Pár hasznos tipp, hogy ne palizzanak be külföldön

utazás
PUBLIKÁLÁS: 2019. február 20. 15:54

Az utazás világa sem különbözik sokban a pénzügytől, építkezéstől vagy épp autószereléstől: az embert ott vágják át, ahol tudják, nem árt ezért résen lenni. Az ausztrál ABC felhasználta a Lonely Planet marketingigazgatójának, Chris Zeihernek a tapasztalatait és tanácsait. Lássuk a négy legaljasabb bepalizást és megelőzésüket!

1. Hátizsákos kéregetés

Szociálisan kicsit érzékeny az első pont, ami arról szól, hogy azok a hátizsákos fiatal turisták, akiknek alig van pénzük utazgatni, gyakorlatilag koldulásból teremtik elő az összeget arra, hogy A-ból B-be jussanak. Egyes városokban ez annyira elharapódzott (Hongkong és Bangkok), hogy a városvezetés büntetéssel sújtja. Megelőzésre azt javasolja Zeiher, hogy dolgozzunk utazásunk alatt, és akkor lesz pénzünk, illetve aki adakozna, inkább a helyieket segítse.

2. Álrendőrök

Gyakori átverés, hogy rendőrnek látszó személy állít meg minket külföldön, majd követeli, hadd kutathassa át a tárcánkat hamis pénz után. Mikor visszaadják, biztosan nem lesz benne a korábbi összeg. Másik verzió, hogy az útlevelünket vagy vízumunkat kérik el, majd közlik, hogy az bizony hibás, és pénzt követelnek. Megoldás lehet, hogy azonosítást kérünk a rendőrtől, nem adjuk oda semminket, sőt arra kérjük, inkább kísérjen be az őrsre, ott tisztázzuk a dolgokat. A csalók ezen a ponton többnyire lelépnek.

Líbiai ellenőrzőpont. Képünk illusztráció. Forrás: AFP/Mahmud Turkia

3. Bankkártyás sunyulás

Spanyolországban népszerű csalási módszer, hogy amikor kisboltban vásárolunk kártyával, trükkösen lehúznak. Gyanús lehet, hogy a kasszás épp a telefonjával babrál, amikor fizetünk, a fizetés maga pedig szokatlanul hosszú ideig tart. Ekkor történik az, hogy az eladó lefotózza az elkért és átadott kártyánk számadatait. Több megoldás is van erre: nem adjuk oda a kártyánk, készpénzzel fizetünk vagy csak kérjük, hogy a fizetés idejére tegye el a telefonját.

4. Madárkaki a vállon

A legszürreálisabb csalás talán, amikor hogy, hogy nem, de az ember vállára pottyant egy madár, majd váratlanul megjelenik egy mentőangyal, a kezében pihepuha törülközővel. A trükk abban van, hogy a barátságos idegen elkezdi lesuvickolni rólunk a ganajt, miközben vagy ő, vagy egy társa elemeli a tárcánkat, telefonunkat, kameránkat, egyéb értékünket. Itt kőegyszerű a megfejtés: ne engedjük, hogy bárki hozzánk érjen.

További tippek

Pár egy-két mondatos tippet is ajánl az ABC cikke:

  • Óvatosan használjuk a nagyon gagyinak tűnő szállásfoglaló oldalakat, mert előfordulhat, hogy a lefoglalt szállás nem is létezik.
  • A thai-kambodzsai határon fordult elő, hogy egy kamu vízumirodában pénzzel húzták le a becsapott turistákat. Erre egész iparág épülhet, ugyanis amikor a buszon figyelmeztettek erre más turistákat, kitették őket a járműről.
  • Megutaztatás is előfordulhat, egy indiai példát hoztak fel, ahol a riksás a fél várost bejárta az utassal, majd ennek megfelelően hatalmas összeget követelt. Végül beérte kevesebbel, és visszavitte az illetőt a hoteljéhez.
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.