A New York kávéház kulcsát anno a Dunába dobták, hogy éjjel-nappal nyitva maradhasson

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 24. 13:33
Képzeljük el, hogy csak néhány évvel vagyunk a 20. század fordulója előtt. A Vígszinház csecsemőkorát éli, üres telkek és malmok között a külvárosnak számító elhagyott és félelmetes Lipótvárosban áll. Körülötte a sáros utcákon bűnöző bandák garázdálkodnak. A fiatal hírlapírók új tanyája a New York kávéház is a külvárosban épül, s még festékszagú.

A márványszobros kávéház egy amerikai biztosítótársaság reklámötlete, mely hamarosan elnyeri a világ legszebb kávéháza címet. A Nagykörutat, mely ma Erzsébet körút néven ismert, szintén abban az évben nyitják meg, amikor az 1896-es millenniumi ünnepségekre készülvén, a gazdagságával kérkedő csilláros kávéház épül. A nagykörúton, melynek helyére néhány évvel korábban még hajózható csatornát terveztek. De ekkor épülnek fel a körúti bérpaloták, a Műcsarnok a Vajdahunyad vár, s az Iparművészeti Múzeum is.

A Nagykörút az Erzsébet körút-Dohány utca kereszteződésénél 1894-ben (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjtemény) Forrás: Tambo a(z) magyar Wikipédia projektből volt - Áthozta Tambo a hu.wikipedia projektből

Budapest döbbenetes fejlődésnek indul – a környék, a város fő ütőerévé válik, felépül a későbbi Andrássy út, alatta a kontinens első földalatti vasútja, pezseg a vállalkozó kedv, a művészeti és irodalmi élet forrong Adyval és a nyugatosokkal a láthatáron.

Az 1894. október 23-án megnyíló kávéházban az akkori közélet, irodalom és művészet legismertebb képviselői tolongtak.

Az anekdota szerint ezen az első napon, egy jókedvű újságírócsoport élén, Molnár Ferenc a Dunába dobta a kávéház kulcsát, hogy az éjjel-nappal nyitva maradhasson.

A kávéház bejárata Forrás: Thaler Tamas/Picasa/Wikipedia

Karinthy Frigyes, Krúdy Gyula, Heltai Jenő a kávéház asztalán írják leghíresebb műveiket. De az 1908-ban megjelenő legendás Nyugat, Ady Endre, Ignotus és Osvát Ernő is a kávéház törzsvendégei, akiket minden pincér ismer, akikről minegyikük tudja, hogyan szeretik a fekete kávét.

A karzaton szerkesztette a folyóiratot Osvát, ahol emléktáblája ma is látható. Márványasztalára tették le első írásaikat Móricz és Kosztolányi. De Korda Sándort és Kertész Mihályt is látták még a kövér puttócskák a mennyezeten. Az újságírók asztalánál foglalt helyet minden nap Bródy Sándor, Nagy Endre. A hely híres volt arról is, hogy ha egy vidéki író vagy újságíró a fővárosba jött állást keresni, egyenesen a New York kávéházba igyekezett.

A tálalás is a régi időket idézi Forrás: New York Cafe/Facebook

Az elmúlt 128 évben mindenki megfordult itt, aki az irodalomban, festészetben közéletben fontos volt.

Az olasz reneszánsz stílusban épült, a magas mennyezetről lógó fényes csillárokkal kivilágított kávéházat látványos freskók díszítenek. A velencei tükrökkel, selyem- és bársonykárpitokkal díszített belső tér egészen különleges élményt kínál. Benne ülve kiváltságosnak, gazdagnak érezhetjük magunkat ma is.

A kávéház színpompás belső része, ahol élmény elfogyasztani egy finom ételt vagy akár csak egy kávéra beülni Forrás: Thaler Tamas/Picasa/Wikipedia

Bár Budapest ostroma alatt hatalmas üvegablakai betörtek, a falakon golyónyomok éktelenkedtek, a berendezést kifosztották, benne melaszt és krumplit árultak, nem tudták elpusztítani. 1954-ben „Hungária" néven újranyílt. A múlt század hetvenes nyolcvanas éveiben a New York palota elhanyagolt, tönkretett szobáiban szerkesztőségek tanyáztak, melyek újságírói ugyanúgy üldögéltek a márvány asztaloknál, mint a nyugat írói egykor. De bármi történt vele, bár hányszor építették is újra, a New York ma is a világ egyik legszebb kávéháza!

(Forrás: New York Cafe/Facebook, epa.oszk.hu)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.