Rengeteg jó múzeum megnyitóra készülhetünk a közeljövőben, azaz még idén, de 2020 elején is. Ezek az intézmények néhány hónapon belül megnyitnak, és kivétel nélkül mind különlegesek. Nem egy közülük hiánypótló a maga nemében, az pedig mindegyikükre igaz, hogy mesze túllépnek a hagyományos múzeumi kereteken, és szokatlan ötleteikkel szinte azonnal rabul ejtenek.
Méghozzá évek óta. A Grand Egyptian Museum megnyitását 2019-re tervezték, de a győztes pályázat már 2003-ban megvolt, így azóta várja a világ, hogy milyen is lesz a múzeum, melyet a világ egyik leghíresebb helyén, a gízai piramisok tőszomszédságában húznak fel.
Ha minden igaz, akkor most már valóban nem kell sokáig várni, és 2020 legelején megnyílik a múzeum, melynek már a mérete is lenyűgöző: majdnem 500 ezer négyzetméteren mutatják be majd a műtárgyakat. A múzeum építésének egyik oka éppen az volt, hogy sok ezer ilyen darab pihen egy biztonságos raktárban, mert a kairói Museum of Egyptian Antiquities-ben egyszerűen nincs elég hely, hogy még több leletet láthasson a nagyközönség.
A piramisoktól mindössze két kilométerre lesz a múzeum, és ezt a közelséget igyekeznek a lehető legjobban kihasználni. A fő homlokzat például a padlótól a plafonig üvegből lesz, így az épület belsejéből tökéletesen rá lehet majd látni a több ezer éves építményekre.
Azt talán mondani sem kell, hogy a múzeum tele lesz az ókori egyiptomi lenyűgöző emlékeivel – több mint 20 ezer darabra kell gondolni, melyet még soha, sehol nem lehetett látni –, ezeknek az értékes leleteknek nemcsak a bemutatása, hanem a biztonságos tárolása is fontos szerepet játszott a helyszín kialakításában. Az új épületben ezért optimális lesz a páratartalom, a fényviszonyok és a hőmérséklet is, így az ókori tárgyakat a lehető legjobb körülmények között tudják tárolni.
Bár nem titkolt cél, hogy a múzeum már megjelenésével és méreteivel is hasson, a legnagyobb őrület valószínűleg a Tutanhamon kiállítást kíséri majd. Úgy alakítják ki a teret, hogy a látogató szó szerint belép az egykori uralkodó életébe, és láthatja, hogyan evett, öltözött, milyen volt az udvartartása és végül a temetése.
A hatalmas létesítményben egyébként nemcsak műtárgyakat lehet majd nézni: lesz benne tíz étterem, egy konferenciaközpont, 28 üzlet és egy színház is.
A National Museum of African American Music, vagyis az NMAAM szintén olyan múzeum lesz, amilyen még nincs a bolygón. A múzeumot ugyanis teljes egészében az amerikai fekete zenének szentelik, annak minden szépségével, gyötrelmével és hihetetlen gazdagságával együtt.
A Nashville-ben nyíló intézmény azért jött létre, hogy bemutassa, milyen nagy hatással volt az államok kultúrájára az afro-amerikaiak zenéje, mely, ha mindent hozzáveszünk körülbelül 50 zenei műfaj kialakulásához szolgáltatott alapot. A NMAAM arra vállalkozott, hogy teljes egészében bemutassa ezt a folyamatot a legfontosabb alkotókkal kezdve, a táncokon, kulturális hatásokon, dallamokon keresztül. Teszi mindezt tárgyak, idézetek, hatásos bemutatóterek és interaktív megoldások segítségével, hogy elmeséljen egy olyan történetet, amelyet teljes egészében még soha sehol nem meséltek el.
A zenének ez a a története az 1600-as években kezdődik, átível a jazz kezdetein és napjainkig tart. „Rivers of Rhythm", azaz a Ritmus folyói összefoglaló címen futnak a zene hatásait bemutató tárlatok, vagy még inkább galériák, ahol hangsúlyos képi anyagokkal mutatják be a látogatóknak az egymást követő eseményeket és a meghatározó előadókat.
A nyitást 2019-re ígérik, és noha a pontos dátum nem ismert, egyelőre nem érkezett hír arról, hogy bármi miatt csúszna az esemény.
Bár ilyen sincs minden városban, a felvetés azért nem annyira szokatlan. A múzeum ötletgazdái például úgy gondolták, hogy ha már létezik egy pénisz múzeum Izlandon, akkor létrehozzák annak női párját is – ha fogalmazhatunk így. Mivel korábban nem volt a témával foglalkozó múzeum, ezért nagy alapossággal és érdeklődéssel vetették bele magukat a témába, igaz, egyelőre csak átmeneti helyszínen üzemelnek majd. A londoni Camden Market ad otthont eseményeknek és kiállításoknak, míg a szervezők folyamatosan dolgoznak a végleges helyszín kialakításán.
A múzeum fő céljai között szerepel, hogy minél átfogóbb képet mutasson a téma orvosi hátteréről, hogy felszabadítson olyan gátlásokat, amelyek sokakat megakadályoznak abban, hogy szabadon beszélhessenek erről a teljesen természetes témáról, és, hogy ledöntse azokat a tabukat, amelyek a különböző nemi irányultságok körül kialakultak.
A szervezők 2017 óta jelen vannak ehhez kapcsolódó programokkal több angol városban is, most azonban a félig átmeneti, félig állandó helyükön, a Camden Marketen várják a látogatókat. Az első, amolyan beharangozó események már október elején lezajlottak, valódi kiállítás megnyitó pedig november 16-án lesz.
A tárlat címe, melyet a Londonba látogatók megnézhetnek, Vagina mítoszok – és a mítoszokkal való harc címet viseli szabad fordításban, február 16-ig lesz látogatható, de online is meg lehet nézni. A kiállítás mellett sok eseményt rendeznek, többek között a gyerekvállalással kapcsolatban is.
A PLATEFORME10 picit több mint egy múzeum, mivel itt egy komplett művészeti negyed épült. Nem hagytak ki semmit: képzőművészet, fotóművészet, dizájn és iparművészet, mind megjelenik majd ezekben a terekben, melyek nagy részének képe még csak most formálódik.
De miről is van szó pontosan? A svájci Lausanne-ban, pontosabban a város vasútállomása mellett alakítják ki azt a művész negyedet, mely több nagyobb és kisebb múzeum és művészeti bemutató tér összefogásának eredményeként jön létre.
A terület hatalmas lesz, így amellett, hogy elsődleges funkcióját betölti - azaz rengeteg programnak, kiállításnak, bemutatónak és még sok egyébnek ad otthont -, közösségi tér is lesz egyben, ahol a helyiek, vagy épp az ide látogatók ehetnek, ihatnak, vagy csak leülhetnek beszélgetni kicsit. Több olyan hely is lesz, melyet az intézmények megosztanak egymással, mint például a könyvtár, a könyvesbolt, vagy az előadóterek. Szeretnék úgy kialakítani a területet, hogy az közel hozza a művészeteket az emberekhez, és így azokhoz is eljusson, akik amúgy ritkán, vagy soha nem járnak művészeti eseményekre vagy múzeumokba.
A tervek pedig szépen lassan formát öltenek, és bár a teljes befejezés még több év távlatában van, az első helyszíneket már idén ősszel megnyitják.
Varázslatos, filmes világot álmodtak az Academy Museum of Motion Pictures falai közé, ahol a filmgyártás története elevenedik meg. A hely a múltról, a jelenről és a jövőről is szól, így nemcsak relikviákkal van tömve a múzeum, hanem rengeteg kulisszatitkot is megismerhetnek a látogatók. Bepillanthatnak a színfalak mögé, és amellett, hogy hódolattal adóznak kedvenceiknek, azt is megtudhatják, hogyan készülnek a filmek.
A múzeum létrehozóinak szándéka, hogy a helynek egyszerre legyen oktató, szórakoztató és amolyan felfedező jellege is. Ha csak a kiállításokat vesszük, akkor is sokféle témát találunk. Kezdetnek itt van mindjárt az a Hayao Miyazaki retrospektív kiállítás, melyhez hasonló még nem volt az Egyesült Államokban – a zseniális japán animációs filmrendezőt elsősorban a Chihiro Szellemországban című filmjével ismerte meg a világ nyugati fele.
De lesz egy gyönyörűséges, képekkel és vázlatokkal gazdagon illusztrált kiállítás arról a művészeti folyamatról is, ahogy egy-egy mozifilm a tervezéstől a befejezésig megvalósul, illetve készülnek egy tárlattal az afro-amerikai filmes alkotók hatásairól is.
Az egyik kiállítás magába az alkotásba viszi a nézőket, azaz szó szerint körbeveszik őket a képek és a fényhatások, melyek a falakra, a plafonra és a földre is vetülnek. De lesz olyan tárlat is, melyet egy pár ragyogó piros cipellő fémjelez, vagyis amelyet az 1939-ben készült Óz, a csodák csodája című filmnek dedikáltak.
A filmes múzeum természetesen Los Angelesben található, megnyitóját 2019-re tervezték, azonban ez a dátum néhány hónapja csúszott picit, így várhatóan 2020 elején lesz a nagy esemény.