A sötétzöld vagy arany árnyalatú, vajas és borsos, néha enyhén csípős olívaolaj egy olyan étolaj, amit a friss olajbogyók átpréselésével készítenek. A világ olívaolaj-készletének nagy részét Olaszország, Görögország és Spanyolország termeli, ami nem meglepő, hiszen ezekben az országokban évszázadok óta az egyik legfontosabb alapanyag.
Az elmúlt 10-20 évben szinte félévente változott a trend, ami az olajok, zsírok és vajak egészségügyi hatását illeti. Míg az egyik pillanatban az orvosok az állati eredetű zsírról áradoztak, addig a másikban a magazinok elátkozták azt. A kókuszzsír is megjárta a poklok poklát, a végén már senki nem tudta eldönteni, hogy egészséges vagy sem.
Az olívaolajról azonban nem reppentek még fel ilyen hírek sem a bulvárlapokban, sem a gasztro-influenszereknél, akik bizony nagy erővel befolyásolják, hogy mit gondoljunk és főleg mit együnk. Az olívaolajról egyszer megállapították, hogy az egyik legegészségesebb étolaj, és azóta ez a tény rendíthetetlen.
Magas a telítetlen zsírsav-tartalma, így csökkenti a koleszterinszintet, illetve omega-9 zsírsavakat is tartalmaz, amelyek csökkentik a vérnyomást és javítják a szívműködést.
De attól, hogy az olívaolaj egészséges, még nem mindegy, melyiket tesszük a kosarunkba. Ha a rendelkezésre álló legjobb minőségű (és így általában a drágább) olívaolajat keressük, akkor az extra szűz megjelölésűt kell levadásznunk. Ezt az olajat a friss olajbogyó őrlésével és préselésével nyerik ki. Az elkészítéshez nem használnak semmilyen vegyszert vagy melegítést.
Az extra szűz olívaolaj általában sötétebb színű, mint a gyengébb minőségű olajok, valahol az aranysárga és a sötétzöld között van. Az íze kifejezetten olívabogyó ízű, és a legmagasabb minőségű olajokban még egy kis fűszeresség is érezhető – vagyis az a kis kellemes csípősség, amit a nyelvünk hegyén és két oldalán érzünk kóstoláskor. Ez tényleg olyan olaj, amit egy jó fajta kenyérrel, előételként, mártogatáshoz tálalunk a legkedvesebb barátainknak.
Természetesen ilyenkor - összehasonlításként - kínálhatunk még szűz olívaolajat is, mivel ez a második legmagasabb minőségű olívaolaj. Körülbelül egy lépéssel van lemaradva az extra szűztől minőségében és árban. Ugyanúgy állítják elő, mint az extra szűz olívaolajat; az íze finom, de minimális hibák már előfordulhatnak.
A hármasfogat utolsó tagja a light vagy könnyű olívaolaj, ami a neve ellenére nem azt jelenti, hogy ennek a fajtának kevesebb lenne a kalóriája vagy alacsonyabb a zsírtartalma. A megnevezés a palackon az olaj világosabb színére és semleges ízére utal. A könnyű olívaolaj már egy finomított olaj, amit a szűz olaj első préselése után hő felhasználásával állítanak elő. A világos zöld helyett aranysárga árnyalatú lesz, hosszabb ideig eltartható polcon, és magasabb a füstpontja, mint a többi olívaolajnak, ugyanakkor kevesebb tápanyag van benne, és mártogatni például már nem kínálnánk.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.