189 évvel ezelőtt egy látványos, 3300 éves egyiptomi obeliszket állítottak fel Párizsban a Place de la Concorde-on, miután Egyiptom alkirálya odaajándékozta Franciaországnak. Azóta a Concord vagy Luxor obeliszk Párizs egyik látványossága lett, és hiába vizsgálták meg oly sokan, és szerepel annyi szelfin, úgy tűnik, hogy az egyiptomi obeliszknek még mindig vannak titkai.
Jean-Guillaume Olette-Pelletier, a Párizsi Katolikus Egyetem egyiptológusa és hieroglif titkosírás-szakértője szerint az ókori egyiptomi obeliszk tetején egy korábban nem dokumentált felirat található. Olette-Pelletier először 2021 decemberében azonosította a furcsa üzenetet, amikor az obeliszk felújítás alatt állt.
Az obeliszk köré felállított állványzat lehetőséget adott neki, hogy megvizsgálja a magasabban lévő részeket, amelyeket általában nem lehet látni a földről. Ekkor találta meg a feliratot az obeliszk tetején lévő arany piramisszerű csúcs közelében. A hieroglifákat vízszintesen, egyben el tudta olvasni, így azonosítani tudta a korábban ismeretlen feliratokat.
Ezek az üzenetek az emlékmű hieroglifái között voltak elrejtve. Olette-Pelletier elmondta, hogy a hieroglif titkosírásnak ezt a formáját manapság nagyon kevesen ismerik, körülbelül 6 tudós van a világon, akik meg tudják fejteni.
A szöveg megértéséhez ismernünk kell az obeliszk történetét. Mielőtt Párizsnak ajándékozták, az emlékmű egyike volt annak a kettőnek, amelyek a felső-egyiptomi luxori templom előtt álltak. Mindkét oszlopot az i. e. 13. század körül, II. Ramszesz uralkodása alatt építették. Akkoriban az obeliszk titkos üzenetét viszont kizárólag a Níluson utazó utasok láthatták körülbelül 45 fokos szögből.
Ezt a titkos üzenetet csak a luxori templomba hajóval érkező nemeseknek szánták az éves Opet fesztivál idején, amelyen Ámon isten életerejének visszatérését ünnepelték."
Maga az üzenet II. Ramszeszt és isteni hatalmát magasztalta, míg egy másik arra buzdította a fesztiválra érkezőket, hogy áldozatokat mutassanak be az istenek haragjának lecsillapítására. Tehát lényegében propagandaként szolgált, amely a fáraó hatalmi igényét és isteni mivoltát legitimálta – írja az Iflscience.