agyvelő-, illetve agyhártyagyulladást okozhat – ember és háziállat esetében egyaránt. Veszélyes lehet az is, ha a kutyája, macskája lenyeli a vérszívót, ezért ha kint kap inni kedvence, mindig friss vizet tegyen elé, nehogy fellefetyeljen egy, a vizébe esett rovart.
A szakértők azt ajánlják, hogy aki kapcsolatba kerül a természettel – értve ez alatt azt is, ha kijár futni a Margitszigetre –, az most, a szezon elején oltassa be magát az agyvelő- és agyhártyagyulladás elleni vakcinával. Az oltást három részletben adják. Az első után egy hónapnak kell eltelnie, majd a harmadikat 9 hónap múlva adják be. Emlékeztető oltást ötévente adnak, s így egy életre biztosítható a védettség. Egy oltás ára átlagosan 4000 forint. Sajnos azok sincsenek teljesen biztonságban, akik soha nem járnak a zöldben: a városi fákat, a legkisebb parkokat, játszótereket is meghódították a vérszívók, s prédájuk mindig akad.
Évek óta áttelelnek
A kullancsokat az egyik fő természetes ellenségüktől, a talajmenti fagyoktól szabadította meg a globális felmelegedés. Addig a hideg alaposan megritkította állományukat, ám évek óta a populáció zöme átvészeli a telet.
Ha a szabadba megy…
- ...viseljen zárt ruházatot
- ...mindig legyen önnél kullancscsipesz
- ...amikor hazaért, alaposan vizsgálja át a bőrét
- ...kedvencére tegyen rovarriasztó nyakörvet, vagy használjon rovarriasztó cseppeket
Gombával is irtanák
Ahogyan arról a Bors is beszámolt, dr. Bratek Zoltán vezetésével olyan gombafajt tenyésztettek ki az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, amelyik megöli a kullancsokat, de más rovarokra nem veszélyes. A módszer lényege, hogy a szétszórt gomba megtapad a rovarok kitinpáncélján, bejut az állat szervezetébe, majd gyakorlatilag felemészti. Úgy tudjuk, egyelőre nincs a gombának előállítója, forgalmazója.