A Szegedi Vadaspark oldalán találtuk a hírt, miszerint Európa állatkertjei fajmentő tenyészprogram keretében próbálják megőrizni a kihalással veszélyeztetett kéktorkú ara papgájt, ami az egyik legveszélyeztetettebb madárfaj a Földön. A Természetvédelmi Világszövetség vörös listája szerint, vadon mindössze legfeljebb 300 kifejlett egyede él.
Ebben a fajmentő programban vesz részt a vadaspark 2014 óta. És bizony igazi szenzációnak számít, hogy két ennyire veszélyeztetett faj fiókáját is sikerült felnevelniük a gondozóknak. A hírek szerint jelenleg még a Vadaspark hátterében tartózkodnak, de rövidesen a látogatók is találkozhatnak velük.
A vadaspark ismertetőjében az áll, hogy Bolívia egy kissebb területén él ez a viszonylag kisméretű arafaj, erdőkben, fás szavannákon, ültetvényeken fordul elő, többnyire víz közelében. Leginkább pálmák termésével, magokkal, bogyókkal és gyümölcsökkel táplálkozik, időnként kiegészítve az étrendjét kisebb állatokkal.
A múlt században még leginkább az illegális vadbefogás és állatcsempészet veszélyeztette, jelenleg az élőhelyének pusztulása, többek a között az élelemre és költésre alkalmas fák kivágása jelenti a fő problémát. A kutatók mindössze 200-300 közöttire becsülik a kifejlett egyedek számát. A kéktorkú arák monogám párokban élnek, évente egyszer költenek 1-3 tojást.
Az európai fajmentő tenyészprogram (EEP) sikeresnek bizonyult, mivel immár közel 160 kéktorkú ara él a kontinens állatkertjeiben. Szeged 2014-ben lépett be a programba, amikor egy izraeli állatkertből fogadott egy párt. Sajnos, a szülök még nem nevelték első fészekaljukat, így közbe kellett avatkoznia a szakembereknek, akik pártfogásukba vették a két fiókát. Mint a fotókon is látható, sikerrel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.