Kutyaevő fesztivál ellen tiltakoznak

Kína
PUBLIKÁLÁS: 2013. június 21. 11:07
Kutyaevő fesztivál ellen tiltakoznak

Kezdetét vette a dél-kínai Yulinban a napéjegyenlőség ünnepe, ahol június 20-án éjjel ezrével érkeztek meg szűk ketreceikben a lakomaként szolgáló, napok óta élelem és víz nélkül tengődő kutyák – tájékoztat az MTI. Ezt a napot a magyarországi központú Julius-K9, mely amúgy kutyafelszereléseket gyárt, a "Társállatok Világnapjává" ("Stop Killing Dogs" day) nyilvánította.

Célul tűzte ki, hogy 2013-tól kezdve minden évben ezen a napon rendezvényekkel, akciókkal tiltakozzon a yulinihez hasonló fesztiválok ellen, ahol hagyományokra hivatkozva szándékos kínzások után pusztítják el az állatokat. Ezzel a világnappal szeretné felhívni a figyelmet a kínai és más, távol-keleti országok állatvédőinek elkeseredett szélmalomharcára. A Julius-K9 célja továbbá, hogy kapcsolatot, együttműködést keressen olyan állatvédő szervezetekkel, melyek közvetve vagy a helyszínen tudnak fellépni az állatkínzással egybekötött rendezvények ellen.

Fotó: Swns.com / Northfoto

A yulini fesztivál elleni felháborodás megmutatta, hogy az állatok jogaiért harcoló szervezetek száma egyre növekszik Kínában is. A Boai Small Animal Protection Centre (Boai Kisállatvédő Központ) már demonstrál Yulinban a hónap eleje óta, hogy a helyi vezetés mondja le a rendezvényt. Reményt fűznek ahhoz, hogy nemzetközi segítséggel, figyelemfelkeltéssel legalábbis szigorodjanak Kínában az állattartás szabályai.

Kifejezetten a kutyák társállattá minősítése, haszonállati voltából való kiemelése viszont rövid távon lehetetlen, annak ellenére, hogy a hobbi-kutyatartók száma hihetetlen mértékben emelkedik. Maga az államvezetés is felismerte a kutya, mint társ jelentőségét, kiemelkedő képességeit, és a világ legnagyobb szolgálati kutyás egységét tartja fent - többek között reprezentációs céllal - döbbenetes méretű bemutatók számára, melyet a kínai média kiemelt hírként kezel. Érthető tehát, hogy a feszültség az ellenzők és pártolók között ilyen kutyaevő fesztiválok alkalmával évről évre nő, mert a kutyák általában a brutális bánásmód ellenére is ragaszkodóak, kedvesek az emberrel, hóhéraikkal.

A kínai kormány a helyi és nemzetközi online aktivisták nyomására felügyelőcsoportot hozott létre, melynek ellenőrzési joga van a yulini rendezvény felett. "Úgy gondolom ez a csapat enyhíteni fog a kegyetlenségen, de szinte kizárólag a felszínen" - mondta Du Yufeng, a Boai Kisállatvédő Központ alapítója.

Hozzátette, hogy az állatokat haláluk előtt nem sokkal jól elverik. "Minél többet kutakodunk, annál több szörnyűségre derül fény!" A kínai kormány azt nyilatkozta, hogy nem tudja beszüntetni a fesztivált. Arra hivatkoznak, hogy a helyiek által szervezett eseményeket nem szüntethetik be. A fesztivált akár 10.000 ember is meglátogathatja - írja a South China Morning Post. A kutyák legtöbbször éjszaka, konvojokban érkeznek a városba, vagy 3-4 órakor hajnalban, hogy az állatvédő aktivisták kevésbé tudják követni vagy feltartóztatni a kutyák számára gyalázatos körülményeket biztosító szállítójárműveket.

Európában jelentős különbségek vannak a kutyák tartására vonatkozó jogi szabályozásban. A kutyahús kereskedelmi forgalomba hozatala viszont mindenhol tilos, melynek nemcsak állatvédelmi, hanem egészségügyi okai is vannak.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.