Ezek az egykor csodálatos európai kastélyok ma romokban hevernek

romos épület
PUBLIKÁLÁS: 2024. szeptember 20. 07:00
Valamikor pompásan tündököltek, ma elhanyagolt romok: néhány a csodálatos európai kastélyok közül méltatlan állapotban van. De az omladozó homlokzatok mögött meghúzódó történetek sokakat még jobban magával ragadnak.
Az egykor gyönyörű európai kastélyok közül sok van rossz állapotban Forrás: Shutterstock/ Wirestock Collection

Romokban az egykor pompás európai kastélyok

Egykor a dicsőség, a szépség és a hatalom helyei voltak: csodálatos kastélyok, amelyek homlokzata és tornya Európa legszebb parkjaiból és kertjéből emelkedett ki. De sok épület veszített pompájából az évtizedek vagy évszázadok során. A szobákat benőtték a növények, a bútorok porosak, a falak omladoznak.
Az okok, amelyek miatt a fényűző épületek egy része romokban marad, nagyon eltérő. Sorsukat csak az egyesíti, hogy az élet mulandó – és a természet a végén mindig visszatér és elfoglalja.

Ügyelj a sérülésveszélyre és tulajdonjogokra

Az ilyen elveszett helyek iránt egyre több ember érdeklődik. A gyakran elszigetelt épületek disztópikus fotózási lehetőségeket tesznek lehetővé olyan helyeken, ahová egyébként csak kevesen jutnak el.

De légy óvatos: a nézelődés veszélyes. A leromlott állapotú romok közé való belépéskor fennáll a sérülés veszélye. Ráadásul az épületek gyakran magántulajdonban vannak – aki egyeztetés nélkül belép ilyen kastélyba, annak jogi következményekkel kell számolnia.

Dwasieden kastély Rügenben

A Vörös Hadsereg behatolásáig a rügeni Dwasieden kastélyt haditengerészeti tüzériskolaként használták. A szovjet csapatok 1948-ban a megszállt övezetben végrehajtott földreform részeként felrobbantották. Már csak a templomszerű pavilonok maradványai és az 1997-ben leégett hercegi lóistálló romjai maradtak meg.

A Sassnitz városi kikötőhöz közeli dombon található „tengerparti fehér vár" fejlesztési tervei az elmúlt években többször is terítékre kerültek, de ezek mindegyike meghiúsult. A romok jelenleg állítólag egy ingatlanbefektető tulajdonában vannak. Rendszeres időközönként történelmi túrákat kínálnak a helyszínen.

Dwasieden kastély Rügenben így nézett ki 2019-ben Forrás: Shutterstock/ konradkerker

Vitzenburg kastély Szász-Anhaltban

Az elhagyott Vitzenburg kastély őrzi az Unstrut-völgyet Querfurt közelében, Szász-Anhaltban. A korábbi várat már a Kr. u. VIII. században említik írásban. Később bencés kolostorként használták és bővítették, mielőtt több nemesi család kezébe került.

Sok más németországi kastélyhoz hasonlóan a Vitzenburg kastélyt is a második világháború után a szovjet megszállók elkobozták, majd gyermek- és ifjúsági otthonná alakították át. Ezt követően kezdetben mezőgazdaságra, majd gyermek- és serdülőpszichiátriai intézményként használták.

A főépület a klinika 1996-os bezárása óta üresen áll – legutóbb egy produkciós csapat használta a „Bibi és Tina" gyermek- és ifjúsági filmsorozat háttereként. Sajnos a kastély jelenleg nem látogatható.

Vlajkovac vára Szerbiában

A szerb fővárostól, Belgrádtól mintegy 100 kilométerre nyugatra fekvő Vlajkovac kis faluban Djerdj Močonji gróf 1859-ben építtetett egy kis családi kastélyt, amelyet lánya hozott esküvői hozományként az osztrák-magyar nemesi Bissingen-Nippenburg családnak. A kastély a második világháború végéig a család tulajdonában maradt. Aztán a szocialisták államosították.

Az épület, amelynek berendezése állítólag egykor kiterjedt könyvtárat, értékes porcelángyűjteményt és ritka aranyfigurákat tartalmazott, gyermekotthonként, majd 1953-ig mezőgazdasági ingatlanként működött. Az egykor élettel teli házból mára már csak egy rom maradt, ahol időnként hajléktalanok éjszakáznak.

A Vlajkovac kastély is valaha szebb napokat élt meg Forrás: Shutterstock/ Nenad Nedomacki/

Butron vára Spanyolországban

Az elhagyatott Castillo de Butron az észak-spanyolországi Baszkföld erdős dombjai között rejtőzik, körülbelül 20 percnyi autóútra Bilbaótól. A hatalmas és tömör falak azt a benyomást keltik, hogy a kastély egy elpusztíthatatlan erődítmény.

Az impozáns épület tizenegyedik századi története azonban ennek az ellenkezőjét bizonyítja. A kastély az évszázadok során a háborúk során súlyosan megsérült. A Castillo jelenlegi megjelenését csak a 19. században nyerte el, amikor Francisco de Cubas politikus és építész alaposan felújíttatta.

A homlokzat újjáépítése során a megrendelőt a bajor kastélyok építészete ihlette – a kis tornyok némileg a Neuschwanstein kastélyra emlékeztetnek. Az átalakított kastélyt ideiglenesen látványosságként hasznosították, de a koncepció megbukott. Az épület jelenleg egy ingatlancsoport tulajdonában van, de az ajtók zárva maradnak. A turisták kívülről tekinthetik meg a kastélyt és sétálhatnak az egzotikus kastélyparkban.

Baszkföldön bújuk meg a Castillo de Butron, egy gyönyörű európai kastély Forrás: Shutterstock/Fotogro

Villa Sbertoli Toszkánában

A Villa Sbertoli egy ősi birtok Toszkánában, amelyet Augustine Sbertoli alakított át pszichiátriai kórházzá a 19. században. Állítólag a professzor eredetileg azért vásárolta a villát, hogy ott vigyázzon fiára. Végül apránként több beteg is bekerült.

1941 és 1989 között eltűnt a kápolna belseje, valamint az egykor a toronyban tárolt lovagi páncélok és egyéb emlékek történelmi gyűjteménye. Annak érdekében, hogy véget vessenek annak, hogy hajléktalanok, és sajtóértesülések szerint drogosok is pusztítsanak a szobákban, befalazták a kastély ajtóit és ablakait.

2015 óta a Wildhaus nyilvánosan hozzáférhető parkja új életre kelt. A Selnica Turisztikai Egyesület gondozza az ősfákat, telepíti a virágágyásokat, karbantartja az ösvényeket és a tavat

Wildhaus kastély a Drau-parton Szlovéniában

A 15. században III. Frigyes császár építtette a maribori várat. Az azonos nevű alpesi városban, a Drau mentén épült, jelenleg Szlovénia egyik legszebb épülete. Majdnem tíz kilométerre odébb, Maribor nyugati peremén áll egy hasonlóan szép épület: a Wildhaus kastély.

A város központjában található turistalátványosságtól eltérően a Wildhaus kastély kihalt. A 16. századi építkezés után a gyönyörű komplexum elsősorban kereskedelmi központként és fizető-állomásként szolgált. Később magántulajdonba került, mígnem a nemzetiszocialisták a második világháború idején női börtönné alakították át.

A háború után a kastélyt Jugoszlávia elkobozta, és először katonai kórháznak, majd pilóták szállásának, végül nyugdíjas otthonnak használták. Az épület 1989 óta üresen áll.

Kasteel de Borgh Belgiumban

A történelmi homlokzatok kedvelőinek a belgiumi Mechelen tökéletes úti cél egy városnézéshez. A város több mint 300 műemlék épületnek ad otthont, köztük egy impozáns városházának, a híres Sint Jozef, De Duivel és Het Paradijs városi házaknak, valamint a hatalmas St. Rombouts katedrálisnak.

Kicsit távolabb a nyüzsgéstől, de nem messze a városközponttól található a csinos Kasteel de Borght kastély, melynek eredete a 15. századig nyúlik vissza, de jelenlegi formáját csak 1860 körül nyerte el. A kompakt mini kastély egy gyönyörű parkban, egy dombon található, és egy árok veszi körül.

A belső terekben szalonok, stukkó mennyezetek, borospince és sarokkandallóval ellátott hálószobák találhatók.
Megveheted a tökéletes magánkastélyt – ha körülbelül 2,5 millió euród van rá, ugyanis nemrég a műemlék épületért ennyit kértek. Nem ismert, hogy jelenleg kié a Kasteel de Borgh.

Lapalice kastély Lengyelországban

Az 1980-as években, Gdansktól mintegy 40 kilométerre nyugatra, egy védett tájterület szélén Piotr Kazimierczak lengyel művész elkezdte megvalósítani régi álmát: a saját kastélyát. A hatalmas létesítménynek 6000 négyzetméternyi területet, 52 szobát, egy báltermet és egy úszómedencét kellett volna tartalmaznia.

De csak az építés előrehaladtával derült ki, hogy a művész megsértette az építési engedélyt, mert mindössze 1000 négyzetmétert engedélyeztek. Ezért leállt az építkezés.
Kazimierczak többször is megpróbálta megmenteni a kastélyt a pusztulástól, de a hatóságok az útjába álltak. Pedig most megfontolandó a helyszín más célra való kiadása – a kastély végül is elkészülhet. A Lapalice kastély már most is kedvelt kirándulóhely a látogatók és a helyiek körében.

Lowther Castle Angliában

Az északnyugat-angliai Cumbria megye központjában a Lowther Castle romjai állnak. A távoli komplexum eredete egy vidéki birtokra nyúlik vissza, amelyet a 17. század végén a Lowther család alaposan kibővített.

De körülbelül 200 év után a családnak fel kellett adnia szeretett otthonát. Az ingatlan ötödik örököse, Hugh Cecil Lowther pazar életmódja következtében elherdálta a vagyonát, és nem engedhette meg magának, hogy a kastélyban éljen.

1937-ben az épületet kiürítették, és a második világháború idején egy harckocsiezred szállásaként szolgált. A család ekkor hiába próbált vevőt találni. Végül a tulajdonosoknak nem volt más választásuk, évtizedekre hanyatlásnak indult a kastély.

A létesítményt csak az ezredforduló után sikerült újra életre kelteni egy újonnan alapított alap segítségével. A kastély és az 50 hektáros park 2011 óta megtekinthető – írja a Reisereporter.

Nézd meg videón is, hogy fest a Lowther Castle:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.