A libanoni tengerparti várostól, Sidontól mintegy öt mérföldre, délre található Tell el-Burakban végzett ásatások során egy ősi szőlőprés jó állapotban megőrződött maradványait találták meg, amelyet legalább i. e. 7. századtól használtak. Ez a legrégebbi szőlőprés, melyet a hajdani Főníciai területén találtak, amely nagyjából megfelel a mai Libanonnak - derül ki a National Geographic cikkéből.
A környéken talált szőlőmagokból arra következtetnek, hogy a szőlőt a közeli szőlőültetvényekről hozták ide, és lábbal taposták egy nagy, gipszből készült medencében, amelyben körülbelül 4500 liter lé fért el. A mustot ezután nagy kádba töltötték, és amforákban tárolták az erjesztés, érlelés és szállítás során.
A borprés mellett négy vályogházat is találtak Tell el-Burakban, mely a Kr.e. 8. és 6. század között lehetett a régió fontos bortermelő települése, ahol a tengerentúli kereskedelemre szánt bort készítették. Néhány hasonló bortermelő helyet feltártak a mai Izrael északi partvidékén is, amely abban az időben a főniciai Türoszhoz és Szidónhoz tartozott.
Bár a bort nem a föníciaiak találták fel - erre a címre sokkal esélyesebb a mai Grúzia területe, ahonnan már 8000 éves leletek is előkerültek - nagy szerepük van abban, hogy a bort az egész Földközi-tenger vidékén elterjesztették az olívaolajjal és az olyan újításokkal együtt, mint az ábécé vagy az üveg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.