Erdőtűz nyaralás közben: pánik helyett ezt tedd, ha menekülni kell

természeti katasztrófa
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 25. 13:40
Nyaralás, napsütés, tenger – de egyszer csak baljóslatú füst száll fel a dombok mögül. Egy erdőtűz nyaralás közben nemcsak ijesztő, de életveszélyes is lehet, ha nem tudod, mit kell tenned az első percekben.

Tele vannak a hírek a Cipruson pusztító erdőtüzekkel, amelyek immár több települést és üdülőövezetet is elértek – miközben magyar turisták ezrei pihennek a szigeten. Nyaraláskor senki sem gondol arra, hogy az esti vacsora helyett hirtelen a csomagok mentésével vagy rosszabb esetben meneküléssel kell foglalkozni. Alábbi cikkünkben összeszedtük, mit tehetsz, ha fellobban az erdőtűz nyaralás közben – és hogyan védd meg magad, a családod, az értékeidet.

erdőtűz nyaralás közben, Ciprus, természeti katasztrófa
Erdőtűz nyaralás közben: mit tegyél ilyen esetben, hogy elkerüld a pánikot?
Fotó: AFP / AFP

Erdőtűz nyaralás közben: mit tegyél először, ha bozóttüzek lobbannak fel a közeledben?

Ha nyaralás alatt észreveszed, hogy a környéken tűz ütött ki, az első és legfontosabb: ne várj arra, hogy a dolog majd magától megoldódik. Ne gondold, hogy „ez biztos messze van”, vagy „biztos hamar eloltják”. A tűz kiszámíthatatlanul, szélirány szerint iszonyatos sebességgel terjedhet – főleg a mediterrán régiókban, ahol a szárazság és a fenyvesek igazi gyújtóbomba-koktélt alkotnak.

A helyi hatóságok általában SMS-ben vagy szirénával figyelmeztetik az embereket, ha evakuálásra van szükség – de ha már látod a füstöt, érdemes gyorsan reagálni. Térképezd fel, hol van a legközelebbi menedékhely vagy biztonságos zóna. Cipruson például több nagyobb szálloda is vészforgatókönyv alapján működik, ilyen helyekre érdemes átköltözni ideiglenesen, ha nem tudod elhagyni a térséget.

Semmiképpen ne menj az erdőbe, ne próbálj meg „egy gyors fotóért” közelebb menni. A füstben gyorsan el lehet ájulni, az útvonalak percek alatt elvághatók.

nő bőrönddel, dilemma, pakolás utazáshoz
Csak a legszükségesebb dolgokat pakold be egy evakuálás során, minden más pótolható!
Fotó: belander / Getty Images

Mikor és hogyan pakolj, ha evakuálnod kell?

Ha értesítést kapsz, hogy hagyd el a szállást, próbálj gyorsan, de nem pánikolva cselekedni. Ilyenkor nincs idő a „vajon betettem-e az arckrémet” kérdéseken lamentálni. Vidd az irataidat (útlevél, TAJ-kártya, biztosítás), a telefont, a töltőt, némi készpénzt és vizet. Ha van, akkor a gyógyszereket is. Minden más pótolható.

Ha autóval vagy, legyen tele a tank – ez sokaknak eszébe sem jut. A tűz közeledtével előfordulhat, hogy az utakat lezárják vagy torlódnak, és ilyenkor senki sem akar az út szélén kifogyott benzinnel várakozni.

telefonnal várakozó férfi az autója mellett
Mindig legyen tele a tank, ha menekülni kell egy természeti katasztrófa elől!
Fotó: Alberto Menendez / Getty Images

Kihez fordulhatsz segítségért külföldön?

Ez az a pont, ahol nem árt, ha van biztosításod – és főleg olyan, ami kiterjed természeti katasztrófákra is. A legtöbb alap utasbiztosítás nem tartalmazza automatikusan az erdőtűz miatti evakuálást vagy kényszerű szállásváltást, de a jobb konstrukciók igen.

Érdemes felhívni a biztosítót, és érdeklődni, hogy jár-e szállásköltség, járatmódosítás vagy akár teljes útmegszakítás esetén kártérítés. A magyar külképviseletek (például Magyarország diplomáciai képviselete Cipruson) szintén elérhetők, ha igazán nagy a baj, és nincsen más mozgástér.

A szállásadó vagy utazási iroda is segíthet: ők általában kapcsolatban állnak a helyi hatóságokkal, és tudják, merre lehet biztonságba húzódni. Ne félj kérdezni – senki sem fogja rossz néven venni.

Mi van az értékeiddel? Kapsz kártérítést, ha odavesznek?

Szintén egy fontos kérdés. Az utasbiztosítás általában nem téríti meg a teljes vagyonvesztést – főleg, ha nincs dokumentálva előtte. Érdemes indulás előtt fotót csinálni az értékesebb dolgokról, és online elmenteni az irataid másolatát is.

síró férfi bőrönddel, repülőtéren
Az utasbiztosításodon múlik, mennyit térít meg a biztosító egy-egy balul sikerült nyaralás után.
Fotó: Ladanifer / Getty Images

Ha szervezett úton vagy, például egy utazási iroda csomagajánlatával, akkor nagyobb eséllyel kapsz kártérítést, mert ők felelősek a szolgáltatás biztonságos biztosításáért. Azonban bizonyos esetekben, például vis maior (elháríthatatlan rendkívüli események, például erdőtűz) esetén az iroda mentesülhet a kártérítés alól, ha bizonyítani tudja, hogy az esemény előre nem látható és elháríthatatlan volt.

Magánszállás esetén ez már nehezebb, ott legfeljebb a biztosítóval lehet egyezkedni.
Cipruson egyébként a hatóságok sok helyen segítenek a turistáknak szállást biztosítani vészhelyzet idején – ez idén is így történt, amikor egyes falvak lakóit és vendégeit is evakuálni kellett a lángok miatt.

Nyaralás tűzvész után: maradj vagy menj haza?

Ha sikerült biztonságban maradni, jön a nagy kérdés: folytasd a nyaralást, vagy irány haza? Ez teljesen egyéni döntés. Vannak, akik úgy érzik, ha már kifizették, végigcsinálják. Másoknak elmegy a kedve az egésztől – ez is teljesen érthető.

Lényeg, hogy ne a pénz határozza meg a döntést, hanem az, hogy biztonságban érzed-e magad. Egyes biztosítások akkor is fedezik a korábbi hazautat, ha a körülmények ellehetetlenítik a tervezett pihenést – érdemes ezt is előre ellenőrizni.

Végszó gyanánt: félni tehát nem kell, de jó, ha az ember kicsit felkészültebben utazik. Egy kis tudatosság – és sokkal nyugodtabban lehet pihenni.

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.