Magyarország gazdag történelmi múltjából adódóan bővelkedik a kulturális- és építészeti kincsekben, például a főúri kastélyokban. A legszebb kúriákat szedtük egy csokorba, amelyek ma már mindenki előtt nyitva állnak.
A 18. századi Festetics-kastély a hangulatos Balaton-parti Keszthely városának ékköve. A 101 helyiségből álló, varázslatos barokk stílusú épület egy Disney-mesében is megállná a helyét! 20 termen keresztül mutatják be, hogyan éltek a főurak a 18. és a 19. században. A második világháború szerencsére nem okozott kárt benne, ami így a tekintélyes könyvtárával és bútoraival épségben átvészelte a vészterhes időket. A faborítású könyvtári szárnyban található a körülbelül 80 ezer kötetes Helikon könyvár, amely Európa legnagyobb épségben fennmaradt főúri könyvtára.
A gyönyörű kastélyt egy 42 hektáros mesés természetvédelmi terület öleli körbe, ahol nemcsak különleges, hanem öreg fák is nőnek, többek között egy 400 éves kocsányos tölgy. A látnivalók sora ezzel nem ér véget: a kastélyparkban található a pálmaház és a hintókiállításnak helyet adó korábbi kocsiház, a park hátsó kijáratával szemben pedig a vadászati- és a történelmi modellvasút tárlatokat befogadó új épület.
További információkat ide kattintva olvashattok.
Hazánk egyik legszebb historizáló, neogótikus, Tudor-stílusú kastélya a Fejér vármegyei Nádasladányban álló Nádasdy kastély. A felújított, mesebeli kúriát 24 hektáros tájképi kert öleli körbe, növényritkaságokkal és egy hangulatos tóval. Amennyiben különleges esküvői helyszínt keresel, megtaláltad, hisz a kastély egyes termei méltó háttérként szolgálnak esküvői szertartások, vacsorák megtartásához, de konferenciákat, irodalmi és zenei rendezvényeket is szoktak itt rendezni.
Fertődön, az osztrák határhoz közel áll az 1720 és 1766 között épült Esterházy-kastély épületegyüttese. A lenyűgöző rezidencia mai formáját a 18. század második felében nyerte el Esterházy (Fényes) Miklós elképzelései alapján. A barokk stílusú kastélyt és lenyűgöző parkját évente akár 60 ezer turista keresi fel a világ számos országából.
Joseph Haydn aktív alkotói korszakának felét a kastélyban töltötte, melynek emlékeként rendszeresen tartanak komolyzenei hangversenyeket az impozáns falak között. Nincs főúri rezidencia gondozott park nélkül, így természetesen a fertődi épületegyüttest is megkoronázza egy ősöreg fákból álló angolpark, ahol a látogatók kellemes sétát tehetnek.
Jegyárakról és további információkról ide kattintva tudhattok meg többet.
A Pest vármegyei Turán áll a 19. század végén, francia neoreneszánsz stílusban épült kastély, amely karcsú tornyaival a franciaországi Loire környéki kastélyokra hasonlít. A Wikipédia szócikke szerint az épület nemcsak a külsejét tekintve volt különleges, ugyanis megépítésekor a legmodernebb technológiákat alkalmazták: volt benne villanyáram, központi fűtés, szigetelés, ráadásul az alsó helyiségek megvilágítását tüköraknás fénycsapdákkal oldották meg.
A műemlékké nyilvánított épület a második világháborúban indult hanyatlásnak, miután katonai főhadiszállás, majd kórház lett belőle, az államosítás után pedig 1973-ig iskola. A 2005-ben kezdődött felújításáig teljesen elhanyagolták az épületet, ami ma magánkézben lévő ötcsillagos wellness kastélyszállóként működik. Azok számára, akik nem szállnak meg a hotelben, a kastély parkja látogatható, éttermi fogyasztás mellett.
Gödöllőről mindenkinek azonnal az impozáns Gödöllői Királyi Kastély jut az eszébe. Budapestről tömegközlekedéssel is könnyen elérhető a szép város. Az Örs vezér teréről induló H8-as hévvel, vagy a Stadionoktól busszal körülbelül fél óra alatt Sissi királyné kastélyánál lehetünk. Grassalkovich I. Antal – akit Márai Terézia királynő is meglátogatott Gödöllőn – a 18. században építtette, majd a főnemes fia és unokája tovább bővítették a pompás épületet.
1867-ben kezdődött az épület második fénykora. A magyar állam által megvásárolt, felújított és átalakított kastély koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné pihenő rezidenciája lett. Később Horthy Miklós kormányzó nyári rezidenciájaként működött. Bár a második világháború bombái nem tettek kárt az épületben, a német és az orosz katonák kirabolták az épületet, vagy elpusztították a berendezés nagy részét.
A kastély a többi sorstársához hasonlóan lassú pusztulásra ítéltetett nem megfelelő hasznosítása miatt. A '90-es évek közepétől megkezdődtek a rekonstrukciós munkálatok, hogy ma már teljes pompájában csodálhassuk meg az állandó- és időszaki kiállításokban, programokban bővelkedő épületet és a hozzá tartozó parkot.
További információkért keresd fel a kastély honlapját.
A Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón találjuk az 1855-ben épült klasszicista, eklektikus és barokk stílusú kastélyt, amelyet Károlyi György megbízásából Henrich Koch és Ybl Miklós építészek terveztek. A második világháborút követő államosítás során a birtokot kártalanítás nélkül vették el a Károlyi családtól, hogy előbb a Fővárosi Gázművek üdülője, majd gyermek menekült- és nevelőotthon működjön benne. Az épületegyüttes állagmegóvásával senki nem törődött, ezért 1979-ben lakhatatlanná vált.
A Wikipédia szerint 1997-ben a Párizsban élő Károlyi György által létrehozott Károlyi József Alapítvány és a MÁG együttműködési szerződést kötött a kastély közös felújítására és hasznosítására. A gyönyörűen felújított kastély és 40 hektáros parkja idegenvezetéssel nyitva áll a látogatók előtt, 23 szobájában pedig szálloda működik.