Csúcson az Airbnb: áldás vagy átok?

utazás
PUBLIKÁLÁS: 2014. szeptember 05. 09:29
Világszerte emberek milliói használják az Airbnb online-szállásfoglaló oldalt. Az utazóknak így megvan az az érzésük, hogy egy rövid időre ők is az adott város életének részesei. Ám hogy ez valóban így van-e, az egyáltalán nem biztos. Tudjon meg mindent a San Franciscóból indult szájtról, mely a klasszikus szállásadók valódi mumusa.

Noha az Airbnb szállásfoglaló-oldal még csak alig hatéves, de segítségével már több tízmillió ember talált magának szállást. Ők azok, akik pénzért cserébe megosztották vagy kiadták a saját lakásukat, beköltöztek valakinek az otthonába – és mindezzel egy újfajta turisztikai szokást honosítottak meg, melynek legfőbb ígérete az autentikus nyaralás.

Fotó: Airbnb oldal-részlet - Airbnb

Az Airbnb egy rövidítés (Air bed and breakfast), a céget 2008-ban alapította San Francisco-ban három fiatal: Nathan Blecharczyk, Joe Gebbia és Brian Chesky. Utóbbi, a cég igazgatója jelenleg csak 33 éves. 2009-ben a cég közlése szerint 21 ezer fős vendégforgalmat bonyolított, a legutóbbi éves adatuk 20 millió vendéget jelzett. Jelenleg az oldal 600 ezer szálláslehetőséget kínál valamivel több, mint 190 országban. A szállástípusok között előfordul villa, kastély, fára épített házikó, lakóhajó, sziget és világítótorony is.

A portál egyik legfőbb alapelve, hogy rugalmasabb, mint a turisztikai ipar. A rugalmasságnak köszönhetően az utazók az éppen legfelkapottabb városrészekben tudnak megszállni – a gyors urbanisztikai változásokra a hotelláncolatok nyilván csak sokkal lassabban képesek reagálni.

A rugalmasság pedig gyakran eredetiséghez vezet. A sikkes hotelek általában központi helyen fekszenek, melyek környékén a helyiek a legritkábban élik mindennapi életüket, sőt, nem igazán járnak arra (gondoljunk csak például a pesti Duna-korzóra). Épp ezért olyan vonzó az Airbnb: olyan ember házában tölteni az éjszakákat, aki az utazónak megadja a beavatottság vagy az odatartozás érzését – írja a Zeit című német lap online kiadása a témáról szóló cikkében.

Aki szeretne még világítótornyot is bérelhet Fotó: Airbnb

Arról, hogy egy lakásban valóban laknak-e emberek, leginkább annak hiányosságai árulkodnak. Olyan apróságokról van itt szó, hogy mondjuk a hűtő ajtaja nehezen záródik vagy a kávéfőző olykor leveri a biztosítékot. Vagy amikor a háznak egyetlen konyhájában kell a vendégnek megosztania reggelijét a szállásadóval (az Airbnb-nél lehet olyan szállást választani, amikor csak egyetlen szobát veszünk ki valakinél, de olyat is, amikor egy üres házat).

Az ilyen élmények azt sugallják az utazónak, hogy ideiglenesen ő is a város / falu / hely életének részese, még akkor is, ha csak pár napot tölt ott. Plusz az olyan infókat is első kézből kapja, hogy hol van a legjobb piac, hol készítik a legfinomabb koktélokat vagy a legtutibb helyi ételeket.

És az árnyoldal

Ugyanakkor az Airbnb kritikusai szerint ez a fajta utazás egy teljesen irreális igényt támaszt az utazóban: mégpedig azt, hogy a lehető legmélyebben merüljön el egy városban. De kinek van kedve Róma, Isztambul vagy éppen Athén hétköznapi gondjaival szembesülni, mint amilyenek a gyorsan növekvő bérleti díjak, a szűkösen rendelkezésre álló óvodai férőhelyek vagy a munkanélküliség, amikor éppen pihenni szeretne? A rutinos utazók csak legyintenek a felmerülő aggályokra, mondván, minek törődjünk vele, hiszen nyaralunk! Hiába teszi tehát az Airbnb személyessé az utazást, kár abba a hitbe ringatni magunkat, hogy a turisták így valóban megízlelik a város valódi savát-borsát.

Szintén Airbnb jellemző, hogy a legtöbb hoteltől eltérően az itt foglalt szállásoknál nem lehet előre tudni, mi vár ránk. A képek és az oldalon olvasható visszajelzések csak hozzávetőleges érzetet adnak a leendő vendégnek. Mivel a lakások nem tartoznak semmilyen nagy láncolathoz, nem lehet tudni, mi a megszokott standard.

De a szállásadók számára is okozhat meglepetéseket az Airbnb: aki arra adja a fejét, hogy kiadja a lakását, jobb, ha nem parázik a tolvajoktól, és az sem árt, ha olykor szúrópróba szerűen leellenőrzi, hogy nem egy pornófilm stábja fészkelte-e be magát ingatlanába. Egy Ari Teman nevű New York-i humorista például 2014 tavaszán egyszer csak rádöbbent, hogy lakását egy előre megszervezett orgiára vették ki, és nem egy esküvőre igyekvő család lakik nála.

Fotó: Airbnb

A hátulütők közé tartoznak a bulituristák is – ettől jelenleg Barcelona szenved –, akik vélhetően az Airbnb-n keresztül kerülnek egyes városrészekbe, és éjszakai randalírozásukkal alaposan magukra haragítják a helyi lakosokat.

Egyes városok már törvényi szinten is reagáltak a helyzetre. Berlinben, Barcelonában és New Yorkban például nehezebb az Airbnb-n lakást kiadni. Ezek a városok azt is tervezik (vagy már be is vezették), hogy a visszaélések megakadályozására tanúsítványokat osztanak ki a bérlők között. Teszik ezt persze azért is, hogy megnyugtassák a szorgalmasan adózó hotellobbit.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.