Az Egyfástól a legnagyobbig – a Duna magyar szigetei

sziget
PUBLIKÁLÁS: 2020. június 15. 09:05
Ha valaki kevésbé van ráállva a témára, akkor lehet, hogy kapásból azt mondja: Magyarországon van körülbelül öt-hat sziget a Dunán. Na jó, legyen tíz. De várjunk, mert ott van még egy, és még egy. Nézzünk csak utána alaposabban! És akkor majd kiderül, hogy komoly a választék, a sűrűn lakott szigetektől, a kirándulóhelyeken át a szigorúan védett kis édenkertekig. A helyhiány miatt a cikkben nem tudjuk mindet végigjárni, de kedvcsinálóként mutatunk jópárat a kedvenceink közül.

Majdnem ezer szigetet ad meg a teljes Duna hosszán egy, a témára szakosodott honlap. Ők, mármint az oldalt létrehozó szakemberek egészen pontosan 912 szigetet sorolnak fel, térképen pedig azt is meg lehet nézni, hogy melyik hol található. Persze felmerül a kérdés, hogy honnantól sziget a sziget, és mit kell ide sorolni, így például ebből a listából hiányoznak a lakott szigetek.

A Duna magyar szakasza is tele van kisebb-nagyobb szigetekkel Forrás: Pelle Zoltan/Shutterstock

Az viszont nagyon is érdekes, hogy a Duna teljes szakaszán összesen 147 olyan sziget van az oldal szerint, amely még teljesen érintetlen, ebből pedig 7 darab található Magyarország területén. Az összes hazai dunai szigeten mi sem fogunk most végigmenni, inkább azokat mutatjuk, amelyek valamilyen szempontból érdekesebbek, esetleg kevésbé ismertek a többinél.

A Duna ajándéka

A rend kedvéért folyásirányban indulunk északi határunktól, és kezdünk a Szigetközzel, amely a legnagyobb magyar sziget. Mivel területe 375 km² és önálló tájegységnek, illetve kistájnak számít, ezért nagyon más, mint azok a kisebb szigetek, melyek szépen, hagyományosan csücsülnek a folyó közepén. A Szigetközt az Öreg-Duna (Nagy Duna) és a Mosoni-Duna határolja, és egészen páratlan tárháza a ritka növény- és állatfajoknak. Mivel a Szigetköz hatalmas és egyben lakott sziget, ezért több település is található a területén. A Duna ajándékának nevezett Szigetköz tökéletes kirándulóhely: neki lehet indulni gyalogosan, bringával, de vízi túrázni is lehet a környéken.

Szigetköz Forrás: np/Shutterstock

A Szigetközt persze többé kevésbé mindenki ismeri, a Táti-szigetekről viszont valószínűleg sokkal kevesebben hallottak. Az idén márciusban természetvédelmi területté nyilvánított három nagyobb és egy kisebb sziget Tát mellett, Esztergomtól nem messze található. A három nagyobbacska földdarab a Táti-sziget, a Nyáras- és a Körtvélyes-sziget, a kisebb, úgynevezett változó sziget pedig a Csitri-sziget. Épített kőgáton lehet átjutni a partról a szigetekre, ahol nincs semmilyen építmény, ezért azoknak jó igazán, akik a nyugodt, természetközeli helyeket keresik.

Zebegény Forrás: jasminajakopanec/Shutterstock

Esztergomon túl, azaz Budapesthez közelítve, már a régészeti lelőhelyekkel teli Helemba-sziget áll - őskori és középkori leleteket is találtak itt -, amely többek között arról is nevezetes, hogy itt látható a Duna egyetlen gémtelepe. A Dunakanyar bejáratánál pedig ott fekszik a kavics zátonyokkal szegélyezett Zebegényi-sziget, melyet száz évvel ezelőtt még zátonyként jelöltek. Mára igazi sziget lett, területe pedig az utóbbi évtizedekben is növekedett. Kenuval könnyedén át lehet jutni a szigetre, aztán az apró szemű kavicson heverészve, lehunyt szemmel élvezni a napsütést.

Az Egyfáson két fa van

És már Budapest felett járunk nem sokkal, azaz a Szentendrei-szigeten. Ez sem az apróbb fajtából való, hosszúsága 31 kilométer, átlagos szélessége 3,5 kilométer. Itt van Budapest és a környező települések legnagyobb ivóvízbázisa. Hat kisebb település is található a szigeten, melyre több helyen is át lehet jutni komppal, de van egy híd is, mely Tahitótfaluban vezet át a szárazföldre. Nagyon sok jó programot lehet találni a szigeten, többek között lehet például lovagolni, bringázni vagy kenuzni, de ott a Pázsit-tó is Pócsmegyernél, ahol enni, inni, horgászni, fürdeni és játszani lehet.

Tahitótfalunál egyszerű az átjutás

Forrás: Droneandy/Shutterstock

A nyugis, autómentes Szürkő-sziget is a Szentendrei-sziget mellett található, Szigetmonostor és Dunakeszi között körülbelül félúton, míg kicsit délebbre, a Szentendrei-Dunaágban ott a Lupa-sziget, vagy másképp Luppa-sziget (elméletileg mindkettő helyes, hiszen nevét Luppa Péter pomázi földbirtokos után kapta). Budakalászról komppal lehet átjutni a szigetre, vagy akár körbe is lehet csorogni a partok körül egy sétahajóval. A szigeten több ház, pontosabban nyaraló is van, és külön érdekesség, hogy ezek nagy része a 30-as évek elején, Bauhaus stílusban épült – az épületek lábakon állnak, mivel a területet egy évben legalább egyszer elönti a víz. Nagyon nyugalmas, sétálós, elmélkedős hely a sziget, amely mellett még egy apró, szinte legendás kis dunai sziget található.

A Szentendrei-sziget partja melletti kis kupac az úgynevezett Egyfás-sziget, melynek nevéből a sziget méretére is könnyen következtethetünk.

A valóságban kettő darab fa is van a szigeten, a régi magyar 10 forintos papírpénzen is ez az apró sziget volt látható.

Azon a bizonyos papírpénzen is két fa látható. Az eredeti festmény Jankó János Folyóparti táj című képe Forrás: ValeewIldar - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41327003

Budapest szigetein nem fogunk részletesen végigmenni, hisz az Óbudai-szigetről, a Margit-szigetről és a Csepel-szigetről külön is lehetne írni egy-egy cikket, nem hagyjuk ki viszont a Hárosi-sziget környékét. Persze a Hárosi-sziget valójában nem sziget, hanem bő száz éve már félsziget, amelyet ma egy természetvédelmi területté nyilvánított ártéri erdő borít. Ennek egy kis nyúlványa a Hunyadi-sziget (mely szintén félsziget), mely ugyancsak emberi tevékenységtől mentes terület, amolyan ősvadon a főváros közelében. Ezeken a helyszíneken ezért nem is lehet szabadon csatangolni, de vezetett túrán körbe lehet bóklászni. De ha már szigetekről írunk, legyen szó valódi szigetekről is. A nagytestvér közelében pihen a Dunában a Kis-Háros-sziget is, illetve a Hárosi-Dunában még egy rejtett kincs, a Szerelem-sziget található.

Kádár és Pandúr

És most egy nagyot csorgunk lefelé, mert Baja környékén mindenképp körül kell nézni, mégpedig alaposabban. Itt van például a Kádár-sziget – nem, a névadója nem az egykori pártfőtitkár –, mely a Duna-Dráva Nemzeti Parkhoz tartozik, annak fokozottan védett területe. Ez azt is jelenti egyben, hogy ez a Gemenc három erdőrezervátuma közül az egyik, pontosabban a legkisebb. Nagyon változatos a vadvilág, rengeteg védett faj él a területen.

A Duna Gemencnél Forrás: Robert Keresztes/Shutterstock

Régen a Kádár-sziget a mellette fekvő Nagy-Pandúr-szigethez tartozott. Ez utóbbi egy folyamatosan formálódó terület, mivel kanyarban fekszik, így egyik oldala bomlik, a másik pedig feltöltődik. A sziget a középkorban itt álló Pandúr faluról kapta a nevét. Bár a lakosok a folyamatos áradások miatt elhagyták a települést, a név maradt, a sziget pedig nagyon kellemes kirándulóhellyé vált. Itt található a Pandúr-falu ökopark, melyben az interaktív tanösvényt mezítláb lehet bejárni; de van itt egy új, fából épített kilátó is, melynek aljában pihenőhelyet és mellékhelyiségeket is kialakítottak.

Petőfi-sziget Forrás: Civertan - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79813806

Szintén a Nagy-Pandúr-szigethez tartozott a Petőfi-sziget (ez a keleti oldalon van, míg a Kádár-sziget a nyugati oldalon), mely Baja egyik kedvenc üdülőterülete, ahol sokféle rendezvényt tartanak. Vannak panziók, vendéglők, sportuszoda, lehet evezni, horgászni, kajakozni, kenuzni és fürdeni. Átjutni sem különösebben bonyolult a szigetre, a városból közúti híd vezet át, a Nagy-Pandúr-szigetre pedig egy néhány éve átadott gyalogos- és kerékpárhídon lehet átballagni vagy áttekerni – kinek, hogy tetszik.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.