A történelmi látványosságok, fürdők, múzeumok mellett a természeti kincsekért is érdemes Jász-Nagykun-Szolnok megyébe látogatni. A turisták az arborétumok, a parkerdők és vizek mentén ráadásul csodálatos állatvilággal találkozhatnak, s felejthetetlen élményekkel gazdagodhatnak szűkebb hazánk „madárparadicsomaiban" is – írja a szoljon.hu.
"Akik szívesen túráznak, biztosan rálelnek olyan helyekre, ahol nyugodt környezetben tölthetik el a szabadidejüket, s tulajdonképpen csak állatokkal találkozhatnak. Az érdeklődőket igazi „madárparadicsomok" várják megyeszerte. Szinte mindegy is, merre indulnak el, hiszen a Közép-tiszai Tájvédelmi Körzet számos területet foglal magában a térségben" – mondta Pálinkás Csaba, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Helyi Csoportjának elnökhelyettese.
A Tisza mentén, az ottani területek zavartalanságának köszönhetően nagyon sok énekes-, vízi- és ragadozó madarat kaphatunk lencsevégre de a madarakban gazdag területek sora természetesen nem ér véget a Tisza-parton.
"Aki vízimadarakat szeretne látni, annak érdemes a Tisza-tó, valamint a Kunság felé indulni. Gondoljunk csak a Nagykunsági-halastavakra, Kengyel, Bánhalma és Karcag térségében elsősorban vízimadarak fordulnak elő, a kisújszállási és karcagi rizsföldek térsége parti madarak vonuló- és fészkelőhelyeinek számítanak" – sorolta Monoki Ákos, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága Közép-Tisza-Jászság Természetvédelmi Tájegység természetvédelmi tájegységvezetője. Szerinte sok egyéb terület mellett nem szabad megfeledkezni Mezőtúrról sem, ahol a Hortobágy-Berettyó folyó városi szakasza több mint száz pár fattyúszerkő- és kormos szerkő költőhelye.
Szolnok környékén is nagyon sok madárbarát terület van, melyeket a témában jártas, sokat tapasztalt önkéntes természetbarátok, madármegfigyelők rendszeresen bejárnak.
Közöttük Hajdú Tamás, aki saját állomást alakított ki a madarak tanulmányozására. A szolnoki fiatalember a Millér horgásztó közelében található mintegy öthektáros Madárfigyelő Szolnok területén madárleseket állított fel, itatókat, etetőket létesített a madaraknak, s odúkat helyezett ki azok költésének elősegítésére.
"A saját területemen is gazdag a madárvilág, de emellett rendszeresen járok be más térségeket is. Szolnokon mindenképpen megemlíteném a tiszaligeti egyetemi campus hihetetlen fajgazdagságú énekesmadár-állományát, kedvelt hely számomra a volt cukorgyári ülepítők területe, ahol nagyon sok parti madár figyelhető meg, és a megmaradt szandaszőlősi homokbánya partifecske-gyurgyalag állománya is nagyon fontos. Érdekes lehet még a dobapusztai gémtelep, valamint a Besenyszög közelében lévő több parlagi sas élettere is"– tette hozzá Hajdú Tamás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.