Révületben előadott táncok és boldogság a szegénység közepette is - Ez Indonézia

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2021. november 13. 16:53

A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum jelenlegi kiállítása Bali szigetére kalauzolja el a látogatókat. Arra az indonéz szigetre, amit az 1910-es évek közepén kezdtek el turistaparadicsomként hirdetni Hollandiában – azóta pedig utazók ezrei járnak oda nyaralni és elrejtőzni a nagyvilág elől. Ahogy tette ezt anno Charlie Chaplin is, aki Balira „menekült" a nyugati civilizáció vívmányai elől 1932-ben, hogy a hagyományos művészetekben megújulást leljen - írják a Magyarmuzeumok.hu oldalán.

Forrás: Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum / Press

De a 19. század közepétől magyar utazók is megfordultak az indonéz szigetvilágban, és jónéhányan be is számoltak élményeikről hírlapok, magazinok vagy útikönyvek hasábjain. Az Ázsiába tett utazások az 1920-as 30-as években már Magyarországon sem számítottak ritkaságnak; ekkoriban az utazóknak köszönhetően már magyar nyelven is olvashatunk Bali „földi édenkertjének" izgalmas kultúrájáról - olvasható a leírásban.

Zboray Ilona például, aki kint élő és dolgozó bátya meghívására érkezett a szigetvilágba 1937-ben, rendkívül részletesen írt nem csak a balinéz nők kivételes szépségéről és az éteri táncokról, a csodás természetről és az érdekes ételekről, hanem a fárasztó munkával töltött mindennapokról is. Láttatta az olvasókkal a hétköznapok nehézségeit, illetve az azokat átszövő vallásos életet, a mitológiát és a gazdag hitvilágot is.

Forrás: Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum / Press

A transzállapotban előadott táncokról azonban csak 50 évvel később, a Dél-Afrikában született Gill Marais fotóriporternek köszönhetően láthattuk meg az első fotókat. A riporter Balin a hétköznapokat, ünnepeket, és az embereket fotózta, odafigyelve a kulturális sajátságokra, az utazásra és az élet hittel megélt eseményeire. A múzeumban látható kiállítás és a hozzá készült kötet, amiben Zboray Ilona egy-két cikke is olvasható Gill Marais-nek köszönhető, aki lelkesen és fáradhatatlanul dolgozott mindkettőn. Az előkészítő munkák közben, hirtelen hunyt el 2021 áprilisában.

A tárlat után irány a filmklub

Ehhez a különleges, 2022. január 30-ig megtekinthető kiállításhoz kapcsolódik a múzeum, az Indonéz Nagykövetség és a Benczúr Ház Kulturális Központ együttműködésében megvalósuló Indonéz filmklub, melynek első vetítését november 15-én tartják a Benczúr Házban.

További filmklub dátumok:

november 29., hétfő, 18 óra
december 13., hétfő, 18 óra
2022. január 10., hétfő, 18 óra
január 24., hétfő, 18 óra

A filmklub filmjeit innentől kezdve kéthetente hétfőnként 18 órától nézhetjük meg eredeti nyelven, angol felirattal. A vetített filmek nem korhatárosak, a jegyár mindegyik vetítésre 800 forint. Az első film egy 2008-as alkotás, melynek angol címe The Rainbow Troops lett. A film Andrea Hirata 2005-ben publikált önéletrajzi regénye alapján készült. A könyv hamar bestsellerré vált Indonéziában és még a megjelenés évében az év könyvévé választották. A regény egyébként a legelső, magyar fordításban elérhető indonéz irodalmi mű. 2013-ban jelent meg A végletek szigete címmel - olvasható az esemény Facebook-oldalán.

A mesésen szép indonéz Belitong a földkerekség egyik ásványi kincsekben leggazdagabb szigete. A dúsgazdag szigetlakók világától elszakadva, az ónbánya szomszédságában mégis koldusszegény iskola küszködik a fennmaradásért, hogy a legszegényebb családok gyerekeit okíthassa. Történetünk kezdetén egy szellemi fogyatékos kisfiú érkezésének köszönhetően jön össze tíz gyerek, hogy végre megkezdődhessen a tanév.

A nézők tanúi lehetnek két elkötelezett pedagógus – az öreg iskolaigazgató és a fiatal tanítónő – hősies helytállásának, a tehetséges szegény fiú és a gazdagok világából a nyomorúságos iskolába menekülő bakfis szerelmének. Felbukkan egy mágus, és fontos szerepet kapnak a jó, illetve a gonosz erők, valamint a minden akadályt leküzdeni kész tudásvágy. Tanulságos és szép történet arról, hogy a siker csak igazi erőfeszítések árán születhet meg.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.