Léteznek-e a Biblia szent helyei? Mózes sírjai

temetkezési hely
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 10. 13:33
Mózes az egyik legismertebb bibliai alak. A judaizmus, a kereszténység, és az iszlám prófétája. 120 éves volt, amikor Isten elvette tőle az életet, halála után eltemették, sírhelye azonban nem is egy van...

Miután Konstantin császár 313-ban engedélyezte a keresztényeknek vallásuk gyakorlását, a bibliai helyszínek azonosítására vágyó keresztények Mózes sírját egy jordániai hegycsúcson vélték megtalálni, ahonnan lenyűgöző kilátás nyílt a Jordán völgyére, és bazilikát építettek a ma „Siyagha" nevű csúcson, a Nébó-hegyen.

A Nébo-hegy, több mint 1 km távolságból szemlélve Forrás: Berthold Werner/Wikipedia

A templom és a próféta üres sírja hamar népszerűvé vált a zarándokok körében. A helyszínt végül mégis elhagyták és feledésbe merült. Az 1930-as években azonban elkezdték feltárni a jordániai hegycsúcsot, amelyről az ókeresztények azt állították, hogy Mózes sírját őrzi.

Jordánia szent helye, Mózes emlékműve a Nebo-hegy Siyagha csúcsán Forrás: astudio/Shutterstock

Megtalálták az egykori bazilika mozaikjait is. A ferencesek modern templomot építettek a korábbi templom mozaikjaira, és követ állítottak Mózes tiszteletére.

Mózes kalandba illő élete 120 évig tartott

Az Ószövetség szerint zsidók valaha rabszolgaságban éltek Egyiptomban. Sokasodtak és veszélyt jelentettek az uralkodóra, ezért a fáraó parancsba adta, hogy a zsidó fiúgyermekeket meg kell ölni. Mózes anyja úgy kerülte el fia kivégzését, hogy az újszülött gyermeket egy kátránnyal kikent kosárban a Nílus vizére tette. Mózest a fáraó leánya találta meg és hercegként nevelte föl. Mózes felnőve megölt egy egyiptomi munkafelügyelőt, ezért a fáraó halálra ítélte. A büntetés elől elmenekült a sivatagba, ahol pásztorként élt. Ekkor jelent meg neki égő csipkebokor képében az Isten, aki azt parancsolta, hogy vezesse ki a zsidókat Egyiptomból, és 40 év vándorlás után, miután elfelejtették a rabszolgaságot, vigye el őket az ígéret földjére.

Az Úr megmutatta az akkor 120 esztendős Mózesnek az ígéret földjét, őt magát azonban nem engedte Kánaánba bemenni, hanem elvette tőle a földi életét. Izráel fiai harminc napig siratták, s mikor letelt a gyászidő eltemették. Azt azonban senki sem tudja hová. Mégis van sírja, nem is egy.

A másik sír egy sivatagban található

Mivel Mózes nem csupán a keresztények és zsidók prófétája, hanem az Iszlám öt fontos prófétájának az egyike, az iszlám hagyomány is ismerni véli a sírját. Az iszlám szerint Nebi Musa vagyis Mózes sírja a 13. században épült, egy ősi muszlim szent helyen, a Jeruzsálemből Jerikóba vezető út szélén van. A muszlim hagyomány szerint ugyanis a prófétát ott, a vörös domb közelében temettek el.

Az iszlám hit szerint Mózes szentélye 11 km-re délre Jerikótól és 20 km-re keletre Jeruzsálemtől, a júdeai sivatagban található Forrás: deror_avi/Wikipedia

A fallal körülvett komplexum 120 szobát rejt, fehér kupolái és magas tornya már mesz-sziről látható. A komplexum körüli mezőkön hatalmas ősi temető található és ma is népszerű zarándokhely.

(Forrás: biblewalks.com)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.