
A kellemes horvát fuvallatok, a jó idő és a magas hőmérséklet nemcsak az embereket hívja a szabadba. Ilyenkor az ártalmatlanok mellett a legveszélyesebb állatok is előbújhatnak a rejtekhelyeikből, például, hogy élelmet keressenek maguknak. Így fordulhat elő, hogy túrázás és strandolás során akár olyan élőlényekkel is találkozhatunk, akikkel szemben nagyon tudatosan kell viselkednünk.
A zömök testű, sötétbarna-fekete szőrű, rövid lábú vaddisznók általában félénkek, kerülik az embereket, ám ha veszélyben érzik magukat, elsősorban az anyák a kicsinyeiket, gyorsan és agresszíven támadhatnak, éles agyaraikkal komoly sérülést okozhatnak. Megelőzhetjük a bajt, ha az erdőkben vagy hegyi túrák során hangosabban beszélgetünk, így elkerülhetjük a meglepetésszerű találkozást.
A nagy testű, vastag bundájú, barnás-szürkés színű, nagy mancsokkal és erős karmokkal rendelkező medve ritkán támad, mégis veszélyes lehet, ha megijed vagy sarokba szorul. Ezért, ha szembetaláljuk magunkat vele a horvátországi hegyvidékeken, főként Gorski kotar és Lika területein, ne közelítsük meg, ne etessük őket, keltsünk zajt, és felejtsük el a fotózást, szelfizést. Az ilyen vidékeken való túrázáshoz érdemes beszerezni medveriasztót.
A fényes, fekete, kis méretű, kb. 1 cm hosszú lábú pók ismertetőjelei a hátán található piros vagy narancssárga pöttyök. Hiába apró, mérge erős, izomgörcsöket és fájdalmat okozhat, különösen gyermekeknél vagy időseknél. Kövek, farakások, régi épületek, száraz területek környékén fordul elő, ha ilyen helyeken járunk, mindig nézzük meg, hová nyúlunk. Amennyiben tűzifát mozgatunk, mindenképpen viseljünk kesztyűt.
A tengerpartokon gyakran megforduló, hosszúkás testű, barnás-szürkés mintázatú, hátán jellegzetes sötét és hegyes tüskét viselő pókhal a sekély vízben és a homokban rejtőzik. A mérgező szúrós részre lépve súlyos fájdalmat érezhetünk, fürdésnél ezért viseljünk vízi cipőt. Ha mégis rálépünk, azonnal keressünk orvosi segítséget. A meleg víz addig is csillapíthatja a fájdalmakat.
A szürkés-barna pikkelyű, hullámos sötét mintázatú, orrcsúcsán pikkelyszarvat viselő, 50-80 centis, de akár 1 méteres homoki vipera a Balkán legritkább, de legmérgezőbb kígyója, ami főként száraz, bozótos, köves, napos területeken él. Mozgása lassú, csak akkor lendül támadásba, ha fenyegetve érzi magát. Mérges marása orvosi kezelés és ellenszérum nélkül főleg az idősek, gyermekek és allergiások számára életveszélyes lehet. Kirándulás során viseljünk zárt cipőt, figyeljünk arra, hova lépünk, és ne nyúljunk bokrokba vagy kövek alá.
Elmerülnél Horvátország kincseiben? Akkor nézd meg ezt a videót is:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.