A tudósok elképesztő felfedezést tettek a Föld legmélyebb pontján, ami komoly hatással lehet a jövőnkre

Föld legmélyebb pontja
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 10. 11:00
Bolygónk tengerei még mindig felfedezetlen területnek számítanak, a Holdat is jobban ismerjük, mint a saját bolygónk titkait. Ezúttal a tudósok a Föld legmélyebb pontján, a Mariana-árokban, a Challenger Deepben tettek elképesztő felfedezést.
A Mariana-árok a Föld legmélyebb pontja - illusztráció Forrás: Shutterstock.com / Oliver Denker

Élet a Föld legmélyebb pontján

A tudósok soha nem látott felfedezést tettek a felszín alatt mintegy 11 ezer méternyire, a Csendes-óceán nyugati részén, a Mariana-árokban, a Challenger Deep néven ismert helyen.
Ez elképesztő mélység, valójában nem is juthatunk mélyebbre anélkül, hogy át ne törnénk a bolygó kérgét.

Az első merülésre 1960-ban került sor, amikor Don Walsh és Jacques Piccard oceanográfusok voltak a legelsők, akik elérték a Föld legmélyebb pontját. Őket nem más, mint James Cameron, a Titanic filmrendezője követte mintegy 52 évvel később egy expedíción, amelynek során ő lett az első egyéni búvár, aki sikeresen eljutott a Challenger Deepbe.

Mi van a tenger fenekén?

A bolygó legmélyebb pontját vizsgáló szakértők most több ezer mikrobát találtak az óceán ezen régiójában. A leletben pedig az a csodálatos, hogy még soha nem látták őket, és nem is sejtették, hogy ott élnek. Ráadásul ezek a mikrobák minden eddig ismert rokonuktól teljesen eltérnek, nem hasonlítanak semmi másra.
Képesek ellenállni a szörnyű hidegnek és az extrém magas nyomású környezetnek, könnyedén túlélnek a különleges környezetben.

Az új leletet a Cell folyóiratban publikálták, amely elsőként ad szisztematikus képet az ökoszisztémáról a tudósok által „hadal zónának" nevezett területen.

A Fendouzhe mélytengeri tengeralattjáróval a Challenger Deep, a Mariana-árok fenekén végzett kínai expedíció során a tudósok összesen 33 merülést hajtottak végre.
Számos mintát gyűjtöttek, a tengervíztől az élőlényeken és az óceán fenekén lévő üledékeken át a 6000 méteres víz alatti mélységtől egészen az óceán fenekéig.

Összességében a tanulmány mögött álló szakértők 7000 mikrobafajt találtak odalent, valamint apró rákokat és csigákat is találtak odalent, ami nagyon meglepte a tudósokat.

Összességében a tudósok arra jutottak, hogy a bolygó ezen része „pótolhatatlan szerepet játszik a globális folyamatokban, egyedülálló ökoszisztémákkal és extrém életfolyamatokkal. A Mariana-árokban élő mikroorganizmusok rendkívüli sokfélesége jelzi az új gének és struktúrák erőforrás-potenciálját, amelyek alternatív megoldások lehetnek a földi biológiai erőforrások elmúlt évtizedekben bekövetkezett kimerülésének enyhítésére."

Elképesztő felvételek a Mariana-árokból:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.