A Himnusz születésnapja – A magyar kultúra napja

Fasang Árpád
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 22. 10:03
1823. január 22. - Tudod mi történt ezen a napon? És azt tudod-e, hogy mi a kapcsolat Fasang Árpád zongoraművész, a Hazafias Népfront Országos Tanácsa és Kölcsey Himnusza között? A magyar kultúra napja alkalmából összeszedtünk minden fontos, és érdekes tudnivalót a Himnusz születéséről. 
Etédi Alexa
Kölcsey Himnuszának eredeti kézirata, melyet 1823. január 22-én tisztázott le a költő. 1989 óta ez a magyar kultúra napja Forrás: Wikipedia

A magyar kultúra napja

„a Magyar nép zivataros századaiból"

A napóleoni háborúk vészesen eladósították a Habsburg Birodalmat, amelynek következtében az uralkodó hatalmas adókkal sújtotta Magyarországot, ez pedig a nemesség ellenállásához vezetett. A patthelyzetet tovább súlyosbította, hogy a makacs ellenállás miatt I. Ferenc idő előtt berekesztette az országgyűlést és a továbbiakban rendeletekkel kormányzott.

A magyar rendek megtagadták a rendeletek végrehajtását, csakhogy magatartásuk hatással volt a társadalom egészére: romlott a közbiztonság, nőtt a katonaszökevények száma, a vidéket pedig az öntörvényű betyárok kezdték uralni.

A nemzeti öntudatra ébredés azonban nemcsak politikai, hanem kulturális síkon is zajlott. Erre az időre tehető a nyelvújítási mozgalom és ekkor emelték a magyar nyelvet irodalmi szintre, jóllehet a magyar végül csak az 1844-es országgyűlésen lett az ország hivatalos nyelve.

Kölcsey Ferenc szatmárcsekei birtokán írta meg hazafias költészetének csúcspontját, a Himnuszt Forrás: Wikipedia

A XIX. századig a magyarságnak egységes nemzeti himnusza sem volt, jóllehet a katolikusoknak és a protestánsoknak is volt úgy nevezett néphimnusza, és szívesen énekelték a Rákóczi-nótát (más néven Rákóczi-indulót) is, amelyet a hatóságok többször is betiltottak.

A hivatalos alkalmakkor azonban az orsztrák császári himnuszt játszották Magyarországon is, melyet 1854-ben ugyan lefordítottak magyar nyelvre is, de a magyarság sosem fogadta el nemzeti himnuszként, mivel a megtorlások során és különösen az aradi vértanúk kivégzését követően is ezt játszották.

A Himnusz megírásának körülményei

Kölcsey 1815-től visszavonultan élt családi birtokán Szatmárcsekén – a Kölcseyek, mint Szatmár vármegye egyik ősrégi családja 1344 óta birtokoltak itt földeket – és bár messze volt a napi politika eseményeitől, a bécsi udvar alkotmánytipró intézkedései ott sem hagyták, hogy közömbös maradjon a történéseket illetően.

A reformkor hevülete egyre több, a nemzeti összetartozást kifejező költeményt segített világra, ezek egyike volt Kölcsey 1823 januárjában megírt Hymnusa is (eredetileg ezzel a korabeli helyesírással), mely a költő hazafias költészetének csúcspontja volt.

Kölcsey Ferenc Himnuszának kézirata, és az Erkel Ferenc által készített kottája Forrás: Wikipedia

1823. január 22. volt az a dátum, amelyen Kölcsey Ferenc letisztázta a Himnusz kéziratát egy nagyobb, külön lapokból álló kéziratcsomag részeként, amelybe a költő már nagyrészt megírt, de nem véglegesített műveit jegyezte fel. E kéziratcsomag őrizte meg az utókornak a dátumot.

Kölcsey a Himnuszt két külön lapra írta. A papír sérülése, amely ma mindkét lapon látható, nem lángégés, hanem úgynevezett tintamarás, amelyet nem Kölcsey tintája okozhatott, hanem valamikor a későbbiekben ráömlött savas tinta.

A Himnusz 1829-ben jelent meg először Kisfaludy Károly Aurora című almanachjában, jóllehet, itt még a kéziraton eredetileg szereplő „a Magyar nép zivataros századaiból" alcím mellőzésével, de 1832-ben, a Kölcsey verseit tartalmazó első kötetben már az általa adott alcímmel jelent meg.

Nemzeti imádságunk kalandos útja

Noha a kéziratcsomagnak az 1830-as években nyoma veszett, a Himnusz megzenésítésére 1844-ben pályázatot írtak ki, amelyet a pesti Nemzeti Színház karmestere, Erkel Ferenc nyert meg. Az elkészült pályamű első bemutatója 1844. július 2-án csendült fel Erkel vezényletével, míg szélesebb nyilvánosság előtt még ez év augusztus 10-én a Széchenyi gőzös vízre bocsátásakor, az Óbudai Hajógyárban.

Ahogy már írtam, ebben az időben az osztrák császári himnusz volt a hivatalos, a szabadságharc leverését követő elnyomás idején azonban – lényegében közmegegyezéses alapon – a magyarok nemzeti imádsága Kölcsey Himnusza lett.

A Himnusz Erkel Ferenc által szignózott eredeti kottája Forrás: Wikipedia

Idő közben a kor legjelentősebb kiadója, Heckenast Gusztáv mellett a Magyar Tudományos Akadémia is szerette volna megszerezni a Himnusz kéziratát, ezért Kölcsey 1838-as halála után a költő sógornőjével, özv. Kölcsey Ádámné Szuhány Josephine-nal kezdett tárgyalásokat annak megvásárlásról, Kölcsey ugyanis unokaöccsére, Kölcsey Kálmánra hagyta kéziratainak nagy részét. A kéziratok azonban sosem kerültek az Akadémiához, a család – szövevényes öröklések útján – de megtartotta őket.

Végül 1946. decemberében az Országos Széchényi Könyvtár vásárolta meg azokat Szenes Magdától, akihez a Miskolczy családtól került a költemény, bár azt nem lehet tudni, hogy milyen úton. A kézirat ma is itt tekinthető meg.

1945 után a szocialista országok szovjet mintára új, szocialista himnuszokat akartak bevezetni, amely alól Rákosi Mátyás pártfőtitkár sem akarta magát kivonni, ezért Kodály Zoltánt és Illyés Gyulát akarta megbízni a „nemes" feladattal, hogy egy új szocialista himnuszt alkossanak, de ők egyöntetűen visszautasították a feladatot, mondván

A kérdés valami oknál fogva feledésbe merült, bár az ötvenes évek első felében csak instrumentális formában, szöveg nélkül lehetett játszani.

Himnuszunk költőjének szobra a Duna budai partján Budapesten a Batthyány téren Forrás: Wikipedia/Misibacsi

Legyen magyar kultúra napja!

1985-ben ifjabb Fasang Árpád zongoraművész állt elő azzal a nemes gondolattal, hogy legyen egy, a magyar kultúrát ünneplő nap, amely az ezeréves örökségünket tudatosítja minden magyarban. Ahogy Fasang kiemelte:

Végül a Hazafias Népfront Országos Tanácsa 1988. december 29-én döntött a magyar kultúra napjának megtartásáról, melynek rendezvényeire (kiállítások, koncertek, könyvbemutatók, irodalmi estek és színházi bemutatók) 1989 januárjában került sor először.

Bár a Himnusz a XIX. század derekától közmegegyéssel Magyarország nemzeti imádsága lett, azonban egészen 1989-ig nem volt hivatalos himnusz. Tulajdonképpen csak a Magyar Köztársaság alkotmányának 1989-es módosításával vált azzá. A 2011-es Alaptörvény Alapvetés i) cikkébe pedig a következőképpen került bele:

A Magyar Köztársaság himnusza Kölcsey Ferenc Himnusz című költeménye Erkel Ferenc zenéjével. – 1989. évi XXXI. törvény az Alkotmány módosításáról

1993 óta a a magyar kultúra napján adják át az oktatással, pedagógiai munkával kapcsolatos szakmai elismeréseket, a könyvtári és közművelődési szakmai díjakat, valamint az írói életműért vagy a díj adományozását megelőző évben megjelentetett kimagasló értékű prózakötetért, illetve magyar író külföldi elismerést szerzett munkásságáért adományozható állami kitüntetést, a Márai Sándor-díjat is.

Az Országgyűlés 2022 decemberében hivatalosan is a magyar kultúra napjának nyilvánította január 22-ét.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.