Idén júliusban írtunk arról, hogy alig lehet ráismerni a debreceniek egykor kedvelt pihenő- és kirándulóhelyére, a Vekeri-tóra, mert szinte teljesen kiszáradt. Sajnos még most sem írhatunk arról, hogy ismét víz csillog benne, hiszen az egykori meder most teljesen kizöldült.
Medrét repedések hálózták be nyáron az aszály következtében. A szeptemberi csapadéktól azonban vízi növények sarjadtak életre, „szélerővel" hajtott nádszálseprűk tisztogatják a stégek oldalát és az űrbéli szürke táj helyett zöldellő völgy képe fogad, akárcsak az egykori Nyírvízi lápon. A tó ma épp olyan képet mutat, mint a meder kialakítása előtt, 1970-ben.
"A lehulló csapadék kedvező hatással van a tó vízháztartására, jelentős mennyiség után van esély a töltődésre, de ehhez legalább annyi időre van szükség, amennyi alatt eltűnt belőle a víz" – mondta el Pusztai Virág, a fenntartó Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészet igazgatója a haon.hu cikkében. Hozzátette: egy átlagos időjárású évben, amikor a Vekeri-tó teljes töltöttségű, a vízmércéről 160 cm olvasható le. Jelenleg a kisebb vízállások kivételével mindenhol látható a tómeder.
Pusztai Virág szerint a Civaqua-program jelentheti a végső megoldást a jóléti tavak időjárásfüggőségére. Balmazújváros közelében már megkezdődött a fejlesztés első ütemének kivitelezése, melynek nyomán a Tisza vize a Keleti-főcsatornán keresztül eljut a városba, a Tócó-patakba. Ezt a vizet viszik majd el a második ütemben a Nagyerdőbe, a harmadik ütemben pedig a város keleti részén lévő jóléti tavakba. Addig pedig a meteorológia dönti el, hogy mikor láthatunk vizet az erdőspusztai tavak medrében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.