Videó: Robothalakat fejlesztettek ki Kínában, amelyek felfalják az óceáni szemetet

mikroműanyag
PUBLIKÁLÁS: 2022. július 13. 16:13

A mikroműanyagot "evő" robothalak egy napon segíthetnek megtisztítani a világ szennyezett óceánjait – állítja a délnyugat-kínai Csengtuban található Szecsuán Egyetem kínai tudósokból álló csoportja. A puha tapintású és mindössze 1,3 centiméteres méretű robotok a sekély vizekben fel tudják szippantani a mikroműanyagot – írja a Reuters.

Minden évben nagyjából 13 tonna műanyag kerül az óceánokba - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Larina Marina

"A csapat célja, hogy a robothalak begyűtjsék a mikroműanyagokat a mélyebb vizekben is, és információkkal szolgáljanak a tengeri szennyezés valós időben történő elemzéséhez" – mondta Wang Yuyan, a robotot kifejlesztő egyik kutató.

A fekete hal "napelemes", a fény segítségével képes az uszonyaival csapkodni és a testét mozgatni. A tudósok a fény segítségével tudják tehát irányítani a halakat, hogy elkerüljék az ütközést más halakkal vagy hajókkal. Ha egy valódi hal véletlenül mégis megenné, akkor károsodás nélkül képes megemészteni az apró kütyüt – mondta Wang.

A professzor szerint a könnyű, miniatürizált robotot sokféleképpen lehet felhasználni, például orvosbiológiai vagy veszélyes műveleteknél is. Egy ilyen apró robot a testet is segíthet megszabadítani bizonyos betegségektől, de hozzátette, hogy a robotokkal elsősorban a mikroműanyagok begyűjtésén dolgoznak.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.