Magyar tervező álmodja újra a kolumbiai kolostorból lett luxushotelt

Kolumbia
PUBLIKÁLÁS: 2023. december 04. 13:33
A tatai Platán belső tereit is tervező Varró Zoltán belsőépítész, designer kapta meg a kivételes lehetőséget, hogy újratervezze Kolumbia első luxushotele, a Sofitel Legend Santa Clara történelmi múltú épületének belső világát Cartagena városban.

Az 1621-ben alapított Szent Klára Kolostor a város ikonikus és egyben legrégebbi épülete, amely építészetében tükrözi a korabeli koloniális vonásokat. Az évszázadok során megmaradtak kriptái, kútjai, gyóntatófülkéi, festményei, az ajtók és a rejtett ablakok, valamint az eredeti kerámiatárgyak. Az épületegyüttest, melyhez egy 19. századi kórházépület is tartozik, a 90-es években alakították át luxushotellé, jelenleg a világ második legnagyobb szállodaláncához tartozik és a legjobb szálláshelyek között tartják számon.

A szállodában több tematikus étterem és bár is várja a vendégeket. A kerengőről nyíló Jardin étterem teraszát franciás bisztró hangulat jellemzi Forrás: Varró Zoltán (VarroDesign)

Trópusi oázis a kolostori kerengőben

Az immár három kontinensen, Európán kívül Dél-Amerikában és Ázsiában is tervező Varró Zoltán Budapest mellett több helyen, így például Olaszországban a Comó-i tónál és az Egyesült Királyságban is több sikeres műemléki-épületfelújítást és funkcióváltást vitt már végig. A dél-amerikai kontinens egyik legszebb koloniális stílusú városának óvárosában működő Santa Clara hotel kapcsán először csak a szobák felújítására kérték fel, a tervek láttán azonban a teljes épületegyüttes közösségi tereinek megújításával is megbízták.

A trópusi hangulatú térben posztamensekkel, virágkompozíciókkal kijelölt útvonalak választják el a különböző funkciókat Forrás: Varró Zoltán (VarroDesign)

A tervek szerint a vendégeket egy többszáz éves elegáns recepciós tér várja majd, amelyből elkülönül egy VIP fogadótér is. Innen léphetünk tovább a szálloda magjába, a kolostorokra jellemző, kerengővel körbevett belső udvarra, amely minden irányban árkádsorral határolt, a tér atmoszféráját azonban leginkább az oázis hatású kert határozza meg. Ennek középpontjában a kolostoroknál szintén megszokott kút áll. Ehhez egy történelmi ihletésű, kovácsoltvasból készült, nyugatias kialakítású, boltíves pergola kerül, amely még jobban kihangsúlyozza a centralitást. A kút felett vasból és üvegből készült csillaglámpások lebegnek majd, amelyek Közép-Amerikában igen népszerű motívumot jelenítenek meg. A tervező számára ugyanis kiemelten fontos volt, hogy a felhasznált dizájnelemek és motívumkincsek reflektáljanak a helyi kultúrára.

Lobby terasz. Az udvar felé fordított kanapékról kellemes kilátás nyílik a csodálatos belső kertre, közepén a kúttal Forrás: Varró Zoltán (VarroDesign)

Fine dinging élmény az apácák étkezdéjében

A fine dining étteremhez olyan belső teret terveztek, amelyik megfelelően tükrözi magas színvonalú gasztronómiai élményt nyújtó konyha színvonalát, ugyanakkor fontos volt az itt fellelhető történelmi hangulat megőrzése is: a vendégek megismerhetik a tér múltját és korabeli működését, azt, hogy valaha ez volt az apácák étkezője.

Odavezetik a vendégeket a régi, hatalmas kőtömbből kifaragott kézmosóhoz, ahol egyfajta rituális megtisztuláson eshetnek át, illatos vizet, parfümöt permeteznek a kezükre, felidézve az apácák szokásait.

A spiritualitást egy nagy tükörfallal fogják felerősíteni, mely megidézi a kolostori étkezések hosszú asztalát és az asztalon lángoló gyertyákat. Beavatják a vendégeket az arany és zöldes színekben pompázó, antikolt fal történetébe is, amely mai, különleges hatású megjelenését annak köszönheti, hogy a festékanyag feltételezhetően reakcióba lépett a korabeli falazóanyag réztartalmával. A fal mintázatából tervezett Varró Zoltán az étterem padlóján, szőnyegén és az étkészleteken visszaköszönő dizájnelemeket.

A Jardin étterem belső terének rendkívüli belmagassága elegáns atmoszférát kölcsönöz Forrás: Varró Zoltán (VarroDesign)

A szálloda második, újabb kiépítésű, teljesen zárt udvara már korábban is medencetérként működött, amelynek útvonalait kellett újratervezni. A trópusi hangulatú térben posztamensekkel, virágkompozíciókkal kijelölt útvonalak választják el a különböző funkciókat. A medencetér végében helyezkedik el a többszintes, kétoldalú, tipikusan barokk elrendezésű főlépcső, ami szicíliai mozaikburkolatot kapott. A mozaik témája a Karib térséghez kötődő motívumokra, főként az őserdő világára épít. Innen vízesés zúdul alá, amely pálmákkal, dús növényzettel van körbevéve, igazi oázishangulatot árasztva, különleges élményt nyújtva.

A fine dining étterem tervezésekor fontos volt az itt fellelhető történelmi hangulat megőrzése Forrás: Varró Zoltán (VarroDesign)

A rum megdicsőülése

A városban készülő világhírű Dictador rum számára a világon egydülálló signature bárként szolgál majd a tetőterasz, amelynek könnyeden mozgatható pavilonszerkezete hol zártságot, hol nyitottságot nyújt. Az itt koktélozó vendégek élvezhetik a tengerparti csillagos ég varázsát. A bárpult kuriózumát a mögötte elhelyezett, nyitott trezor adja, amelyben a különböző rumosüvegek kapnak pontos megvilágítást. A trezor azért is szimbolikus jelentőségű, mert a cartagenai rum márka egyes variánsai a világ legértékesebb palackjai közé tartoznak, melyet városonként olykor csak egy-egy üveggel értékesítenek.

Oasis Bár. Lépcsősor vezet a függőkertben kialakított Oasis Bárhoz, amelyről feltárulkozik a fantasztikus tengeri panoráma, a telepített pálmaliget pedig a napfény elől is kellemes árnyékot nyújt Forrás: Varró Zoltán (VarroDesign)

Szeparált luxus

A kolostorépület már évszázadokkal ezelőtt szálláshelyként is funkcionált. Gyakori volt, hogy a városban megözvegyült jómódú asszonyok beköltöztek az épületbe, ezzel kerülve ki a rossznyelveket. Lakrészeik sokkal kényelmesebb körülményeket biztosítottak, mint az apácák szobái. Ez a régi történet inspirálta Varró Zoltánt abban, hogy a kolostor belső udvarára, a kerengőre néző néhány lakosztályt terasszal egészítse ki, így szeparált luxus lakrészeket létrehozva. A szálloda szobáit és lakosztályait a tervező háromféle téma szerint alakította ki.

Szobatípus. A szálloda szobáit és lakosztályait a tervező háromféle téma szerint alakította ki. Az egyik szobatípust a trópusi táj inspirálta. Forrás: Varró Zoltán (VarroDesign)

Az egyik szobatípust a meghatóan szép koloniális város inspirálta, a második típust a trópusi táj, a harmadikat, melyeket a magas belmagasságú manzárd részben alakítottak ki, a Cartagenára jellemz.

(Forrás: Zerocom, Varro Design)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.