“Hosszabb utazások során a gerinc folyamatosan terhelés alatt áll, különösen, ha az utasok hosszú ideig mozdulatlanul ülnek. Ez a testhelyzet akadályozza a vérkeringést, fokozza az izomfeszültséget, és nyomást gyakorol a gerinc ízületeire és porckorongjaira, ami tovább súlyosbíthatja a már meglévő panaszokat, mint például a fájdalmat vagy az izommerevséget. A megfelelő testhelyzet fenntartása kulcsfontosságú: ügyeljenek arra, hogy a hátuk végig érintkezzen az ülés háttámlájával, és igyekezzenek kerülni a keresztbe tett lábakkal való ülést, mert ez negatívan hat a vérkeringésre, illetve megterheli a gerincet és a medencét is. – avat be Dr. Czigléczki Gábor, az endoszkópos gerincsebészet szakértője.
Kényelmes utazás gerincfájdalom nélkül
A megfelelő testhelyzet fenntartása a kényelem mellett a gerincoszlopra nehezedő nyomás csökkentése miatt is elengedhetetlen. Egy ergonomikus hátizsák, ergonomikus párna, illetve ülőpárna különösen hasznos lehet a hosszú utazások során, mert segíthetnek fenntartani a gerinc természetes görbületét, és megelőzni a hosszú ideig tartó helytelen testtartás okozta problémákat. Az ergonomikus (a test sajátosságait figyelembe vevő) eszközök támogatják a gerinc megfelelő alátámasztását, csökkentik a gerincoszlopra gyakorolt nyomást, ezért minden utazáskor használjanak deréktámaszt, például egy kispárnát vagy összehajtott törölközőt, hogy támogassák az ágyéki gerincszakaszt.
“Az ergonómia mellett az is fontos, hogy a hosszabb repülő- vagy autóutak során az utasok rendszeresen mozogjanak: egy egyszerű lábemelés vagy bokakörzés is segíthet fenntartani az optimális vérkeringést. Repülőn óránként ajánlott felállni és elvégezni néhány egyszerű gyakorlatot, mint például a nyak-, váll-, illetve csípő átmozgatása és a vádlik nyújtása. Autós utazás esetén kétóránként iktassanak be rövid pihenőket, hogy kinyújtóztassák a végtagjaikat, és végezzenek könnyű törzshajlításokat. Ezek a mozdulatok, néhány mély lélegzetvétellel kiegészítve, segítenek javítani a vérkeringést és csökkenteni az izomfeszültséget” – tette hozzá az endoszkópos gerincspecialista.
Amikor a hátfájás okait kell feltárni
Az utazás során vagy azt követően jelentkező hátfájás esetén különösen fontos, hogy az érintettek időben felismerjék a probléma súlyosságát. Bár a pihenés és a fájdalomcsillapítók ideiglenesen enyhíthetik a fájdalmat, ha a tünetek nem múlnak el vagy súlyosbodnak, mindenképpen érdemes szakemberhez fordulni. A modern diagnosztikai eszközökkel, mint az MRI és a CT, pontosan feltárhatóak a gerincproblémák okai, lehetőséget kínálva a megfelelő kezelési módszer kiválasztására.
“A hát és derékfájás hátterében számos különböző probléma állhat, a túlterheléstől kezdve egészen a komolyabb elváltozásokig. Az MRI- és a CT-vizsgálatok lehetővé teszik, hogy részletes képet kapjunk a gerinc struktúrájáról és a lágyszövetek állapotáról. Ezek a képalkotó eljárások elengedhetetlenek a pontos diagnózis felállításához, hiszen segítségükkel meghatározható, hogy melyik kezelési mód a leghatékonyabb az adott problémára" – mutat rá a modern diagnosztikai lehetőségek használatának előnyeire az innovatív endoszkópos és ultrahangos műtéti technikák alkalmazásának hazai úttörője.
Új megoldások a gerincproblémák kezelésében
Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően ma már számos új módszer áll rendelkezésre a gerincproblémák kezelésére. Az endoszkópos gerincsebészet az elmúlt években forradalmasította a gerincműtétek világát, lehetővé téve a kevésbé invazív beavatkozásokat, amelyek rövidebb felépülési időt és kevesebb fájdalmat eredményeznek. A porckorongsérv, a gerinccsatorna-szűkület és hasonló problémák kezelése sokkal célzottabbá és kíméletesebbé vált ezekkel a modern technikákkal.
“A minimálisan invazív műtéti eljárások során a sebészek csak kis metszéseket ejtenek, amelyeken keresztül speciális endoszkópos eszközökkel dolgoznak. Ez a megközelítés csökkenti a környező szövetek károsodásának kockázatát, és gyorsabb gyógyulást tesz lehetővé a betegek számára. Ezek az eljárások nemcsak biztonságosabbak, hanem a hagyományos műtéti technikáknál hatékonyabbak is, mert lehetővé teszik a sebészek számára, hogy nagy pontossággal célzott beavatkozásokat hajtsanak végre, amelynek eredményeképpen a betegek hamarabb visszatérhetnek mindennapi tevékenységeikhez” – hangsúlyozza Dr. Czigléczki Gábor.
A gerincfájdalom megelőzése érdekében fontos a helyes testtartás és az ergonomikus eszközök használata, különösen hosszú utazások során. Azoknak, akik többet szeretnének megtudni a gerinc egészségéről és a legmodernebb diagnosztikai technológiákról, érdemes letölteni Dr. Czigléczki Gábor A képalkotó vizsgálatok titkai című ingyenes videós oktatóanyagát, amely részletesen bemutatja, hogyan segíthetnek a képalkotó technológiák a gerincproblémák felismerésében és kezelésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.