A gyógyfürdők, a különféle termálvizek jótékony hatásai évezredek óta közismertek. Már az elfáradt, stresszes szervezet is valóságos felüdülésként éli meg a meleg vizes, ásványi anyagokkal dúsított fürdőzés élményét, mely ugyanakkor a különféle betegségekben szenvedőknek is gyógyírt jelenthet. Ezúttal annak jártunk utána, hogy a különféle szív- és érrendszeri betegségekben szenvedők hová menjenek, ha gyógyulni szeretnének.
Legyen szó, szívműtét, vagy szívinfarktus utáni utókezelésről, különféle szívizom betegségekről, vagy akár keringési zavarokról, a gyógyvizek jótékony hatása ezen is segíthet. Magyarországon – melyet méltán neveznek a gyógyfürdők és gyógyhatású termálvizek nagyhatalmának – számos ilyen helyszín közül választhatunk.
Nem mindegy azonban, hogy e betegségcsoporton belül éppen melyikben szenvedünk, hiszen aki műtét után lábadozik, annak a fizikai aktivitás fokozásán van a hangsúly, amelyben a szénsavas fürdők segíthetnek, míg a keringési zavarok, érelmeszesedés, érszűkület esetében a gyógyvíz ásványi-anyag tartalma a legfontosabb tényező. A mélyről feltörő vizek gyógyhatását ugyanis elsősorban az összetételük határozza meg.
Fontos azonban minden esetben kikérni szakorvos véleményét!
A számos medencéjéről, spa és wellness szolgáltatásairól, valamint gyógyhatású termálvizéről ismert martfűi fürdőkomplexum meleg vizes medencéjét ellátó termálvizet 2003-ban minősítették gyógyvízzé. A nagyrészt nátriumhidrogén-karbonátot és kloridot, jódot, illetve fluoridot tartalmazó gyógyvíz a kezdődő érelmeszesedésre és szívműtétek utókezelése esetén is jótékony hatású, ahol nem csak a kikapcsolódás, de a gyógyulás érdekében is érdemes néhány órát eltölteni.
A hangulatos, csendes környezetben található Mesteri termálfürdő öt medencével várja a felfrissülni, regenerálódni és gyógyulni vágyókat. Az 1964-ben feltárt 72 fokos kálcium-magnézium-hidrogén karbonátos termálvíz, más néven földes-meszes víz 1800 méteres mélységből tör fel. Több évtizedes tapasztalatok alapján a víz jó hatással van a mozgásszervi, reumás panaszokra, míg magas szénsavtartalma a vérkeringési zavarokra van pozitív hatással.
A természetvédelem alatt álló parkban kialakított, fedett Nagyatádi Termál- és Gyógyfürdőben 34, 38 és 42 fokos gyógymedencék, illetve az elkülönített helyiségekben kádfürdők találhatóak, amelyeket a vendégek szakorvosok javallatai alapján vehetnek igénybe. A fürdő termálvizét – melyet az ország legjobb, ivókúrára is alkalmas gyógyvizei között tartanak számon – 1906 óta veszik igénybe a látogatók, mely a szívinfarktus utókezelése mellett reumatikus betegségek, ízületi panaszok gyógyítására, törések utáni rehabilitációra, nőgyógyászati panaszok és gyomorbántalmak kezelésére is alkalmas.
A kaposvári fürdőkomplexum az élményfürdőzés mellett – termálvizének köszönhetően – számos betegség kezelésére, enyhítésére is alkalmas. Az 51 fokos minősített gyógyvíz ásványianyag-tartalma kimagasló, amely így a keringési zavarok, lábdagadás, zsibbadás, hideg végtagok, gyengeség, fáradékonyság enyhítése mellett kiválóan alkalmas mozgásszervi megbetegedések, baleseti sérülések kezelésére, idegsebészeti műtétek utáni rehabilitációra, és eredményesen használható nőgyógyászati kezeléseknél is.
A szecessziós stílusú budapesti Gellért Gyógyfürdő és Uszoda a főváros egyik legpatinásabb fürdője, amely eleganciája mellett orvosi szempontból is igen látogatott. A már a törökök által is igen kedvelt fürdő területén „csodahatású" források törnek fel, melyekről már a XV. századból is találunk feljegyzéseket. A XVII. században Sárosfürdőnek nevezték, mivel a medencék fenekén forrásvízzel feltörő finom forrásiszap ülepedett le.
A nátriumot is tartalmazó kalcium-magnézium-hidrogén-karbonátos és szulfátos-kloridos hévíznek fluoridion-tartalma is jelentős, mely az idegzsába, az érszűkület és a keringési zavarok mellett az ízületek degeneratív betegségeinek, a gerinc megbetegedések, az ízületi gyulladások, a porckorong bántalmak kezelésére is alkalmas.