A kontinensünkön megfigyelt mintegy 800 madárfaj fele fészkelőként, vonulóként vagy kóborlóként hazánkban is megfordul, így igazán el vagyunk kényeztetve a sok csiripelő szárnyassal. Azok, akik természetes közegükben szeretnék megfigyelni a változtatos madárvilágunkat, biztosan nem fognak csalódni, ha az alábbi helyekre indulnak madármegfigyelésre.
A Somogyfajszi Madárparadicsom – Pásztorparkban található. homokbuckás felszín mélyedéseiben kialakult kisebb nagyobb mocsarak és a száraz gyepek találkozása a növény- és állatvilág sajátos változatosságát eredményezi. A Pásztorpark első látnivalója egy jellegzetes pásztorkunyhó, innen lehet megfigyelni a közelben kialakított gyurgyalag telep életét. Továbbhaladva a gébicsek, cigány csaláncsúcsok, búbosbankák fogadják a Korokna patakon átkelőket, az ezredfordulóra újjáéledt somogyfajszi legelőn. A Korokna egykori árterét vízzel árasztották el, ahol a cigányrécék ismét életteret leltek.
A tizenöt hektáros új vízfelület, a láperdő, a tocsogók számos vízimadárnak, fekete és fehér gólyának ad bőséges táplálékot. A Pásztorpark legeldugottabb szegletében, a Szent Liget mellett három hektáros mocsár búvik meg, ahol mindhárom vízicsibe faj előfordul. A törpe vízicsibe megjelenése ornitológiai különlegességnek számított. Bővebb információt ide kattintva olvashatnak.
A Hortobágyi Nemzeti Park élővilágának egyik legnagyobb attrakciója a csodálatos madárvilág. Az elmúlt 35 év alatt közel 300 madárfajt figyeltek meg a tavakon, ezzel a halastórendszer Közép-Európa egyik legismertebb madárélőhelyévé lett. A 2000 hektáros központi tóegység a Hortobágyi Nemzeti Park megalakulása óta védett. Különösen értékes az itt fészkelő és átvonuló madárvilág. Hogy mi történik a madárvilágban, a Hortobágyon, a Nemzeti park Facebook-oldalán követhetik. Íme, egy kis ízelítő!
Korábbi cikkünkben is beszámoltunk arról, hogy érdemes Jász-Nagykun-Szolnok megyébe látogatni, mert itt is rengeteg féle madarat figyelhetnek meg a háborítatlan környezetben. A Tisza mentén, az ottani területek zavartalanságának köszönhetően nagyon sok énekes-, vízi- és ragadozó madarat kaphatunk lencsevégre, de a madarakban gazdag területek sora természetesen nem ér véget a Tisza-parton. Szolnok környékén is nagyon sok madárbarát terület van, melyeket a témában jártas, sokat tapasztalt önkéntes természetbarátok, madármegfigyelők rendszeresen bejárnak. Erről a témáról bővebben egy korábbi cikkünkben olvashatnak
Eddig több mint 250 madárfajt figyeltek meg a Fertő-tavon, ami elsősorban a vízimadarak számára fontos fészkelő- és vonulóhely. A rendszeres fészkelők közül kiemelkedik - több mint 700 párral - a nagy kócsag, a vörös gém és a nyári ludak, melyek szintén százas csapatban költenek a tónál. Természetesen a nádi énekesmadár-fajok - például a barkóscinege, a kékbegy, a cserregő nádiposzáta, a nádirigó - is nagy számban képviseltetik magukat. Ősszel és tavasszal vonuló madarak tízezrei állomásoznak itt, például nagy lilikek, vetési ludak, böjti és csörgőrécék. A parti madarak láthatóak legnagyobb számban; gulipánok, gólyatöcsök, cankók és partfutók futkosnak ide-oda, miközben a tómeder iszapjában kutatnak táplálék után.
A Fertő nádasainak élővilágát legjobban talán egy kenutúrán fedezhetjük fel, például a Fertő-Hanság Nemzeti Park által létrehozott Vízi túraútvonalon. További információkat ide kattintva olvashatnak.
Gemenc és Béda-Karapancsa madárvilágának a feketególya- és a rétisas-állománya európai jelentőségű. A legnagyobb hazai feketególya-populáció megvédése a nemzeti park kiemelt feladatai közé tartozik. A rétisas Európa egyik legritkább ragadozó madara, évtizedeken keresztül használja hatalmas, nagy magasságban épített fészkét. Biztosítani kell mindkét madár zavartalan fészkelését, mert a zavarásra ezek a madarak különösen kényesek. A Béda-Karapancsa tájegységben még gyakori a barna kánya, mely a környezeti hatások változásaira érzékenyen reagál, ezért indikátorfajnak tekinthető.
A gémfélék közül a nádasokban fészkelnek a kis kócsagok, nagy kócsagok, bakcsók, vörös gémek, néhány pár bölömbika. A gyakori szürke gém fűzligetekben költ. A terület déli részén a nyári lúd szigetszerű előfordulású. A vonulási időszakban madárvendégek ezrei találnak táplálkozó és pihenőhelyet az ártéren. A récék, ludak, kárókatonák gyakran áttelelnek. A veszélyeztetett denevérfajok menedéket találnak a háborítatlan erdőkben, az öreg fák odúiban szülőhelyet és nappali szálláshelyet talál a tavi denevér és a pisze denevér. További információkat ide kattintva oolvashatnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.