Közép-Európában egyedülálló, 2500 éves leletre bukkantak Lengyelországban

Cierpice
PUBLIKÁLÁS: 2020. október 13. 13:16

Mintegy kétezerötszáz éves lószerszámokra bukkantak régészek Lengyelországban. A növényi levelekbe burkolt és bőrtarisznyába helyezett eszközök a legrégebbi ilyen leletek, amelyeket Közé-Európában feltártak - adja hírül az MTI.

Forrás: PAP/Tytus Żmijewski/naukawpolsce.pap.pl

Az észak-lengyelországi Torun közelében fekvő Cierpice településen leltek rá a bronzból készült lószerszám-maradványokra, véletlenül. Az egyik régész már befejezte a térségben a kutatást, amikor bekapcsolt fémdetektora még valamit jelzett a földben. Mint kiderült, 156 kisebb-nagyobb bronzdarabka rejtőzött a földben, amelyek valamikor egyetlen nagy gyeplő és zabla részei lehettek. A növényi levelek vizsgálatából kiderült, hogy valószínűleg borostyánból származnak.

- mondta Jacek Gackowski, a toruni Nicolaus Copernicus Egyetem Régészeti Intézetének a munkatársa.

A régészek a Visztula folyó partjának közelében, egy homokos talajú hegyen találták meg az értékes darabokat, és azt feltételezik, hogy valaki elrejtette ezeket, hogy majd később magához vegye. Szinte a teljes gyeplő és zabla előkerült, csak az utóbbiból hiányzik az a kis fémdarab, amelyet a ló szájába helyeztek.

A lószerszám stílusából arra lehet következtetni, hogy valamelyik nomád néphez, valószínűleg a szkítákhoz tartozik, akik ezek szerint jóval északabbra, a luzitán kultúra térségébe is eljutottak valamikor a kora vaskorban, a Kr.e. 6. században.

Szkíta fegyverek és díszek maradványai már kerültek elő innen nem messze északra, Chelmno térségéből.

- tette hozzá Gackowski.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.