
Egy négylábú útitárs mellett a nyaralás egészen más odafigyelést igényel, mintha egyedül mennél, főleg ha először vágtok bele egy ilyen kalandba közösen. Nem egyszerűen arról van szó, hogy elviszed magaddal a kutyát, hanem egy teljes utazási tervet kell kitalálnod, ő ugyanis nem tudja elmondani, ha kényelmetlenül érzi magát, ha rosszul van, ha fél, vagy ha egyszerűen elege van az egészből. Ha tudod, hogyan készülj a kutyás nyaralásra, mindezt könnyen megelőzheted. Alább összesen hét felmerülhető problémát taglalunk, valamit tippeket is adunk arra vonatkozóan, hogyan kezelheted ezeket a kihívásokat.
Az egyik leggyakoribb hiba, hogy a kutyát hirtelen tesszük ki számára szokatlan helyzetnek. Például hosszú autóútnak, idegen helyeknek, sok új ingernek és szagnak, miközben ő nem tudja, mi történik. A vége gyakran stresszes nyüszítés vagy akár rosszullét is lehet.
Tipp: Mielőtt hosszabb útra indultok, vezesd be fokozatosan a kutyádat az új élményekbe. Menj vele rövidebb autóutakra, egy másik parkba, és töltsetek egy-egy éjszakát egy rokonnál vagy barátnál, hogy szokja a helyváltoztatást. Az autóban pedig legyen biztonságban: szállítóboxban vagy biztonsági övvel rögzített hám segítségével utazzon.
Új helyszín, új emberek, új kutyák. Lehet, hogy téged ez lelkesít, a kutyád viszont lehet, hogy csak túlélni próbálja a helyzetet. A túl sok új inger egyszerre kiboríthatja a legnyugodtabb kutyát is.
Tipp: Adj időt a kutyádnak az akklimatizálódásra. Első nap csak ismerkedjetek az új környezettel: tegyetek rövid sétákat, játsszatok közösen és dicsérd sokat. Ne vidd rögtön strandolni vagy városnézésre. Hagyd, hogy felfedezze a saját tempójában, hogy mi történik körülötte.
A kutyabarát jelző sok helyen csupán marketingfogás, valójában a kutyád nem alhat bent, vagy épp nincs egyetlen zöld terület sem a közelben. Az sem ritka, hogy a szállásadó meghatározza, milyen súlyú és méretű kutyát vihetsz. Ezenkívül a legtöbb helyen felárat számolnak, ha kutyával érkezel.
Tipp: Foglalás előtt kérdezz rá konkrétumokra, írj e-mailt, telefonálj, hogy bevihető-e a kutya a szobába, alhat-e bent, van-e körbekerített kert, milyen szabályok vonatkoznak a négylábú vendégekre. Ne csak a szállás legyen kutyabarát, nézd meg, milyen programokat tudtok együtt csinálni a környéken.
A legfontosabb dolgokról gyakran elfeledkezünk. Ilyen lehet a kutyád kedvenc játéka, a megszokott tápja, oltási könyve, a vizes- és az evőtál. Ezeknek a hiánya komoly stresszforrás lehet a kutyának és neked is.
Tipp: Írj listát, akárcsak a saját csomagodnál. Ezek mindenképp legyenek benne:
Sőt jó, ha van nálad egy alap elsősegélycsomag is: hasmenés elleni szer, sebfertőtlenítő, kullancs-csipesz.
Sokszor csak helyben derül ki, hogy a kinézett programra nem tudod magaddal vinni a kedvencedet. Ilyenkor jön a tanácstalanság, hogy mi legyen vele, hova tedd. Egyedül a kocsiban semmiképp se hagyd, főleg nyáron, mert percek alatt életveszélybe kerülhet!
Tipp: Nézd meg előre, van-e a közelben kutyafelügyelet vagy napközi, ahol biztonságosan otthagyhatod pár órára. Egyre több városban elérhető ilyen szolgáltatás. A legjobb azonban, ha úgy alakítod a programot, hogy a kutyád is veled lehessen, így elkerülöd a kompromisszumokat. Ha tudod, hogy nem csinál kárt, végső esetben megpróbálhatod arra a pár órára a szálláson hagyni elegendő víz, élelem, és bekapcsolt légkondi mellett.
Kutyával nyaralni nem azt jelenti, hogy végigrohantok a nevezetességeken. Ő nem szeret egész nap a járdán sétálni, sőt a forró aszfalt komoly égési sérüléseket okozhat a talpán. Tedd le a tenyered, és ha 5 másodpercnél tovább nem bírod az aszfalton tartani, az azt jelenti, hogy a kutyád talpát is égetni fogja.
Tipp: Vigyél magaddal friss vizet, hordozható itatót, és tervezz be árnyékos, nyugodt pihenőket. A legmelegebb órákban inkább ne legyenek programjaitok, ez nemcsak kényelmi, hanem biztonsági kérdés is. Ha túrázni mentek, rövidebb szakaszokat tervezz, gyakori megállókkal. Jó ötlet lehet még a kutyacipő vagy hővédő krém használata.
Az utazás előtt mindenképpen szükséges az állatorvosi vizit.
Tipp: Indulás előtt legalább egy héttel vidd el a kutyád egy rutinellenőrzésre. Az állatorvos ellenőrizze a kutyád egészségi állapotát, a kötelező oltások meglétét, és frissítsétek a mikrochip adatait a nyilvántartásban. Ha külföldre mentek, szükséges kisállat útlevél is, ezt is időben intézd!
Lehet, hogy nem úgy alakul a nyaralás, ahogy eltervezted. Lehet, hogy esik az eső, vagy a kutyád nem akar vízbe menni, vagy egyszerűen túl fáradt a sétához. Vedd figyelembe az ő igényeit is. A kutyádnak te vagy a biztos pont, a nyaralás pedig akkor lesz igazán sikeres, ha élvezitek az együtt töltött időt, akár a tengerparton, akár egy árnyékos padon üldögélve.
Ezek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.