Alighogy véget ért a dívali, újabb ünnep kezdődött Indiában, és ahogyan tavaly, úgy idén is rácsodálkozhatunk azokra a sokkolónak nevezhető felvételekre, melyeken hindu hívők fürdőszertartást végeznek a mérgező vegyszerrel szennyezett Jamuna folyóban. A legtöbbünknek valószínűleg teljesen érthetetlen ez a magatartás: a folyó nemcsak taszítóan néz ki, de veszélyes is. A Szúrja napistennek szentelt cshat pudzsát ünneplő híveknek azonban úgy tűnik, más a prioritás.
Mint Gunjan Devi, az egyik résztvevő nyilatkozta a cnn.com összefoglalójában, "a víz rendkívül koszos, de nincs sok választásunk. A szertartás lényege, hogy megmártózzunk valamelyik folyóban, szóval idejöttünk." Rajesh Kumar Verma is tisztában van vele, hogy a víz káros, de mégis belemerészkedett, mit sem törődve a veszéllyel. "Félni? Ha félünk, akkor hogyan imádkozzunk?" - mondta az Aljazeera hírportálnak.
A Jamuna a Gangesz legnagyobb mellékfolyója Észak-Indiában, hossza 1370 kilométer. A folyó vize kifejezetten tiszta a himalájai Jamunotri-gleccser és a Delhiben található Vazirábád közötti, mintegy 375 kilométeres szakaszon, a vazirábádi és az okhlai vízlépcső között viszont tizenöt, nagy vízhozamú szennyvízcsatorna ömlik bele. A folyó innentől már gyakorlatilag csak szennyvízelvezetőként funkcionál.
Csakúgy, mint a Gangeszt, a Jamunát is kiemelten tisztelik a hindu vallásban, a folyó teljes szakaszán Jamuna istennőt látják benne, aki a mitológia szerint Szúrjának, a Napistennek a lánya. A legenda szerint a szent vizekben való megmártózás megszabadítja az embereket a halál gyötrelmeitől, ezért ugyanolyan kívánatos a rituális fürdés a Jamunában, mint a Gangeszben.
Mint az indianexpress.com cikkéből kiderül, a hab nagy mennyiségű ammóniát és foszfátot tartalmaz, ami nemcsak kellemetlenül csíp, de a szakértők szerint légúti és bőrproblémákat okozhat. A habot egészen pontosan a különböző tisztítószerekből származó foszfátok alkotják, melyeket az okhlai vízlépcsőnél jellemző turbulencia kever fel. Ehhez járul hozzá, hogy az évnek ebben az időszakában alacsony a vízszint, és a víz áramlása kisebb, ezért a szennyező anyagok nem hígulnak fel.
A hatóságok az akut elhárítás során motorcsónakokat vetettek be, hogy megpróbálják eloszlatni a mérgező habot, és bambuszrudakból barikádokat emeltek, hogy távol tartsák a folyópartoktól. Hosszú távon azonban persze átfogó stratégiára van szükség, és noha jóllehet, az elmúlt évtizedekben több ötlet is felmerült a Jamuna megtisztítására, látványos eredményt egyelőre nem sikerült elérni.
Mint a timesofindia.indiatimes.com cikkéből kiderül, az egyik alapvető probléma, hogy illegális, szabályozatlan telepekről folyik a szennyvíz a folyóba, és nem minden csatorna csatlakozik szennyvíztisztítóhoz. Mindenesetre a Delhi Szennyezésellenőrzési Bizottság (DPCC) minden hónapban feltölti a honlapjára a folyószennyezés mértékével kapcsolatos adatokat.
2017 márciusában a folyó védelmének szándéka még egy olyan bájos kezdeményezéshez is vezetett Uttarakhand államban, hogy a Ganga és a Jamuna folyót élőlénynek nyilvánították, nem sokkal azután, hogy Új-Zélandon hasonló döntést hoztak, és élőlénynek nyilvánították a Whanganui folyót. Ez alapján a Jamunát ugyanazok a törvényes jogok illették volna meg, mint egy személyt. A döntéssel azt szerették volna elérni, hogy felgyorsuljon a szennyezett folyók tisztításának folyamata, azonban a következmény mindössze annyi lett, hogy júliusra már érvénytelenítette is a döntést a legfelsőbb bíróság arra hivatkozva, hogy a személystátusz jogilag nem lenne fenntartható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.