
Átszelnéd a Csendes-óceánt, hogy eljuss kedvenc filmjeid amerikai helyszíneire? Az ötlet bár sokak számára álomszerű, nem lehetetlen, ám a megvalósításhoz komoly előkészületek szükségesek. A következőkben lépésről lépésre bemutatjuk, hogy mire van szükséged, ha Amerikába mész: a beutazási engedélytől kezdve a biztosításon át egészen a bőröndöd tartalmáig minden számít. Cikkünkben megmutatjuk, mely lépések elengedhetetlenek, hogy ne csak eljuss, de be is léphess Amerika felségterületére.
Ha turistaként, üzleti útra vagy átutazásra készülsz, és 90 napnál kevesebb időt töltenél az Államokban, akkor nem kell vízum, ellenben ESTA, vagyis Elektronikus Utazási Engedély kötelező. Az ESTA-t kizárólag online lehet igényelni az USA hivatalos oldalán. Az űrlap kitöltéséhez szükséged lesz útlevélre, bankkártyára és arra, hogy pontosan tudd, mikor és hova utazol. Az engedély díja jelenleg 21 dollár – körülbelül 7 ezer forint –, és 2 évig érvényes, amennyiben nem jár le az útleveled. Az igénylést legkésőbb 72 órával repülés előtt lehet leadni, de ha elutasítják azt, ekkor már nem lesz időd változtatni az úti terveden. Ha tehát biztosra akarsz menni és nem szeretnél pénzt bukni, jóval az út előtt kérd ki az engedélyt.
Ha dolgozni, tanulni, vagy hosszabb időre mész, akkor vízuminterjúra is számíthatsz az amerikai nagykövetségen.
Az Egyesült Államokba történő beutazáshoz géppel olvasható, biometrikus útlevélre van szükséged, amely a tervezett hazautazásod után is legalább 6 hónapig érvényes. Ha már csak pár hónap van hátra az útleveled érvényességéből, újítsd meg!
Az USA határőrsége (CBP) gyakran megköveteli, hogy igazold: el is fogod hagyni az országot. Ez azt jelenti, hogy egyirányú repülőjeggyel nem biztos, hogy felszállhatsz a járatra. A biztonság kedvéért legyen nálad kinyomtatva vagy digitálisan elmentve a visszaútra vagy továbbutazásra szóló jegyed is.
Amerikában egy egyszerű ügyelet vagy sürgősségi vizsgálat akár több ezer dollárba kerülhet. Egy rossz lépés, egy napszúrás vagy egy rosszullét elég, és máris az anyagi csőd szélére kerülhetsz. Éppen ezért utasbiztosítás nélkül soha ne indulj el! Lehetőleg olyan csomagot válassz, amely balesetre, sürgősségi egészségügyi ellátásra, poggyászkárra és járatkésésre is kiterjed.
Már a beszállásnál vagy az USA határán kérni fogják a címet, ahol tartózkodni fogsz. Ez lehet hotel, Airbnb vagy rokon is, de kelleni fog pontos cím, irányítószám és lehetőleg telefonszám is.
Az amerikai vám az egyik legszigorúbb az egész világon. Ételeket, növényeket, gyógyszereket, vagy akár készpénzt is köteles vagy bejelenteni, ha a nálad lévő mennyiség átlépi a megengedett határt. Egy alma vagy egy házi szalámi akár az egész bőrönd átvizsgálását, sőt pénzbírságot is vonhat maga után.
Amerikában sok esetben a kisboltokban is csak kártyával fizethetsz, ez pedig a legtöbbször hitelkártya kell legyen. Ellenőrizd az utazás előtt a rendelkezésedre álló fizetőeszközöket!
Internetes eléréshez roaming csomag vagy helyi SIM kártya ajánlott.
A gép leszállása után egy utolsó nagy próba vár rád: a bevándorlási ellenőrzés. Itt megnézik az útleveled, az ESTA engedélyt, megkérdezhetik, mit tervezel, hol fogsz lakni és meddig maradsz. Ne viccelődj, ne félj, de légy őszinte és határozott.
Ha az álmod Amerika, ne hagyd, hogy adminisztrációs hibák vagy hiányosságok tönkretegyék. Készülj fel előre, és ha minden papírod, biztosításod, jegyed rendben van, a belépés is gördülékenyen megy majd. Egy jól előkészített amerikai utazás életed egyik legnagyobb kalandja lehet, de csak akkor, ha a határőr nem fordít vissza az első kapunál.
Ezek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.