Eddig úgy tudtuk, hogy a vadászó-gyűjtögető életmódot folytató őseink munkamegosztása nemi alapon történt: a férfiak ejtették el az állatokat, a nők pedig a gyűjtögetéssel foglalkoztak.
Egy Peru déli részén, az Andokban történt ásatás szerint azonban elképzelhető, hogy a nők is a férfiakhoz hasonló módon vettek részt a nagyvadak elejtésében. A Kaliforniai Egyetem kutatói egy 9000 éves temetkezési helyszínen különféle nagyvadak vadászatában használt eszközöket találtak egy nő sírjában. A sírban voltak kőből készült lövedékhegyek, és különféle feldolgozó eszközök, írja a Science, a Természettudományok Haladását Támogató Amerikai Egyesület kiadványa.
Persze egyetlen sír nem elegendő bizonyíték, ezért a tudósok tovább kutattak a sírhelyeken, mígnem 10 másik női és 16 férficsontvázat találtak a vadászati eszközeikkel eltemetve. Már korábban is találtak egyébként női sírokban hasonló eszközöket, de a kutatók nem mertek messzemenő következtetéseket levonni a leletekből, egyrészt azért, mert a kortárs vadászó-gyűjtögető életmódot folytató társadalmakban a férfiakra hárul a vadászat, másrészt pedig azért is, mert a rágcsálók vagy az emberek időnként széthordják a sír tartalmát.
A mostani lelet azért meggyőzőbb a korábbiaknál, mert egy gondosan összerakott kis kupacban találták meg az eszközöket közvetlenül a csontváz csípője mellett. Emellett mostmár elég sok, hasonló lelet áll a kutatók rendelkezésére ahhoz, hogy magabiztosabban feltételezhessék, a nagyvadakra történő vadászat nemtől független tevékenység volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.