Több ezren menekülnek el Szantoriniről, miközben egyre fenyegetőbb földrengések rázzák meg a turistaparadicsomot

evakuálás
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 05. 09:53
Több mint kétszáz földrengés négy nap alatt, egyre erősebbek, kedden 14:04-kor pedig már egy 5,3 erősségű rázta meg a térséget, melyet Törökországban, Egyiptomban, Líbiában és Görögországban is éreztek. Szantorini lakosai és a turisták fejvesztve hagyják el az „Instagram-szigetet".
A festői Szantorinit ezrével hagyják el az emberek a héten egyre fokozódó földrengések miatt, hajók, repülőgépek evakuálják a lakosságot - illusztráció Forrás: Shutterstock

Kiürült Szantorini szigete

Emberek ezrei menekültek el Szantorini szigetéről, miközben földrengések százai sújtják folyamatosan a méltán híres görög turistaparadicsomot.

Az ERT görög közszolgálati televízió szerint az elmúlt napokban több mint 6000 lakos hagyta el a szigetet. Kedden kora reggel Szantorini egyik kikötőjénél több száz ember várt csomagokkal megpakolva egy kompra, amely elviszi őket Athénba.

Kedd hajnalban 4,8-as erősségű rengést regisztráltak, ami alig maradt el a hétvégén mért 4,9-es rengéstől – ami az addigi legerősebb volt, majd 14:04-kor egy 5,3-as rengés következett. Az elmúlt három napban mintegy 550, 3,0 magnitúdós rengést regisztráltak az Égei-tengeren, Szantorini és a közeli Amorgos és Ios szigetek között.

Kedden megnövekedett a szeizmikus aktivitás

A görög Földrengésvédelmi Szervezet (OASP) becslése szerint az intenzív szeizmikus tevékenység még napokig, ha nem hetekig folytatódhat.

Szantorini, amelyet Görögország „Instagram-szigetének" is neveznek, évente mintegy 3,4 millió látogatót vonz, de csak körülbelül 20 000 állandó lakosnak ad otthont. Sokan közülük most úgy döntöttek, hogy a szigetről a szárazföld biztonságába menekülnek.

„A szigeten dolgozom évek óta, rezidens vagyok. De ma... senki sem számított arra, hogy ez megtörténik, hihetetlen, ami most a szigeten történik" – mondta Julian Sinanaj, egy 35 éves lakos a Reutersnek.

Kyriakos Mitsotakis miniszterelnök hétfőn nyugalomra intette a lakosságot, a hatóságok már foglalkoznak „a nagyon intenzív geológiai jelenséggel".

Repülőgépek, kompok evakuálják a lakosságot

További járatokat jelentettek be a lakosok biztonságba juttatása érdekében, kedden 15 járat indult Szantoriniről Athénba. A sziget iskolái péntekig zárva maradnak, és a lakosoknak azt tanácsolták, hogy kerüljék a nagy beltéri összejöveteleket.

„Minden le van zárva. Most senki sem dolgozik. Az egész sziget kiürült" – mondta Dori, egy 18 éves lakos a Reutersnek.

A szakértők megállapították, hogy a földrengések tektonikus, nem pedig vulkáni jellegűek, a szeizmikus aktivitás mintázata és gyakorisága pedig jelentős aggodalmat váltott ki a tudósok és a hatóságok körében. Manolis Skordylis szeizmológus a közrádióban jelezte, hogy egy szeizmikus törésvonal aktiválódott, amely 6,0-t is meghaladó földrengést okozhat.

A hatalmas afrikai és eurázsiai tektonikus lemezek határának közelében található Santorinin nem szokatlanok a rengések, bár az ehhez hasonló, szinte állandó szeizmikus események ritkák.

Santorini mai formáját is egy hatalmas földmozgás következtében nyerte el - illusztráció Forrás: Schutterstock/zelvan

A sziget híres kalderájáról – egy vulkánkitörés által létrejött tál alakú kráterről –, amely az egyik legnagyobb ismert robbanás következtében jött létre körülbelül 3600 évvel ezelőtt.

Szantorini legutóbbi, 7,5-ös erősségű földrengése 1956-ban volt, legalább 53 ember halálát okozva, és több mint 100-an megsebesültek.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.