Így vedd észre a mesterséges intelligenciával generált csalásokat a szállásfoglaló oldalakon

mesterséges intellgiencia
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 26. 14:00
A tervezett nyaralásod gyorsan rémálommá változhat, ha olyan szállást foglaltál, ami nem is létezik. A csalók egyre gyakrabban használnak mesterséges intelligenciával generált fényképeket erre a célra. Megmutatjuk, hogyan ismerheted fel a hamis ajánlatokat.
Te felismered a mesterséges intelligencia által generált fotókat? Forrás: Shutterstock/ Shutterstock AI

Mesterséges intelligenciával generált csalások, hamis fotók

Villa medencével és saját strand hozzáféréssel heti 200 euróért? Egyes ajánlatok túl jól hangzanak ahhoz, hogy igazak legyenek – és sajnos gyakran ez a helyzet. A mesterséges intelligencia segítségével véghez vitt csalási kísérletek visszatérő problémát jelentenek az olyan foglalási platformokon, mint az Airbnb és a Booking.

A csalók az utóbbi időben mesterséges intelligenciát is használnak olyan nyaralók reklámozására, amelyek vagy nem léteznek, vagy a valóságban teljesen máshogy néznek ki. Az Airbnb és a Get Safe biztonsági szervezet legutóbbi tanulmánya szerint csak nagyon kevesen tudják felismerni a hamis hirdetéseket.

A tanulmány szerint a brit válaszadók 68 százaléka véli úgy, hogy felismer egy hamis nyaralási weboldalt vagy e-mailt. Ugyanakkor 61 százalékuk nehezen tudta megkülönböztetni a mesterséges intelligencia által generált képet a valóditól.

Ezt a fotót is AI készítette Forrás: Shutterstock/ Shutterstock.AI Generator

A Z generáció nagyobb eséllyel dől be a hamis ajánlatoknak az Airbnb-n és a Bookingon

A Z generáció különösen ki van téve a csalók ajánlatainak: 31 százalékuk hajlandó lenne kevés információval foglalni, hogy pénzt takarítson meg. A 18 és 34 év közöttiek csaknem 40 százaléka pedig lemondna egy fedezett tranzakcióról, és banki átutalással fizetne, ha ez azt jelentené, hogy pénzt takaríthat meg.

„Megbízható platformok használata foglalásra, fizetésre és kommunikációra a legjobb módja annak, hogy elkerüljük a potenciális csalókat" – tanácsolja Amanda Cupples, az Airbnb-től. A fogyasztói tanácsadó központ azonban arra figyelmeztet, hogy még az olyan jó hírű platformokon is, mint az Airbnb vagy a Booking, kínálnak hamis szállásokat, amelyeket gyakran nehéz megkülönböztetni a valódi ajánlatoktól.

Mit tesz az Airbnb a csalók ellen?

Az Airbnb szerint a platform fejlett technológiát használ a hamis listák észlelésére, még mielőtt azok megjelennének.

„2023-ban 157 000 hamis ajánlatot akadályoztunk meg abban, hogy elérje a platformot" – mondta a cég.

A szállásfoglaló oldalak, az Airbnb és a Booking is igyekszik kiszűrni a csalókat Forrás: Shutterstock/ Shutterstock.AI Generator

Hogyan szúrd ki a hamis ajánlatokat?

A Fogyasztóvédelmi Ügynökség szerint az utazóknak az alábbi tippeket kell követniük az üdülési csomagok foglalásakor:

  1. Ne foglalj utazást és szállást a közösségi médián keresztül: az ajánlatra mutató link követése helyett keress rá a szolgáltató honlapján.
  2. Gondosan ellenőrizd az új szolgáltatókat: ha az impresszum hiányzik vagy hiányos, kezdj el gyanakodni.
  3. Ellenőrizd a jóváhagyó pecsétet: ha olyan pecsétet hirdetnek, mint például a TrustedShops, kattints rá. Meg kell tudnia lépni a webhelyükön, és meg kell néznie, hogy a tanúsítványt valóban kiadták-e az utazási szolgáltatónak, és meddig érvényes.
  4. Keress negatív véleményeket a szolgáltatóról: ezek gyakran informatívabbak, mint pozitívak, mivel általában nem hamisak.
  5. Helyszín ellenőrzése: a műholdas nézet gyorsan megmutatja, hogy a nyaraló elhelyezkedése és mérete megfelel-e az információnak, és hogy valóban létezik-e például medence vagy strand hozzáférés.
  6. A fotók minősége: a magánszálláshelyekről készült nagyon profi fotók felkelthetik a gyanút, mivel AI által generált képekre utalhatnak.

Használj képkereső eszközöket, például a Google Lenst, hogy ellenőrizd, hogy a fényképet más szálláshelyeken vagy webhelyeken is felhasználják-e.

A szélsőségesen alacsony árak a hamis ajánlatokra is jellemzőek. Ezért a következőt tanácsolja Tony Neate, a Get Safe Online munkatársa: „Bízz az ösztöneidben – ha egy ajánlat túl jól hangzik ahhoz, hogy igaz legyen, valószínűleg hamis."

Ha az utazók csalás áldozataivá válnának, az Airbnb „Aircover" védelmet kínál: olyan probléma esetén, amelyet a házigazda nem tud megoldani, a platform segít az utazónak hasonló szállás megtalálásában, vagy visszatérítést kap.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.