Megkérdezték egyszer a briteket, hogyan pakolnak utazások előtt: tízből hat brit utazó azt állította, hogy katonás rendben, meghatározott koreográfia és pontos lista alapján pakol be a nyaralásához. Ugyanakkor minden ötödik ember azt mondta, azt dobja be a bőröndjébe, ami épp a keze ügyébe kerül. Egy dologban a többség egyetértett: a megkérdezettek 82 százaléka nagyon stresszes helyzetnek írta le a pakolást.
Az összepakolás módszerétől függetlenül a válaszadók kétharmada megközelítőleg hat olyan ruhadarabbal és három pár olyan cipővel tér haza, amit egyszer sem viselt nyaralása során, és mégis volt, ami kimaradt a bőröndből. Ezért is lehet hasznos mindkét iskola híveinek az alábbi kis összeállítás. Néhány apró trükk és egy kis önkontroll, és máris jelentősen le tudja csökkenteni utazási terheit.
Legjobb a minőségi, gurulós, négyszögletes!
Érkezzen bár hátizsákkal, málhazsákkal vagy egy gurulósbőrönddel a fedélzetre, a legtöbb légitársaság szigorúan megszabja, mekkora méretet vihet magával (Lásd keretesünk a fapadosokról!). A poggyászkorlátozást tehát mindenképpen érdemes figyelembe venni és a legjobb, ha olyan táskát szerez be az ember, amivel könnyedén tud manőverezni a terminálok között, és nem kell tuszkolni, ha be akarja tenni a feje fölötti tárolórekeszbe vagy a lába előtt lévő ülés alá. Érdemes az olcsó kínai gagyi helyett beruházni egy könnyű és puha négyszögletes táskába, és a kiválasztáskor szem előtt tartani annak a légitársaságnak a méretkorlátozását, amellyel a leggyakrabban utazunk.
Mindenhova mást vihet fel ingyen
Ezek az ingyenesen felvihető poggyászméretekre vonatkozó szabályok 2014 nyarán a különböző, Budapestről induló fapadosoknál. Figyelem, a méretbe a kerekek és fogantyú is beleszámít!
Easyjet Méret: 50 x 40 x 20 cm-es, súly: nincs megszabva
Germanwings Méret: 55 x 40 x 20 cm, súly: 8 kg
Jet2 Méret: 56 x 45 x 25 cm, súly: 10 kg
Ryanair Méret: 55 x 40 x 20 cm és egy kézitáska, mely max. 35 x 20 x 20 cm, súly: 10 kg
Vueling Méret: 55 x 40 x 20 cm, súly: 10 kg
Wizz Air Méret: 42 x 32 x 25 cm, súly: nincs megszabva (nagyobb kézipoggyász felár ellenében vihető fel a fedélzetre)
Ne pakolja tele ruhával!
Gondolja végig, hogy tényleg szüksége van-e a cuki fekete ruhára vagy még egy fess ingre, valamint egy harmadik pár cipőre! Kezdő utazók hajlamosak rá, hogy minden lehetséges élethelyzetre betegyenek egy-egy ruhát, de ha kis súllyal, okosan szeretne utazni, akkor érdemes alaposan megfontolni, mi kerül a kabinbőröndbe. Érdemes olyan ruhákat választani, melyek könnyen kombinálhatók egymással, és így többször felvehetők; ellenben nem árt otthon hagyni az elegáns alkalmi ruhát, amit úgyis csak egyszer tudna felvenni. Vigyen csupán két pár cipőt magával, de olyanokat, melyek a legtöbb várható alkalomhoz (pl. városnézés, homokban andalgás, kirándulás) jók.
Használja a technológiát!
Ne pazarolja a táskájában lévő drága köbcentimétereket nehéz könyvekre és súlyos magazinokra! Vigyen helyettük inkább kütyüket, pl. e-könyvet. Ha mondjuk egy Kindle-t vagy iPad-et rak be a kofferjába, nem csak egy jelentős adag útikönyvet és strandregényt tud magával vinni, de a táblagépekkel kitűnően ki tudja váltani a nehéz laptopot is. (Nem beszélve arról, hogy a hosszú repülőutakon filmeket is meg tud nézni rajtuk!)
Ne vigye magával, amit a helyszínen is megvehet!
Ha mondjuk három hetes útra indul, biztos abban, hogy a teljes időtartamra elegendő mennyiségű fogkrémmel, szájvízzel, samponnal és hajbalzsammal kell felpakolnia magát? Egyszerűbb betenni a lehető legkisebb kiszerelést, az EU-s szabályozás amúgy is segít a dilemma feloldásában, miután csak 100 ml-es tartályban engedi a piperéket kézipoggyászban szállítani. Trükk: ha hetekig marad valahol, érdemes csak két napra elegendő folyadékkal megtölteni a kis flakonokat, és az első napon a helyszínen bevásárolni tisztálkodószerekből.
Gondolja meg kétszer!
Mielőtt bármit betesz a táskájába, tegye fel magának a kérdést, hogy VALÓBAN szüksége van-e rá vagy csak minden eshetőségre felkészülve akarja magával vinni a dolgot. Ragaszkodjon a valóban szükséges tárgyakhoz, és jelentősen csökkenni fognak a terhei.
Tegyen szert vákuumos zacskókra!
A vákuumos zacskó vagy szatyor viszonylag kevés háztartásban fordul elő, noha az utazó legjobb barátja. Ezeket a pompás helytakarékos zsákokat fel lehet tekerni vagy ki lehet belőlük szívni az összes levegőt, a végeredmény pedig a zéró helypazarlás. A kis zsákokat aztán berakhatja nagyobb zsákokba, amiből szintén kiszippanthatja az összes levegőt, így aztán még több pakolóhelye maradhat.
+1 extra megoldás: Öltözzön kézipoggyászba, plusz tíz kiló!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.