
Sokak szerint holdtölte hatással van az emberi szervezetre, főleg a viselkedésre, az alvásra és az általános hangulatra. Lássuk, mikben hittek és hisznek sok helyen ma is a teliholddal kapcsolatban. Mi a telihold hatása a valóságban, és mik azok, amik csupán telihold hiedelmek?
Vannak, akik a holdtölte időszakában nyugtalanabbak, feszültebbek, ingerlékenyebbek, rosszul alszanak és intenzív álmokról számolnak be. Habár tudományos bizonyítékok nincsenek, számos kutatás talált már összefüggéseket az alvás minősége és a holdfázisok között. Ez a hit valószínűleg abból ered, hogy a világosabb éjszakai fény zavarhatja a pihenést.
A régi paraszti világban úgy tartották, hogy a telihold idején ültetett növények jobban növekednek. A holdfázisok szerinti kertészkedés és földművelés régi hagyomány: őseink azt gondolták, hogy a növényi nedvek mozgása összefüggésben van a holdciklussal. Teliholdkor ezért jellemzően leveles zöldségeket, míg újhold idején gyökérzöldségeket volt érdemes ültetni. Bár a modern szemléletek mindezt nem tudják megerősíteni, sokan ma is hisznek benne, és követik a gyakorlatot.
Egyes néphiedelmek, de még sok mai babona szerint is telihold idején több baleset, bűncselekmény vagy őrült esemény történik. A múltban úgy hitték, hogy a Hold fénye képes megzavarni az emberek elméjét, ami hatással van a magatartásra és tettekre egyaránt. A kórházi és rendőrségi statisztikák azonban nem mutatnak egyértelmű adatokat arra nézve, hogy a teliholdas napokon valóban megnő a kriminális történések száma.
A teliholdra sok ősi kultúrában a mágia és a boszorkányság művelésének idejeként tekintettek. A néphiedelmek szerint ilyenkor erősebb a varázslatok és a jóslatok ereje. Bizonyos boszorkány szerveződések speciális szertartásokat tartottak teliholdkor, mivel úgy gondolták, ilyenkor a legerősebbek a természet energiái. A telihold-rituálék főleg az újpogány wicca, és egyéb modern pogány irányzatokban élnek tovább.
A farkasemberekről szóló mítoszok gyakran kötődnek a teliholdhoz, ez a szimbólum pedig a mese világán kívül a filmes és irodalmi műfajokban is régóta jelen van. Régi történetek szerint egyes emberek telihold idején vérfarkassá változnak, elveszítik emberi tudatukat, és vadállatként viselkednek. Ez a motívum főleg európai népmesékben és a modern horrorfilmekben vált népszerűvé. Valóságos alapja nincs, mégis erősen beépült a popkultúrába.
A teliholdhoz sokak szemében erősen kapcsolódik a szerelem és a termékenység szimbolikája is. Egyes kultúrákban még ma is úgy tartják, hogy ezen az éjszakán könnyebb teherbe esni, a Hold fénye pedig képes felerősíteni a szerelmi vágyat. Ennek hátterében valószínűleg a mitológiai istennőként való megszemélyesítés áll, ezért is kapcsolódnak ősidők óta termékenységi rituálék és hiedelmek a hónap ezen napjához.
Hallottál már a telihold meditációról? Most kipróbálhatod, ha követed az alábbi videóban elhangzókat:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.