Az idei, június 8-án ünnepelt óceánok világnapja arra összpontosít, hogy a világ hogyan tud együttműködni a tengerek egészségének és biológiai sokféleségének védelmében, amikor a legnagyobb veszély fenyegeti bolygónkat.
Bolygónk felszínének több mint, 70 százalékát víz borítja, amelynek jelentős részét a három óriási óceán teszi ki, a Csendes-óceán, az Indiai-óceán, és az Atlanti-óceán.
Az óceánok világnapjának célja, hogy emlékeztessen bennünket az óceánok mérhetetlen fontosságára és az egészséges bolygó fenntartásában játszott szerepükre. Ehhez kapcsolódik az SDG14, amelynek egyik célja, hogy 2025-ig jelentősen csökkentse a tengeri szennyezés minden típusát.
"Az SDG14- Élet a víz alatt" az Egyesült Nemzetek Szervezete által 2015-ben meghatározott 17 Fenntartható Fejlődési Cél egyike. Ide tartozik a szennyezés és a túlhalászás megszüntetése az óceánok egészségének és a tengeri élőlények túlélésének biztosítása érdekében, amelyek kulcsfontosságú szerepet játszanak a globális gazdasági fejlődés és az éghajlat szabályozása szempontjából.
Íme a legfontosabb célok:
Fontos megjegyezni, hogy az óceánok táplálékot szolgáltatnak, oxigént termelnek, szabályozzák az éghajlatunkat és még sok minden mást is. Az óceánokat, tengereket rengeteg gumiabroncs, cigarettacsikk, építőanyag, kozmetikum és csomagolóanyag szemcsék, és halászeszközök szennyezik, a becslések szerint minden évben millió tonnányi hulladék halmozódik fel a vizekben. Az egyik legmegdöbbentőbb talán, hogy egyes becslések szerint 2050-re elérjük azt a tenger szennyezettségi szintet, hogy több műanyag lesz a vizeinkben, mint hal.
Forrás: (worldoceanday.org, capitalmonitor.ai, xforest.hu, montiviz.hu)