Így lesz egész évben gyönyörű a pázsit a kertész szerint

kertgondozás
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 25. 15:15
Aki kertes házban él, jól tudja, mennyit számít a szép zöld gyep, amelynek a puszta látványa is mosolyt csal az ember, és talán a szomszédok arcára is. A pázsit egész éves gondozása nem egyszerű feladat, de néhány hasznos praktikával szinte minden hónapban élvezhetjük a szépségét.

A nyári időszak nagy részben a szabadtéri időtöltésről szól, aminek tökéletes helyszíne a kert. Feltéve, ha szép és egészséges fűtakaró borítja, amelyre mezítláb is ráléphetünk. Ez az állapot csakis úgy érhető el, ha egész évben törődünk a pázsittal.

Pázsit háttérben házzal
Fontos a pázsit rendszeres öntözése.
Fotó: Viktor Polenok /  Shutterstock 

A titok a pázsit következetes gondozása

Ahhoz, hogy a pázsit egész évben üde, zöld és sűrű maradjon, rendszeres és tudatos gondozásra van szükség. Ez nemcsak azt jelenti, hogy néha levágjuk vagy meglocsoljuk azt , hanem figyelembe vesszük az évszakok változását, és ehhez igazítjuk az ápolási teendőket. Tavasszal például a talaj levegőztetése és a gyep regenerálása a legfontosabb, nyáron a rendszeres öntözés és a megfelelő nyírás, ősszel a felkészítés a hidegebb hónapokra, míg télen a pihenés biztosítása. Ha ezekre odafigyelünk, a gyep hosszú távon is egészséges és szép lesz.

Gondozás a négy évszak szerint

  • Tavasz

A megújulás időszakában a feladatunk a lehullott falevelek és elhalt fűszálak összegereblyézése, majd a gyepszellőztetés, ami az egyik legfontosabb pázsitápolási technika. Amennyiben szükséges, vessünk új fűmagot a megkopaszodott részekre, illetve gyeptrágyával biztosítsuk a tápanyag-utánpótlást. Minimum heti egyszer öntözzünk!

  • Nyár

A legforróbb napokon a szárazsággal és a magas hőmérséklettel kell megküzdenie a gyepnek, amelyet a hajnali vagy az esti órákban tanácsos locsolni, hogy a víz ne párologjon el hamar. Trágyázni nem feltétlenül kell, de a kártevőkre és a gombásodás megelőzésére fontos energiát fordítani. A legjobb, ha nem vágjuk túl rövidre a fűszálakat.

  • Ősz

Ez idő tájt el kell kezdeni a hidegre való felkészülést, ugyanakkor érdemes az esetleges nyári károkat is felmérni. Nem árt folyamatosan gereblyézni a hulló leveleket, hogy ne fülledjen be alatta a fű, és a gyepszellőztetést is megismételhetjük. Káliumban gazdag műtrágyával és őszi fűmagkeverékkel gondoskodhatunk még a pázsit jó állapotáról.

  • Tél

Az év legkopárabb időszakában a pázsit is pihen, ám ettől függetlenül nem szabad megfeledkezni arról. Ha fagyos a fű, vagy több centi hó esett rá, inkább ne járkáljunk a kertben, mert a fűszálak sérülhetnek, eltörhetnek. Fagy esetén a járda felsózásakor különösen figyeljünk oda a füves részekre, a só ugyanis roncsolhatja a fű gyökérzetét, száríthatja a talajt, és a tápanyagfelvételt is gátolhatja.

Amit egész évben megtehetünk

Fűnyíráshoz mindig éles pengéjű eszközt használjunk, hogy a fűszálak ne tépődjenek, hanem egyenletesen kerüljenek levágásra. A túlöntözés elkerülése szintén nagyon fontos, ezzel elejét vehetjük a gombásodásnak, és az ennek következményeképpen kialakuló betegségeknek. Gyepszellőztetést 5-6 alkalommal érdemes egy évben végezni, főleg tavasszal, nyáron, végezetül ősszel. Időnként ajánlott talajvizsgálatot végezni, amiből megállapítható, hogy mire van szüksége a gyepnek. Figyeljünk a gyomokra is, ha felbukkannak, minél előbb távolítsuk el azokat. 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.