Majdnem ezer szigetet ad meg a teljes Duna hosszán egy, a témára szakosodott honlap, a Wildisland.danubeparks.org. Az oldalt létrehozó szakemberek egészen pontosan 912 szigetet sorolnak fel, és még térképen is jelölik, melyik hol található. A szigetek közül 147 teljesen érintetlen, emberek áltan nem háborgatott földdarab. Mi most ilyet is, olyat is bemutatunk.
A Szentendrei-sziget nem az apróbb fajtából való, hosszúsága 31 kilométer, átlagos szélessége 3,5 kilométer. Itt van Budapest és a környező települések legnagyobb ivóvízbázisa. Hat kisebb település is található a szigeten, melyre több helyen is át lehet jutni komppal, de van egy híd is, mely Tahitótfaluban vezet át a szárazföldre.
Nagyon sok jó programot lehet találni a szigeten, többek között lehet például lovagolni, bringázni vagy kenuzni, de ott a Pázsit-tó is Pócsmegyernél, ahol enni, inni, horgászni, fürdeni és játszani lehet. A nyugis, autómentes Szürkő-sziget is a Szentendrei-sziget mellett található, Szigetmonostor és Dunakeszi között körülbelül félúton.
Kicsit délebbre, a Szentendrei-Dunaágban ott a Lupa-sziget, vagy másképp Luppa-sziget. A szigeten több ház, pontosabban nyaraló is van, és külön érdekesség, hogy ezek nagy része a 30-as évek elején, Bauhaus stílusban épült – az épületek lábakon állnak, mivel a területet egy évben legalább egyszer elönti a víz. Nagyon nyugalmas, sétálós, elmélkedős hely a sziget, amely mellett még egy apró, szinte legendás kis dunai sziget található.
A Szentendrei-sziget partja melletti kis kupac az úgynevezett Egyfás-sziget, melynek nevéből a sziget méretére is könnyen következtethetünk. A valóságban azonban kettő darab fa van a szigeten, a régi magyar 10 forintos papírpénzen is ez az apró sziget volt látható.
Baja környékén is körül kell nézni, itt van például a Kádár-sziget – nem az egykori pártfőtitkárról kapta a nevét –, mely a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozik, annak fokozottan védett területe. Ez azt is jelenti egyben, hogy ez a Gemenc három erdőrezervátuma közül az egyik, pontosabban a legkisebb. Nagyon változatos a vadvilág, rengeteg védett faj él a területen.
Régen a Kádár-sziget a mellette fekvő Nagy-Pandúr-szigethez tartozott. Ez utóbbi egy folyamatosan formálódó terület, mivel kanyarban fekszik, így egyik oldala bomlik, a másik pedig feltöltődik. A sziget a középkorban itt álló Pandúr faluról kapta a nevét. Bár a lakosok a folyamatos áradások miatt elhagyták a települést, a név maradt, a sziget pedig nagyon kellemes kirándulóhellyé vált.
Szintén a Nagy-Pandúr-szigethez tartozott a Petőfi-sziget (ez a keleti oldalon van, míg a Kádár-sziget a nyugati oldalon), mely Baja egyik kedvenc üdülőterülete, ahol sokféle rendezvényt tartanak. Vannak panziók, vendéglők, sportuszoda, lehet evezni, horgászni, kajakozni, kenuzni és fürdeni.
A Szigetköz a legnagyobb magyar sziget. Mivel területe 375 négyzetkilométer és önálló tájegységnek, illetve kistájnak számít, ezért nagyon más, mint azok a kisebb szigetek, melyek szépen, hagyományosan csücsülnek a folyó közepén.
A Szigetközt az Öreg-Duna (Nagy Duna) és a Mosoni-Duna határolja, és egészen páratlan tárháza a ritka növény- és állatfajoknak. Mivel a Szigetköz hatalmas és egyben lakott sziget, ezért több település is található a területén. A Duna ajándékának nevezett Szigetköz tökéletes kirándulóhely: neki lehet indulni gyalogosan, bringával, de vízi túrázni is lehet a környéken.
A Szigetközt persze többé kevésbé mindenki ismeri, a Táti-szigetekről viszont valószínűleg sokkal kevesebben hallottak. A 2020-ban természetvédelmi területté nyilvánított három nagyobb és egy kisebb sziget Tát mellett, Esztergomtól nem messze található. A három nagyobbacska földdarab a Táti-sziget, a Nyáras- és a Körtvélyes-sziget, a kisebb, úgynevezett változó sziget pedig a Csitri-sziget. Épített kőgáton lehet átjutni a partról a szigetekre, ahol nincs semmilyen építmény, ezért azoknak jó igazán, akik a nyugodt, természetközeli helyeket keresik.
Ha a még apróbb szigetre is kíváncsiak vagytok, érdemes megnézni egy korábbi, 2020-as gyűjtésünket, amiben mégtöbb helyszínt ismertetünk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.