Szokatlan szépségű szent helyek a sókatedrálistól az ördög tornyáig

szikla
PUBLIKÁLÁS: 2021. február 09. 06:28
Végtelen nyugalmat vagy valami nagyobb erő jelenlétét sok helyen tapasztalhatunk. Van, aki a templomok mély csöndjében lel rá erre a békére, mások egy mező fűszálainak susogásában élik meg a tökéletes feloldódást. Számtalan hely lehet szent, és ez a szentség számtalan formában megmutatkozhat: egy ősi hegy magányában, egy mitikus épület történetében, vagy egy kétezer éves fa létezésében.

Sri Maha Bodhi

Ugorjunk vissza egy kicsit az időben, mondjuk olyan 2500 évet. Ekkor kezdődik a története annak a szent fának, melyet napjainkban mi is meglátogathatunk. Időszámításunk előtt körülbelül ötszáz évvel, egy hatalmas fügefa alatt ülve érte el a megvilágosodást Gautama Sziddhártha, akit ma Buddhaként ismer az emberiség.

A szent fügefa Forrás: Karasev Viktor/Shutterstock

Ez a szentként tisztelt, indiai fügefa volt az őse a Sri Maha Bodhi-nak, mely ma a legrégebben elültetett fa a világon. Pontosabban ez az, amelynek a legkorábban feljegyezték az ültetési idejét: időszámításunk előtt 288-ban, Sri Lankán, Anuradhapurában ültették el az eredeti Bodhi fából sarjadó csemetét. Hogy védjék, egy 3 méter magas és 1,5 méter széles kerítést is felhúztak körülötte, egy körülbelül 120x80 méteres területen; ezzel az elefántoktól akarták megóvni a fát.

Whanganui folyó

Az új-zélandi maorik szemében a folyó régóta úgy él, mint egy szent ős, mely nem csupán létezik, hanem szinte lélegzik. Vagyis nem egyszerűen egy természeti képződmény, hanem egy önálló élőlény. 2017-ben hivatalosan is megkapta a kormánytól az őt mindenkor megillető jogokat, attól az évtől kezdve pedig független személyként tekintenek rá. A maorik már nagyon régóta, az 1870-es évektől kezdve szerették volna kiharcolni, hogy elismerjék a folyót, illetve a folyó és az őslakosok különleges kapcsolatát.

Whanganui Forrás: Gabor Kovacs Photography/Shutterstock

A Whanganui valójában a második, személyként is elismert földrajzi egység, elsőként a közelben fekvő Te Urewera elnevezésű erdős területet deklarálták jogilag önmagát birtokló, autonóm egyénnek.

Zipaquirá sókatedrális

Nem könnyű kiolvasni a nevet, ami elsőre talán félrevezető lehet. A templom valóban sóból épült a kolumbiai Zipaquirá-ban, de nem úgy, ahogy azt elsőre gondolnánk. Ez az „építmény" ugyanis a föld alatt van, falait és mennyezetét pedig a sóbarlang falai alkotják.

A nem hétköznapi katedrális Forrás: Fausto Riolo/Shutterstock

A római katolikus templom 180 méteres mélységben található a felszín alatt, és akár 3000 ember is elnézelődhet benne egyszerre. A belső tereket elsősorban faragással díszítették, de színes világítást is használnak, hogy még különlegesebb hatást keltsenek az amúgy sem mindennapi építményben.

Sínai-hegy

A Sínai-félsziget déli részén fekvő hegyet, vagy inkább hegycsoportot nevezik még Hóreb-hegynek és Mózes-hegynek is, mely három világvallás szerint is a Föld egyik legszentebb pontja. A kereszténység, a judaizmus és az iszlám tanítása szerint ez volt az a hely, ahol Mózes megkapta Istentől a Tízparancsolatot.

Sínai-hegy Forrás: Mountains Hunter/Shutterstock

Egyiptom legmagasabb pontja is itt található, a 12. században egy mecsetet is felépítettek itt. Egy görög-ortodox kápolna is van a hegytetőn, melyet még egy 6. századi templom helyén emeltek, sokáig a turisták és a zarándokok is megcsodálhatták a benne látható festményeket. Azonban egy idő után túl nagy lett az érdeklődők áradata, így az épületet inkább lezárták.

Cenote Sagrado

A cenote magyarul körülbelül a dolina, ami egy kerekded kútszerű képződmény a talajban. Ilyen cenote többfelé is akad, viszont ezen a néven leginkább a mexikói Yucatán-félszigeten emlegetik ezeket a vízzel teli mélyedéseket. A Chichén Itzá közelében található Cenote Sagrado a maják szent helye volt és „szent kútnak" vagy „az áldozat kútjának" is nevezik.

Cenote Sagrado Forrás: Jess Kraft/Shutterstock

Nagyon valószínű, hogy itt emberáldozatokat is bemutattak az isteneknek, legalábbis erre utalnak az archeológusok által talált emberi maradványok. A 20. század elején egy markolószerű szerkezettel kikotorták a mélyedést, és a csontokon kívül aranyat, agyagedényeket és még több különböző, valószínűleg szintén áldozati tárgyat hoztak a felszínre.

Batu barlangok

Kuala Lumpur közelében, Malajziában találhatók azok a mészkőhegy gyomrában megbújó barlangok, melyek többek között egy egész sor templomnak adnak otthont a föld gyomrában. Noha az 1800-as évek végétől számítják a felfedezésüket, ahogy a többi, már említett szent hely esetében is, a helyi őslakosok már időtlen idők óta használták ezeket.

A végtelen lépcsősor Forrás: Foto-up/Shutterstock

Normális esetben januárban és februárban itt zajlik a Thaipusam fesztivál, ilyenkor akár másfél millió hindu is elzarándokol a helyszínre. A barlangok nagytermébe egy szédítő, 272 fokból álló lépcsősoron (a lépcsők meg vannak számozva!) kell felkaptatni a hegy oldalában, ezt pedig talán jobb is olyankor megtenni, amikor nincsenek tele a lépcsősorok az ünnepségekre érkezett hívők tömegével.

Bet Giyorgis

Vagyis a Szent György templom, mely egyike az etióp Lalibela sziklába vájt szentélyeinek. Világörökségi helyszínként tartják számon ezeket a 12. századi templomokat, melyek 2600 méteres magasságban, egy teljesen hagyományos kis afrikai falu közelében lapulnak meg a föld felszínével körülbelül egy síkban. Összesen tizenegy ilyen épített, pontosabban faragott templom látható a hegyen, közöttük pedig alagutak kanyarognak, melyek az egyes épületeket kötik össze egymással.

Bet Giyorgis Forrás: Michail_Vorobyev/Shutterstock

A templomok közül az egyik leghíresebb a kereszt alakú Bet Giyorgis, melyben a többi templomhoz hasonlóan őrzik azoknak a kőtábláknak a másolatát, melyet Mózes hozott le a Hóreb-hegyről.

Devils Tower

Nem éppen hívogató név, de az biztos, hogy azonnal felpiszkálja a kíváncsiságot, ha egy helynek „az ördög tornya" a neve. A Devils Tower az Egyesült Államokban, Wyomingban mered eltéveszthetetlenül az ég felé. Különleges helyzetet élvez, mivel ez volt az ország első nemzeti emlékműve: 1906-ban Theodore Roosevelt adományozta ezt a státuszt a hegynek. Igaz, jóval korábbra datálható az a szerep, melyet az őslakosok szemében betöltött, akik szentként tisztelik a sziklaképződményt.

Devils Tower Forrás: Sulae/Shutterstock

A hegyet normális körülmények között körbe lehet túrázni, de fel is lehet mászni rá, ha valaki rendelkezik a megfelelő tudással és engedélyekkel. A tengerszint feletti magassága 1559 méter, de valójában azért kelt döbbenetes hatást, mert szinte átmenet nélkül nyúlik felfelé a síkság közepéből – és valójában ez a 386 méteres szintkülönbség az, ami igazán mellbevágó (ezt a magasságot a közelben lévő Belle Fourche folyó felszínétől számítják).

Glastonbury Tor

Délnyugat-Angliában csaknem 160 méter magas dombocska lágyítja a látóhatár vonalát. Ez a Glastonbury Tor, melyet még jobban kiemel a tetején álló kis építmény. A St. Michael torony egy 13. századi templom maradványa, mely egy erős földrengés miatt összedőlt. A torony azóta is áll, mondhatnánk, hogy csodával határos módon, de ezen a helyen talán lehet ilyesmit emlegetni. A tor, ami kelta nyelven dombot jelent, nem egyszerűen egy kis földkupac Somerset megyében. Régesrég még sziget volt, melyet láp vett körül, de ami ennél is lényegesebb, hogy itt volt a kelta hitvilág szerint az alvilág bejárata, vagy más értelmezés szerint a tündérek földjének kapuja.

Glastonbury Tor Forrás: Alexey Fedorenko/Shutterstock

Még egy jellegzetesség hozzájárul a Tort körüllengő mitikus légkörhöz, mégpedig a dombot lépcsőzetesen körbefutó hét szimmetrikus földterasz. Erre nézve rengeteg elmélet van: egyesek szerint a mezőgazdasági művelés miatt alakították így, de van, aki úgy gondolja, hogy az alvilág királyának spirál alakú várát rejtette a domb.

Bjódóin templom

Két templomra is asszociálhatunk a név alapján, és nagyon érdekes az is, ami elsőre beugrik, vagyis az, amelyik Japánban található. Ez a 950 éves buddhista templom adta az ötletet a második templom felépítéséhez, ami viszont már Hawaiin található. A másolat 1968-ban épült fel, ezzel emlékeztek meg arról, hogy pontosan száz évvel korábban érkeztek az első japán emigránsok a szigetekre.

Bjódóin templom Forrás: cassidyfranco/Shutterstock

A templom területén és gondosan ápolt kertjeiben a világ minden tájáról érkező, legkülönfélébb vallású emberekkel lehet találkozni, akik meditálnak, sétálnak és nyugalmat keresnek. Ezen kívül tartanak itt például esküvőket is, de a lelkes tévénézők láthatták már a templomot például a Magnum vagy a Hawaii Five-O című sorozatokban is, mint jellegzetes hawaii-i helyszínt.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.