Hasznos tippek, mit pakoljunk a kézipoggyászba, ha repülőre szállnánk

PUBLIKÁLÁS: 2024. június 29. 15:00
A repülőtéren minden nagyon drága, ezért érdemes elegendő enni- és innivalóval készülni. Ám szigorú szabályok vonatkoznak arra, mit vihetünk magunkkal a fedélzetre. Mutatjuk, mit pakolhatunk a kézipoggyászba, hogy elkerüljük a kellemetlenségeket!

Spóroljunk a poggyászon

Aki már utazott repülővel, tudja, hogy gyakran a feladott poggyász többe kerül, mint maga a repülőjegy. Ha rövid időre utazunk, sokat spórolhatunk, ha csak annyi holmit viszünk magunkkal, amennyi elfér a kézipoggyászban. Legtöbbször ingyenesen vihetünk magunkkal egy 8-10 kilogramm súlyú, 55x40x23 centiméteres bőröndöt, de egyes fapados légitársaságok csak egy hátizsák méretű kézipoggyászt engedélyeznek, és felárat számítanak a kis bőröndért.

Alaposan válaszuk ki a kézipoggyászunk méretét, hogy felvihessük a fedélzetre - a kép illusztráció Forrás: Shutterstock/Darwelshots

Neten vegyük meg

A feladott poggyászt érdemes előre, online lefoglalni és megvásárolni, hogy elkerüljük a repülőtéren fizetendő külön díjakat. Ha esetleg megfeledkeztünk a bőröndjeinkről, általában még indulás előtt, egy meghatározott időszakban online is megvásárolhatjuk azokat.

Elsőbbségi beszállás

Fapados légitársaságokra jellemző, hogy az elsőbbségi beszállás megvásárlásával engedélyeznek egy plusz kézipoggyász felvitelét a gépre. Érdemes élni ezzel a lehetőséggel, különösen, mivel egyes légitársaságok szigorúan büntetnek a csomag minimális túlsúlya esetén is.

Az elsőbbségi beszállással több vagy nagyobb poggyászt is felvihetünk - illusztráció Forrás: Lopolo/Shutterstock

Tegyük mérlegre

Indulás előtt mérjük le a bőrönd súlyát, hogy a feladott vagy kézipoggyászunk biztosan megfeleljen a légitársaság által meghatározott korlátozásoknak. Ha túllépjük a súlyhatárt, pótdíjat kell fizetnünk, amely kilogrammonként több ezer forint is lehet.

Egy extra pakolótér

Minél könnyebb bőröndöt vásároljunk, amely önmagában sem nyom sokat a mérlegen. Számos modell már bővíthető változatban is elérhető, így nem kell semmit otthon hagynunk.

Nem kell telepakolni

Igyekezzünk úgy pakolni a bőröndbe, hogy maradjon hely a hazafelé útra vásárolni kívánt szuveníreknek, így elkerülhetjük a túlsúlyos csomagra felszámított pótdíjat vagy a feladott poggyász költségeit.

Csak ügyesen és praktikusan a csomagolással Forrás: Shutterstock

Belefér egy gyors mosás

Figyeljük az időjárás előrejelzést, és ennek megfelelően pakoljunk, ezzel minimalizálva a felesleges ruhadarabok számát. A pólókból, alsóneműkből például nem érdemes sokat pakolni, hiszen ezeket kézzel is ki tudjuk mosni.

Használjuk ki a teret

Praktikus csomagolási technikákkal több helyet felszabadíthatunk a bőröndben. Hajtogatás helyett csavarjuk fel a ruhákat, a cipőket pedig töltsük meg összetekert zoknikkal.

Osztozzunk egymással

Ha többen utazunk, érdemes megosztani egymás között a bőröndöt és a használati tárgyakat, így a feladott poggyász súlyán és a költségein is sokat spórolhatunk.

Semminek sem kell otthon maradnia, ha ügyesen osztozunk a csomagunk tartalmán - illusztráció Forrás: Shutterstock/Prostock-Studio

5+1 jó tanács, mit és hogyan tegyünk a poggyászunkba

1. Öntsük át flakonokba

A kézipoggyászban elhelyezhető folyadékokra a legtöbb repülőtéren szigorú szabályok vonatkoznak. Minden utas legfeljebb 1 liter folyadékot vihet fel a repülőre, legyen szó például ásványvízről, samponról, balzsamról, vagy naptejről. A folyadékot 100 ml-es kiszerelésű flakonokban vihetjük fel a repülőre, és egy átlátszó, újrazárható műanyag zacskóba kell elhelyeznünk.

Így érdemes a folyadékokat tárolni, hogy gond nélkül felengedjék a fedélzetre - illusztráció Forrás: Shutterstock

2. Őrizzük meg a blokkot!
Ha vizet szeretnénk magunkkal vinni, akkor a legjobb, ha az ellenőrző pontokon túl, a vámmentes területen szerezzük be. Az itt vásárolt italokat ugyanis felvihetjük a fedélzetre, még akkor is, ha azok űrtartalma meghaladja a 100 ml-t. Őrizzük meg a számlát az utazás végéig, mert ezzel tudjuk igazolni, hogy vámmentes területen vásároltuk.

3. Megússzák a korlátozást
Kicsi gyerekekre nem vonatkozik a folyadékkorlátozás, így nyugodtan készülhetünk az utazásra elegendő mennyiségű anyatejjel, tejporral, sterilizált vízzel vagy bébiétellel. Ezeknek nem kell beleférniük az átlátszó zacskóba, de elő kell készítenünk a repülőtéri biztonsági ellenőrzéshez.

Ha kicsi gyerekek repülnek, sokkal elfogadóbbak a szabályok a felvitt folyadékok terén - illuzstráció Forrás: Dmitry Dven/Shutterstock

4. Tartsuk az eredetiben
Ha rendszeresen gyógyszert kell szednünk, a biztonság kedvéért kérjünk külön orvosi igazolást, hogy a kézipoggyászban is szállíthassuk a gyógyszereinket. A fedélzetre csak az utazás alatt szükséges mennyiséget vigyük magunkkal, és azok bontatlan, eredeti csomagolásban legyenek.

5. Csomagoljunk szendvicseket!
Jó hír, hogy egyik légitársaság sem tiltja az élelmiszerek szállítását a kézipoggyászban, így érdemes szendvicsekkel is készülni, amivel akár még spórolunk is közben. A legjobb, ha olyan harapnivalót viszünk magunkkal, amit könnyű szállítani. Ne feledjük, a folyékony vagy krémes ételeket, például leveseket, joghurtokat és lekvárokat viszont nem engednek át az ellenőrzésen.

Szendvicset bátran csomagolhatunk az útra - illusztráció Forrás: Daisy Daisy/shutterstock.com

5+1. Szigorú szabályok az EU-n kívül
Előfordulhat, hogy az Európai Unión kívülről az EU területére való behozatal esetén szigorúbb szabályok érvényesek. A gyorsan romló termékek szállítását megtilthatják, emellett a kézipoggyászban tilos lehet hús, tejtermék, egyéb állati eredetű termék, valamint zöldség és gyümölcs szállítása.

(Forrás: Fanny Magazin)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.