Megtalálták a föld eddigi legnagyobb, világító gerincesét

cápa
PUBLIKÁLÁS: 2021. március 03. 13:35

A tudósok három mélytengeri cápafajt is találtak, amelyik világít a sötétben. A fajokat a belgiumi Université Catholique de Louvain és az új-zélandi Nemzeti Víz- és Légköri Kutatások Intézetének együttműködésével készült tanulmány szerint tavaly januárban fogták az Új-Zéland közelében található óceánfenékről, a Chatham Rise-ról, 200-1000 méteres mélységből. Ebbe, az alkonyzónának is nevezett övezetbe már nem jut el a napfény.

A búvárcápának a szeme sem hétköznapi Forrás: asobi tsuchiya/deepseashark25/commons.wikimedia.org

A fajok közül az egyik, a búvárcápa, a legnagyobb ismert világító gerinces, mely elérheti a 180 centimétert is, de világít az Etmopterus lucifer és az Etmopterus granulosus nevű cápa is. Mindhárom fajt ismerték már a tengerbiológusok, de most először látták azt, hogy fényt bocsátanak ki. Míg sok tengeri állat, és néhány rovar, például szentjánosbogár rendelkezik saját fénnyel, ez az első alkalom, hogy a nagyobb cápáknál is tetten érték a jelenséget.

A kutatók szerint a cápák fénye paradox módon abban segíthet, hogy elrejtőzzenek a rájuk leselkedő ragadozók vagy más fenyegetések elől. A szóban forgó fajok olyan környezetben élnek, ahol nincsenek rejtekhelyek, ezért álcázásképpen ellenfényt generálnak. A biolumineszcencia jelenségét a cápák bőrében található, fénytermelő sejtek, az úgynevezett photophorok okozzák - derül ki a bbc.com cikkéből.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.