Noha a legnagyobb hazai szabadtéri néprajzi múzeum épületeibe egyelőre még nem lehet bemenni – erre csak az április 1-jei teljes nyitás után lesz lehetőség – március első hétvégéjétől azonban, immár a megszokott módon, sétálójeggyel birtokunkba vehetjük a Skanzent.
A forgalomtól mentes helyszín tökéletesen ideális tavaszi sétákhoz, túrákhoz, sőt, gyalogösvényeinek, sétaútjainak köszönhetően babakocsival, kerékpárral, illetve akár házi kedvenceinkkel együtt is jól bejárható, amennyiben a kutyust pórázon vezetjük.
Kisgyerekes családoknak kötelező úti cél a vízimalom mellett található Mesekert játszótér, amelynek játékaiban a magyar folklór, illetve a hazai népmesék világa elevenedik meg. A Kő Boldizsár által készített játékokon megismerhetjük a Kis gömböc, Az iregi kakasok, Az igazmondó Góbé vagy A kismalac és a farkasok című mesék történeteit és szereplőit, aki viszont valamelyiket nem ismerné, az a helyszínen elolvashatja a történetet.
A legizgalmasabb program azonban a Skanzen 90 perces túrája, mely során igazi időutazásban lehet részünk a római kortól a XVIII-XIX. századig.
A Szabadtéri Néprajzi Múzeum területén található ugyanis hazánk legnagyobb római kori udvarházának romja, a Kr. u. III. század elején épült Villa Rustica, mely 67×78 méteres alapterületével és 52 helyiségével Pannonia provincia legnagyobb gazdasági jellegű épülete volt. Gazdaági épületei arra utalnak, hogy tulajdonosa egykor szőlőműveléssel, borkészítéssel foglalkozott, illetve fogadót tartott fenn.
Innen a Nyírádi vízimalom felé vehetjük az irányt, mely a hegyes-dombos vidékek jellegzetes malomtípusát örökíti meg, melyek főként az 1850-60-as években voltak elterjedtek. A Bakony, Balaton-felvidék tájegység utcasora után a Skanzen erdős-ligetes dombtetőjére vezet az út, ahol Magyarország egyetlen fennmaradt boronafalú, zsindely fedésű templomát, a Mándoki görögkatolikus templomot, illetve északkelet-magyarországi görögkatolikus temetőkből származó sírkereszteket találunk.
A kiserdőből a domboldalon elterülő szőlőhegyre érünk, ahonnan lenyűgöző panoráma nyílik elénk a Skanzen egész területére, Szentendrére, de még a Megyeri-híig is elláthatunk. Innen az Alföld és az északi-középhegység felföldi mezővárosaihoz érünk, melyek e régió jellegzetes településformái voltak, ennek legjellegzetesebb települése az első magyar nyelvű Biblia-fordítás bölcsője, Vizsoly.
A Skanzen mezővárosainak tájegységén Tokaj, Tállya, Mád, Erdőbénye, Gyöngyös településekről származó tradicionális népi épületek is megtalálhatók, melyek lakói általában céhes iparosként, vagy kereskedőként dolgoztak.
A séta során nemcsak a népi építészet gyöngyszemeit, hanem a terület ébredező flórját és faunáját is megismerhetjük. Ennek felfedezésére a Magyar Madártani és Természetvédelmi Intézettel közösen kialakított tanösvény a legideálisabb lehetőség, ahol a madarak etetésével, gondozásával, a különböző odútípusokkal, de még akár süntanyával is ismerkedhetnek a természetkedvelők.
Ha túra során megéheznénk, érdemes útba ejteni a Skanzen Pékséget, ahol frissen sült pogácsa, kifli, kakaós csiga, és más finomságok várják az éhes látogatókat.
Az előszezon hétvégéi tehát: március 1-2., március 8-9., március 22-23., március 29-30., melyekre a belépő 1200 Ft/fő.
A Skanzenvonat ezeken a hétvégéken még nem közlekedik.
A március 15-i ünnepi hétvége huszáros nappal, játék- és kézműves helyszínekkel, ünnepi programokkal várja az érdeklődőket.
A március 15-i szombaton a belépés ingyenes, vasárnap a normál nyitva tartás szerinti árak érvényesek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.