Vigyázz, ha kirándulsz, ezekben a magyarországi erdőkben medvékkel találkozhatsz

medvetámadás
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 13. 15:00
Európa-szerte egyre nő a barnamedvék populációja, és a magyarországi erdőkben is egyre több a medveészlelés. Ezért nem árt vigyázni, ha kirándulni indulsz, mutatjuk, merre találkozhatsz ezekkel a nagy ragadozókkal, és mit csinálj, ha összefutsz velük.
Ha kirándulsz, összefuthatsz medvékkel Magyarországon - illusztráció Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Friso Gentsch

Ezekben a magyarországi erdőkben medvékkel találkozhatsz a kirándulás alatt

Növekszik a barnamedvék száma Európában, az életterük nagysága viszont változatlan marad, így egyre több atrocitás történik ember és állat között. Ezek sok esetben életveszélyes, maradandó, vagy halálos sérülésekhez vezetnek, ugyanis a 450 kilogrammot is elérő ragadozók ha meglódulnak, az ember nem tud gyalog elmenekülni előlük, ugyanis akár 56 km/órás sebességgel tudnak futni. Különösen a bocsokkal lévő anyák veszélyesek, akik sokkal agresszívebben lépnek fel a kölykeik vélt, vagy valós védelmében.

A vadvédelmi törvényeknek köszönhetően egyre több barnamedve él a környező országokban, amelyek rendszeresen átkelnek a zöld határon, vagy már eleve itt élnek.

Bár a medvék alapvetően kerülik az ember társaságát, több helyen, főleg Romániában már egyáltalán nem tartanak tőlünk, sok fotó született az utak mentén üldögélő, élelmet kolduló állatokról, és a falvakban kóborló egyedekről, amelyek nagy galibát tudnak okozni.

Romániában gyakori látvány az út szélén kolduló barnamedve Forrás: MTI/Kátai Edit

Medvék Magyarországon

A legtöbb észlelés az Északi-Középhegységben történik, az alábbi erdőkben fokozott figyelemmel kell lenniük a kirándulóknak:

  • Börzsöny
  • Zemplén
  • Mátra
  • Aggteleki-karszt

Mit tegyünk, ha medvével találkozunk?

A Bükk Nemzeti Park Igazgatóság szerint:

- Ne barátkozzunk a medvékkel, a bocsokkal végképp ne.

- Kirándulás során csapjunk zajt, jelezzük az ottlétünket, hogy a medve elkerülhessen minket. Nagyobb társaságot ritkán ér támadás.

- Ha mégis medvével találkozunk, de az állat nem vett észre minket, lehetőleg feltűnés nélkül, halkan azonnal távozzunk a helyszínről. Ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni kövekkel vagy bármi mással.

- Ne kezdjünk el futva menekülni, hanem lassan hátráljunk anélkül, hogy az állat szemébe néznénk.

- Ha autóban ülünk, és összefutunk egy medvével, ne szálljunk ki.

- Ne etessük, és ne fotózzuk közelről.

- Ne tegyünk hirtelen mozdulatokat.

- Ha a medve odajön hozzánk, feküdjünk hasra, a fejünket takarjuk el a kezünkkel, és maradjunk mozdulatlanul.

- Kutyasétáltatás, kutyával való vadászat esetén is veszélyes helyzet alakulhat ki, ha a medve elől menekülő kutya a gazdához fut vissza az őt követő állat kíséretében.

- Az erős illatú élelmiszereket ne a sátorban tároljuk. Éjszakára célszerű a sátortól távolabb, fára, a medve által hozzáférhetetlen helyre tenni.

- Medvetámadás során használjunk paprika spray-t.

A medvék haszna a természetben

A magyarországi erdőkben elkerülhetjük a medvéket, amennyiben betartjuk a fenti szabályokat. Ne feledjük, hogy a fokozottan védett barna medvék fontos szerepet töltenek be az ökoszisztémában, szabályozzák a vadállományt, ezáltal megóvják az erdők túlzott lelegelését, és mivel növényeket és bogyós gyümölcsöket is fogyasztanak, a székletükkel kiürülő magokkal segítik a növények elterjedését.

Egy barna medvét még biciklivel sem lehet lehagyni, ahogy az alábbi videóból kiderül:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.