Erős földrengés történt Japánban, cunami is várható

cunami
PUBLIKÁLÁS: 2025. január 13. 15:56
Erős , 6,9-es erősségű földrengés rázta meg Japán délnyugati részét vasárnap este. Cunami riadót is elrendeltek, még nem tudják mekkora károk jelentkeztek.
Földrengés történt Japánban, cunami is lehet - illusztráció Forrás: Andrey VP/Shutterstock

Erős földrengés történt Japánban, cunami és szökőár várható

A japán meteorológiai ügynökség szerint nem sokkal azután, hogy a földrengés helyi idő szerint 21 óra 19 perckor történt, szökőárriasztást adtak ki Miyazaki prefektúrára, ahol a földrengés középpontja volt, a délnyugati Kyushu szigetre, valamint a közeli Kocsi prefektúrában.

A Japán Meteorológiai Ügynökség (JMA) az egy méterig terjedő szökőárhullámokra vonatkozó figyelmeztetést adott ki, hozzátéve, hogy a rengést alacsonyabb ötösre értékelte a hetes japán szeizmikus skálán.

A Richter-skála szerint az ötösnél alacsonyabb intenzitású rengések valószínűleg az ablakok berepedezését, a közműoszlopok elmozdulását, valamint az utakban kisebb károkat okozhatnak. Ezen felül sziklaomlások és földcsuszamlások is előfordulhatnak. Később 20 centiméteres szökőár érkezett Miyazaki városába – jelentette az NHK közszolgálati műsorszolgáltató. A város nagyjából 400 000 lakosú.

Veszélyben az atomerőművek?

A Sendai és Ikata atomerőművekkel kapcsolatos félelmek egyelőre alaptalanok, mivel semmilyen problémáról nem számoltak be.
A Japánban történt földrengések nyomán keletkezett kár mértéke nem derült ki azonnal. Az Európai Mediterrán Szeizmológiai Központ szerint a rengés 37 kilométeres mélységben történt.

A JMA felszólította a lakosságot, hogy maradjanak távol a part menti vizektől, és X-en ezt írták:

Gyakori földrengések

Japánt gyakran sújtják földrengések, mert a „Tűzgyűrű" mentén helyezkedik el, amely egy vulkánokból és törésvonalakból álló ív a Csendes-óceán medencéjében. A mintegy 125 millió embernek otthont adó szigetcsoport évente körülbelül 1500 lökést szenved el, és a világ földrengéseinek körülbelül 18 százaléka ott történik. Túlnyomó többségük enyhe, bár az általuk okozott kár a helyzetüktől és a Föld felszíne alatti mélységtől függően változik.

Japán augusztusban adta ki első tanácsát a szokásosnál nagyobb megarengés kockázatáról, miután erős rengés történt a Csendes-óceán partja mentén, a Nankai-vályúként ismert, remegő tengerfenéki zóna szélén.

Tavaly januárban pedig legalább 260 ember halt meg a félszigetet sújtó hatalmas földrengésben, köztük 30 „rengéssel összefüggő" haláleset, valamint azok, akik közvetlenül a katasztrófában haltak meg.
A január 1-jei földrengés és utórengései épületeket döntöttek le, tüzet okozott, és felszámolta az infrastruktúrát, amikor a családok az új évet ünnepelték - írja a Dailymail.

Nézd meg a videót a Japánban történt földrengésről:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.