A Hagyományok Háza, a Népművészeti Egyesületek Szövetsége és az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) közösen hirdettek pályázatot a XVI. Országos Népművészeti Kiállításon való részvételre a tárgyalkotó népművészet, népi kismesterségek különböző ágaiban.
A pályázatra népművészeti egyesületek, alkotócsoportok, népi kézműves egyéni alkotók, népi iparművészek jelentkeztek, valamint meghívást kaptak a legkiválóbb iskolák, műhelyek és az idei országos pályázatok kiemelkedő résztvevői is, írja az MTI.
A pályázatra mintegy tízezer mű érkezett, ebből előválogatás alapján ötezer alkotás került a zsűri elé.
A zsűritagok javaslatára hímzés, viselet, csipke, ékszer, hímes tojás, szőttes, nemez, bőr, fa, szaru-csont, hangszer, fazekasság, vas-fém, szalma, csuhé, gyékény, vessző, játék és mézeskalács kategóriában mintegy 450 kézműves alkotó és alkotó közösség csaknem 1700 művét válogatták be a 2016. március 27-ig látogatható kiállításra. Az országos népművészeti tárlatot ötévente rendezik meg.
Beszprémy Katalin,a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Műhelyének vezetője, a kiállítás egyik kurátora elmondta, hogy népi iparművészetnek azt a fajta népi kézművességet nevezzük, amely a hagyományokat hitelesen alkalmazva illeszkedik a mindenkori kortárs kultúrába.
A kiállítás a háziipari szövetkezeti mozgalmaktól vezeti el a látogatókat a mai, modern alkotásokig. Az első teremben így a legfontosabb szövetkezetek - többek között a matyó, a hevesi, a kalocsai és a karcagi - munkái láthatók, a monitoron a mozgalom kialakulása követhető nyomon.
A tárlat látogatói többek között pásztorok használati eszközeit, hímes tojásokat, ostorokat, korsókat, bútorokat és textíliákat is láthatnak a cserépkályha, játékszerek, lábbelik, ruhák és ékszerek mellett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.