Léteznek-e a Biblia szent helyei? Szodoma és Gomora

pusztulás
PUBLIKÁLÁS: 2021. december 08. 08:03
A Biblia szerint Szodomát és Gomorát, a két bűnös várost Isten pusztította el, mivel lakói bűnben éltek. Lányai gőgösek voltak, túltápláltak, nem segítettek a szegényeken és a szűkölködőkön, a férfiak pedig utálatos dolgokat műveltek.

Szodomának és Gomorának azért kellett elpusztulnia, mert lakói átadták magukat a szexuális er-kölcstelenségnek és a perverziónak. A történet Mózes első könyvének 18. és 19. fejezetében olvasható. Isten három, férfialakban megjelenő angyalt küldött Ábrahámhoz, hogy megüzenje: Szodoma és Gomora bűne súlyos, ezért meg fogja büntetni ezeket a városokat.

Szodoma és Gomora pusztulása James de Witt festményén Forrás: Picasa/Daderot/commons.wikimedia.org

Ábrahám arra kérte Istent, hogy ha egy igaz embert is talál ott, akkor ne pusztítson el mindent. Isten két angyala Ábrahám unokaöccséhez, Lóthoz érkezett, aki megvendégelte őket. Csakhogy a városban élő férfiak körülvették Lót házát, hogy a vendégként érkező férfiakon erőszakot kövessenek el.

Lót azonban nem engedte át vendégeit Szodoma lakosainak, inkább két, férjezetlen lányát ajánlotta fel nekik. A szodomaiak visszautasították az ajánlatot, megfenyegették és megátkozták Lótot. Az angyalok azonban megmentették őt, és támadóit megvakították. Utána megparancsolták Lótnak, hogy családjával hagyja el a várost, mert az Úr lerombolja Szodomát és Gomorát. Megparancsolták Lótnak, hogy meneküljön és ne nézzen hátra. Lót felesége, az angyalok figyelmeztetése ellenére visszanézett, és azon mód sóbálvánnyá változott. A történet szerint a településekre kénkő és tűz hullott, felemésztve a városokat, és megölve az összes lakót.

Sóoszlop az izraeli sivatagban Forrás: hello1694/pixabay.com

A régészek évtizedek óta igyekeznek választ adni a Szodoma története mögött meghúzódó néhány nagy kérdésre, beleértve azt is, hogy valóban létezett-e a város, ha igen, hol volt, és mi pusztította el. A kérdésekkel foglalkozó szakemberek úgy gondolják, hogy Szodoma és Gomora valóban létezett, és már sikerült is azonosítaniuk a települések egykori helyét a Holt-tengertől északkeletre, ahol ma a Tall el-Hammamnak nevezett város romjai találhatóak.

Tall el-Hammam romjai Forrás: Deg777/https://commons.wikimedia.org/

A legújabb kutatások szerint egy légkörbe ütköző meteor erőteljes légkitörése pusztíthatta el a bronzkori civilizációt a Holt-tenger északi oldalán, mintegy 3700 évvel ezelőtt. A helyszínről származó leletek azt mutatják, hogy a rendkívül forró meteorrobbanás majdnem 200 négyzetmérföldes területet simított el.

A kutatók azt is feltételezik, hogy a robbanásból származó heves lökéshullámok a területet a Holt-tenger túlhevített sóoldatával is beboríthatták. A kutatócsoport vezetője szerint a régészeti bizonyítékok azt mutatják, hogy a szennyeződésnek és a talaj pusztulásának köszönhetően legalább hat évszázadba telt, mire a régió helyreállt, és a civilizáció visszatért.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.