Az időtöltés általában unalmas nyűg a reptereken, amire már külön TikTok-trend is épült: hogyan lehet a lehető leggyorsabban átjutni a terminálon. De ez Szingapúr ikonikus Changi repülőterén, amely 2025-ben elnyerte a világ legjobb repülőtere címet, egészen másképp működik. A szóban forgó légikikötő egyébként idén 13. alkalommal nyerte el ezt a megtisztelő címet a Skytrax légiközlekedés-értékelő szervezet szerint.
A Changi nem csupán egy reptér – ma már inkább egy önálló úti cél. Az utasok akár 48 órával a járatuk előtt leadhatják a poggyászukat a korai becsekkolás révén, hogy a reptéren töltött idő valódi élménnyé váljon. A legtöbben először a tízszintes Jewel bevásárlóközpont felé veszik az irányt, amelyet 2024-ben több mint 80 millió látogató keresett fel.
De ez csak a kezdet: beltéri kertek sokasága, köztük egy pillangóház, valamint a 40 méter magas Rain Vortex – a világ legnagyobb beltéri vízesése – is várja itt az utazókat.
A Changi repülőtér valódi érzékszervi kavalkád: gyógyfürdők, szállodák, művészeti kiállítások, múzeum, mozi, sőt, még egy dinoszaurusz témájú élménypark is színesíti az utazás előtti órákat.
A konyhaművészet rajongói sem fognak csalódni – a Skytrax a gasztronómia fellegváraként ismerte el a repülőteret, amely elnyerte a „Világ legjobb reptéri étkezési lehetősége" díjat is. Ezen kívül a „Világ legjobb reptéri mosdói" és „Ázsia legjobb repülőtere" elismerések is a Changit illetik – mindezeket a rangos World Airport Awards díjátadón hirdették ki április 9-én Madridban.
Valószínű, hogy nem ez lesz az utolsó elismerés, amit a 2025-ös év „világ legjobb repülőtere", a Changi elnyer. A híres szingapúri légikikötő továbbra is szárnyal, és még nagyobb tervekkel készül a jövőre. A CNN Business beszámolója szerint a repülőtér a következő hat évben több mint 2 milliárd dollárt (körülbelül 4 billió forint) fektet a szolgáltatások és létesítmények fejlesztésébe.
A Changi a jövőben még nagyobbá válik, mivel már folyamatban van az ötödik terminál építése is, amely a jelenlegi négyet fogja kiegészíteni, és várhatóan a 2030-as években nyílik meg.
A Skytrax globális felmérése szerint a világ második legjobb repülőtere a katari Hamad nemzetközi repülőtér, amely művészeti projektjeiről és lenyűgöző építészetéről ismert. Ezt a repülőteret nyugodtan mondhatjuk a világ egyik leginkább luxus légi központjának, amely többek között a „Legjobb repülőtéri bevásárlás" és a „Legjobb repülőtér a Közel-Keleten" díjat is elnyerte.
Az ázsiai repülőterek továbbra is uralják a rangsort, hiszen a lista harmadik és hatodik helyén is ázsiai helyszínek szerepelnek, megerősítve, hogy a régió az élen jár, míg Észak-Amerika és Európa igyekszik felzárkózni a légi közlekedés terén.
A harmadik helyezett a tokiói Haneda repülőtér (amely a „Világ legkisebb repülőtere" címet is elnyerte), majd következik Szöul Incheon nemzetközi repülőtere (amely a „Világ legjobb repülőtéri személyzete" díjat is megkapta), a Narita nemzetközi repülőtér (Tokió), és a Hongkongi nemzetközi repülőtér.
Kilenc európai repülőtér is bekerült a világ legjobb 20 repülőtere közé. A hetedik helyezett Párizs Charles de Gaulle repülőtere, amely harmadszor zsebelte be az „Európa legjobb repülőtere" címet. Nyolcadik helyen végzett a római Fiumicino.
A listán München, Zürich és Helsinki-Vantaa következnek a 9., 10. és 12. helyeken, míg Isztambul repülőtere, amely a város európai oldalán található, a 14. helyen szerepel. Isztambul emellett a „Világ legbarátságosabb repülőtere" címet is megkapta.
Bécs (15. hely), Koppenhága (18. hely) és Amszterdam Schiphol (19. hely) szintén szerepeltek a listán, ám London Heathrow, Európa legforgalmasabb repülőtere nem szerzett elismerést.
Az egyetlen amerikai repülőtér, amely bekerült a top 20-ba, a Vancouver nemzetközi repülőtér lett a 13. helyen. A Fokvárosi repülőtér nem jutott be a legjobb 20-ba, de elnyerte a „Legjobb repülőtér Afrikában" és a „Legjobb repülőtéri személyzeti szolgáltatás Afrikában" díjat.
A top 20-as lista többi része a Dubai nemzetközi repülőtérből (11. hely), Melbourne-ből (16. hely), Japán Chubu Centrair repülőteréből (17. hely, amely a „Világ legjobb regionális repülőtere" díjat is elnyerte), valamint Bahrein nemzetközi repülőteréből (20. hely) állt.
A Tajvani Taoyuan nemzetközi repülőtér a „Világ legjobb repülőtéri poggyászkiadása" díjat nyerte el, míg Koppenhága a „Világ legjobb repülőtéri biztonsági ellenőrzése" elismerést kapta. Hongkong nemzetközi repülőtere pedig a „Világ legjobb repülőtéri bevándorlási szolgáltatásai" díjat hozta el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.