Több mint egymillió forint büntetést is fizethetsz, ha így jössz haza a tengerpartról

tengerpart
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 23. 13:45
Egy kagyló emlékbe? Ártatlannak tűnhet, de sok országban törvény tiltja, hogy a partokról kagylót, homokot vagy tengeri emlékeket hazavigyünk. A szabályszegés nemcsak komoly pénzbüntetést vonhat maga után, de a tengerpartok ökológiai egyensúlyát is veszélyezteti. Nézzük, miért érdemes kétszer is meggondolni a kagylógyűjtést nyaraláskor.

Ha egy tengerparti nyaraláson vagyunk, időnként zsebre teszünk egy-egy kagylót szuvenírként. Ezzel azonban komoly problémát okozhatsz nemcsak a természetnek, hanem saját magadnak is. Vannak olyan országok, ahol ma már illegálisnak számít a kagyló- és kavicsgyűjtögetés. Mutatjuk, hogy ennek mik az okai, valamint hogy milyen következményekkel jár a szabály megszegése!

Különböző méretű kagylók hevernek a homokban egy tengerparton
Egyes országokban komoly törvények vonatkoznak a kagylógyűjtésre Fotó: Bigzumi /  Shutterstock 

A kagylógyűjtés környezetkárosítás?

A tengerparti kagylók, csigák, kövek és homok fontos szerepet játszik a part menti ökoszisztéma és mikroklíma alakulásában. Védelmet nyújtanak a part eróziójától, menedéket biztosítanak kisebb élőlényeknek, és a természetes körforgás részei. Ha sok turista hazavisz belőlük, az hosszú távon károkat okozhat a környezetben. 

Minden kagyló fontos részét képezi a tengerparti ökoszisztémának, ezért attól függően, hogy milyet viszünk el, megfoszthatunk egy állatot az otthonától, építőanyagától vagy táplálékától. A kagylók anyagot biztosítanak a parti madarak fészkeihez, otthont vagy ideiglenes menedéket nyújtanak a remeterákoknak, búvóhelyet a kishalaknak. 

Mit mondanak a helyi törvények?

Több európai ország – például Olaszország, Spanyolország vagy Horvátország – kifejezetten tiltja, hogy a turisták kagylót, homokot, vagy akár kavicsokat hazavigyenek. Szardínián például 3000 eurós, nagyjából 1,2 millió forintos büntetést is kiszabhatnak, ha valakinél homokot vagy kagylóhéjat találnak a poggyászban. Hasonló szabályozás van érvényben több görög szigeten is. 

Kevéssé ismert tény, de az Egyesült Királyságban is törvénybe ütközik a kagylógyűjtés. Az északnyugat-angliai Cumberland területén akár 1000 fontra, vagyis közel félmillió forintra megbírságolhatják azokat az embereket, akik kavicsokat és kagylókat visznek el a partról, mivel az 1949-es brit partvédelmi törvény kimondja, hogy onnan senki sem távolíthat el természetes anyagokat. 

Szkennereket vetnek be a repülőtéren

A kagylók és egyéb természetes emlékek gyakran fennakadnak a reptéri ellenőrzéseken. Egyre több repülőtér használ olyan szkennereket, amelyek érzékelik ezeket a tárgyakat – a csomagból előkerült kagyló pedig bírsághoz vezet. 

Ha szeretnél tengerparti emléket, válassz inkább helyi művészek által készített dísztárgyat vagy kézműves ajándékot, amely nem veszélyezteti a természetet. Így emléket is viszel haza, és közben tiszteletben tartod a környezet védelmét.

A kagylógyűjtés ugyan romantikus gesztusnak tűnhet, de valójában komoly következményekkel járhat. Ha valóban szereted a tengert, a legjobb, amit tehetsz, hogy mindent ott hagysz, ahol találtad. 

Ezek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.